Küresel olarak büyük değişikliklerin yaşandığı 2020 yılı kripto para için yapılan çalışmaları da hızlandırdı. Bu bağlamda önemli gelişmeler yaşanan Çin’in dijital para çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Çin ’in Dijital Yuan ‘ı ile ilk defa bir internet sitesinde ödeme yapılabildi.

Şu an için dünyanın en gelişmiş dijital para birimi olarak anılan Dijital Yuan, hükümetin attığı önemli adımlarla da destekleniyor. Kripto para konusunda pek çok ülkeden önde olan Çin, çalışmalarını da aynı hızda artırıyor. Çin son attığı adımla, ülkenin en büyük alışveriş sitelerinden olan JD.com’da Dijital Yuan’la ödeme almaya başladı.

Çin’in en büyük çevrim içi alışveriş platformlarından olan JD.com’un hafta sonu yaptığı bir açıklamada, şirketin artık belirlenen ürünler için dijital yuan ödemelerini alacağı ifade edildi. Çin’in en çok kullanılan sosyal medya platformu WeChat’ten yapılan bu açıklamada Çin hükümetinin bedava dağıttığı dijital yuanlarının da kullanılabileceği aktarıldı. 

Çin bedava dijital yuan dağıtacak

Çin dijital para çalışmalarını hızlandırmak için Suzhou şehrinde toplamda 3 milyon dolar değerinde dijital yuan dağıtacak. Loto şeklinde dağıtılacak olan fonların kazananları ve talihlileri, kazandıkları dijital yuanı çevrim içi alışveriş sitesinde kullanabilecek. Çin’in gerçekleştireceği bu işlem, ülkenin dijital para kullanımını artırmak ve yaygınlaştırmak için yapılacak. 

Çin, daha önce de dijital yuan kullanımını artırmak ve yaygınlaştırmak için benzer uygulamalar da yapmıştı. Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang, geçen aylarda yaptığı açıklamalarda, dijital yuan kullanımının kısa süre içinde 2 katına çıktığını açıklamıştı. Henüz piyasaya sürülmeyen ve bazı kampanyalarla ya da etkinliklerle dağıtılan dijital yuana ayrıca, büyük ticari bankalar erişebiliyor.

Çin’in dijital parası Bitcoin’den farklı

Çin’in büyük ilerlemeler kaydeden dijital yuanı, diğer kripto paralardan daha farklı. Dijital yuan, Bitcoin gibi kripto paralardan farklı olarak devlet kontrolünde, resmi olarak basılıyor. Bu bağlamda dijital yuan resmi olarak basılıp kullanıma sunulan ilk dijital kripto para olma ünvanını bünyesinde taşıyor. Ayrıca dijital yuanın tüm kontrolü Çin merkez bankası People’s Bank of China’da bulunuyor. Çin’in dijital parası hakkında pek fazla bilgi bulunmasa da Bitcoin’den ya da diğer kripto paralardan farklı olarak kullanıcılarının kimlik ve para transferleri verilerine devletin erişebildiği aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir:

Facebook, Kripto Para Projesi ‘Libra’nın Adını ‘Diem’ Olarak Değiştirdi 

Paribu Türk İnsanının Kripto Para Konusunda Neden Endişeli Olduğunu Açıkladı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz