SpaceX 100. Başarılı Kalkış

SpaceX, 6 Aralık tarihinde ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na malzeme taşımak için gerçekleştirdiği bir uçuşta ‘Cargo Dragon’ ve ‘Falcon 9’ ile 100. kez başarılı kalkış yaptı. Şirketin, 100 başarılı kalkışının 43’ünde roketi sorunsuz bir şekilde indirip yeniden kullanabildiği ifade edildi.  

Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, 6 Aralık tarihinde ‘CRS (Commercial Resupply Services)’ hizmeti kapsamında ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na malzeme taşımak için gerçekleştirdiği bir uçuşta ‘Cargo Dragon’ ve ‘Falcon 9’u kullandı ve şirket, söz konusu kapsül ve roket ile 100. kez başarılı bir kalkış yaptı. SpaceX’in, 100 başarılı kalkışının 43’ünde roketi sorunsuz bir şekilde indirip iticileri yenilediği ve yeniden kullanabildiği ifade edildi. Bunun yanında; ‘CRS’ hizmetinin, 21. kez uzaya malzeme götürmek için kullanıldığı dile getirildi. ‘Falcon 9’ roketine entegre edilen yeni ‘Cargo Dragon’ kapsülün ise yük taşımacılığı için oldukça uygun bir yük kapasitesine sahip olduğu belirtildi.  

Diğer yandan; SpaceX, 6 Mayıs 2002 tarihinde Elon Musk’ın uzay taşımacılığını daha ulaşılabilir maliyetlere getirebilme hedefi çerçevesinde kurulmuştu. Dünyaca ünlü şirket CEO’su, yeni girişimi ile aynı roketi kaldırdıktan sonra geri indirebilmeyi ve onu tekrar kullanarak maliyetleri ciddi oranda düşürebilmeyi amaçlıyordu. ‘Falcon 9’, bu hedefle geliştirilen roketlerden biriydi. Uzay taşımacılığı devi, yıllar içindeki denemeleri ve çalışmaları sonrası 6 Aralık’ta ‘ISS’e gerçekleştirdiği uçuş ile ‘Falcon 9’u kullanarak 100. başarılı kalkışını da hayata geçirmiş oldu.  

Türkiye de yeni TÜRKSAT uydusunun uzaya taşınması için SpaceX ile anlaşma yapmıştı 

TÜRKSAT SpaceX

Şirketin hedeflerinde başarılı olması ise zaman içinde birçok uzay ajansının, SpaceX ile anlaşma yaparak uzay taşımacılığı faaliyetlerini daha uygun maliyetlere getirmesine sebep oldu. NASA da bu uzay ajanslarının başında geliyordu. Dünyaca ünlü uzay ajansı, kısa bir süre önce ‘Crew Dragon’ kapsülü ve ‘Falcon 9’ roketi kendi faaliyetleri için resmi olarak onaylayan bir belge de imzalamıştı. Resmi onay sonrası, kapsül ve roket ile NASA’dan 3 ABD’li astronot ve JAXA’dan 1 Japon astronot ‘ISS’e taşınmıştı. Türkiye de benzer şekilde, yeni TÜRKSAT uydusunun uzaya taşınması için SpaceX ile anlaşma yapmıştı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

SpaceX, İlk Operasyonel Uçuşu Kapsamında Crew Dragon’u 4 Astronot ile Uzaya Fırlattı

NASA, SpaceX ‘Crew Dragon’ Kapsülü ve ‘Falcon 9’ Roketi Resmi Olarak Onayladı 

NASA Astronotları, SpaceX Tarafından Gerçekleştirilen İkinci Mürettebatlı Uçuş Kapsamında Yörüngeye ‘Baby Yoda’ Taşıdı

SpaceX ‘in Crew Dragon Kapsülü ve Astronotlar Dünya’ya Döndü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz