Türk mühendislerin geliştirdiği dünyanın ilk seri üretim 4. seviye sürücüsüz otobüsü çalışmalarında sona gelindi. Atak Electric olarak adlandırılan sürücüsüz otomobil Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi olarak görücüye çıktı. 

Bir süredir Türkiye’nin ilk akıllı sürücüsüz otobüsü üzerinde çalışmalar devam ediyordu. Atak Electric isimli sürücüsüz otomobilin geliştirme aşaması bitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle test edilen Atak Electric, kabine toplantısına gitmek için Erdoğan tarafından da test edildi.

Atak Electric isminin verildiği Türkiye’nin ilk sürücüsüz akıllı otobüsü için çalışmalar 3 yıldır devam ediyordu. Bu bağlamda 2021 yılının başlarında da Atak Electric’in geliştirilme aşamasının tamamlandığı ve yakın zamanda resmi olarak tanıtılacağı belirtiliyordu. Türkiye’nin ilk otonom otobüsü bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde test edildi.

Atak Electric dünyada da ilk

Türk mühendislerin geliştirdiği Atak Electrik, Türkiye’nin ilk otonom otobüsü dünya için de bir ilke imza attı. Atak Electric, tanıtımıyla birlikte dünyanın ilk seri üretim 4. seviye sürücüsüz otobüsü ünvanını da almış oldu. Dünyada daha önce de pek çok elektrikli ve otonom otobüsler üretilmişti. Ancak 4. seviye otonom sürüşe ve seri üretim sürecine geçen bir otobüs tanıtılmamıştı. 

Bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen etkinlikte resmi olarak tanıtılan sürücüsüz otobüs için bazı açıklamalar yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi Twitter hesabından;  ”Kabine toplantımıza mühendislerimizce geliştirilen dünyanın ilk seri üretim 4. seviye sürücüsüz elektrikli otobüsü Atak Electric’le gidiyoruz.” ifadelerini kullandığı bir paylaşım yaptı. 

Erdoğan ayrıca, “Ortaklaşa üretmiş durumdalar. Şu andaki aracın boyu 8 metre. Ses vesaire hiçbir şey söz konusu değil. Yapay zeka olarak da gerek yayalara karşı duyarlı, trafik sinyallerine karşı duyarlı böyle bir araca sahip olmak, yıl sonuna kadar 24 metreye kadar elektrikli hale getirilecek. Seri üretimle birlikte bu sektörde inanıyorum ki ülkemizin de markaların adını da duyuracaklar. Bütün mesele bu adımın da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden atılmış olması bizi ayrıca mutlu etmiştir.” açıklamalarında bulundu. 

İlginizi Çekebilir:

Tesla, Tamamen Otonom Sürüş İçin Aylık Abonelikleri 2021 Yılının İlk Aylarında Başlatıyor 

Amazon’un Sahibi Olduğu Zoox, Otonom Aracını Tanıttı!

Sürüşü kolaylaştıran teknolojileriyle Ford Focus ST Line inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz