Türksat 5A SpaceX Fırlatma Tarihi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

SpaceX, özellikle Orta Doğu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Afrika bölgelerinde faaliyet sürdürecek olan ‘Türksat 5A’ uydusu için net fırlatma tarihi açıkladı. Uydunun, 31 Aralık tarihinde Türkiye saati ile 03.00’da ‘Cape Canaveral’daki ‘SpaceX Fırlatma Merkezi’nden ‘Falcon 9 Blok 5’ roketi ile fırlatılacağı ifade edildi.  

SpaceX, 6 Mayıs 2002 tarihinde Elon Musk’ın uzay taşımacılığını daha ulaşılabilir maliyetlere getirebilme hedefi çerçevesinde kurulmuştu. Dünyaca ünlü şirket CEO’su, yeni girişimi ile aynı roketi kaldırdıktan sonra geri indirebilmeyi ve onu tekrar kullanarak maliyetleri ciddi oranda düşürebilmeyi amaçlıyordu. ‘Falcon 9’ da bu hedefle geliştirilen roketlerden biriydi. Şirketin hedeflerinde başarılı olması ise zaman içinde NASA dahil birçok uzay ajansı ve devlet otoritesinin, SpaceX ile anlaşma yaparak uzay taşımacılığı faaliyetlerini daha uygun maliyetlere getirmesine sebep oldu.  

Türkiye de benzer şekilde, kısa bir süre önce yeni ‘Türksat’ uydusunun uzaya taşınması için SpaceX ile anlaşma yapmıştı. Kasım ayında; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘Türksat 5A’ uydusunun teslim alındığını açıklamıştı. Karaismailoğlu, uydunun 30 Aralık tarihinde SpaceX tarafından geliştirilen ‘Falcon 9’ roketi ile fırlatılacağına işaret etmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası; SpaceX, hazırlıkları tamamlanan roket fırlatışlarını zamanladığı bir platformda ‘Türksat 5A’ uydusu için net bir fırlatma tarihi açıkladı. Özellikle Orta Doğu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Afrika bölgelerinde faaliyet gösterecek olan uydunun, 31 Aralık tarihinde Türkiye saati ile 03.00’da ‘Cape Canaveral’daki ‘SpaceX Fırlatma Merkezi’nden ‘Falcon 9 Blok 5’ roketi ile fırlatılacağı ifade edildi. 

İki aşamalı ‘Falcon 9 Blok 5’ roketinin fırlatılması, SpaceX için 50 milyon dolara mal oluyor

Falcon 9 Blok 5 SpaceX

Diğer yandan;Falcon 9 Blok 5’ roketinin, SpaceX tarafından geliştirilen iki aşamalı bir roket olduğu biliniyor. İlk kez 6 Nisan 2020 tarihinde fırlatılan roketin fırlatma prosedürlerinin, SpaceX’e 50 milyon dolara mal olduğu ifade ediliyor. Roket, uyduları ve ‘Dragon’ kapsülünü yörüngeye güvenli bir şekilde taşıyabilmek için kullanılıyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

SpaceX, ‘Cargo Dragon’ ve ‘Falcon 9’ ile 100. Kez Başarılı Kalkış Yaptı  

NASA Astronotları, SpaceX Tarafından Gerçekleştirilen İkinci Mürettebatlı Uçuş Kapsamında Yörüngeye ‘Baby Yoda’ Taşıdı

SpaceX, İlk Operasyonel Uçuşu Kapsamında Crew Dragon’u 4 Astronot ile Uzaya Fırlattı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz