Sony, CES 2021’de yeni Bravia XR LED ve OLED TV ’lerini tanıttı. Yeni seriler “cognitive intelligence” yani bilişsel zeka XR teknolojisine sahip. Bu özellikler sayesinde Sony’nin yeni TV serileri tüm kareyi gerçek zamanlı olarak optimize ediyor. 

Japonya merkezli teknoloji üreticisi Sony için görüntü işleme, TV’lerinde önemli bir merkez oluşturuyor. Şirketin geçen sene piyasaya sunduğu Bravia TV’leri, rakipleri göz önüne alındığında en yeni ve en iyi ekran donanımlarıyla geliyordu. Sony’nin görüntü kalitesi için sürdürdüğü çalışmalar da bu bağlamda rakiplerinden ayrılmasına olanak tanıyordu. Şirket bu yıl piyasaya sunacağı Bravia XR LED ve OLED TV’lerine “bilişsel zeka” getirmeye odaklanacak yeni bir görüntü işlemcisi olan Bilişsel İşlemci XR ile bu itibarını ikiye katlayacak gibi duruyor.

Sony Bravia XR TV ‘ler beynin görüntü işleme şeklini kullanıyor

Sony geçen sene çıkardığı Bravia XR LED ve OLED TV’lerinde kullandığı çipleri parlaklık, kontrast ve renk gibi resmin ayrı ayrı öğelerini optimize etmek için yapay zeka kullanıyordu. Şimdi ise Bilişsel İşlemci XR ile birlikte tüm kareyi gerçek zamanlı olarak inceleyecek ve konsantre olmak için belirli bölgeleri ayıracak. Sony Electronics Başkanı ve CEO’su Mike Fasulo bu teknolojinin, beyinlerimizin görüntüleri işleme şeklini taklit ettiğini aktarıyor. 

Sony’nin küresel ekran ve işlemci uzmanı Kazuo Kii’ye göre Cognitive Processor XR işlemci yeni TV serilerinde 8K performansına da yardımcı olacak. Bu çözünürlükteki içeriğin azlığı göz önüne alındığında, Sony’nin 8K Master Serisi Z9J TV’leri (75 inç ve 85 inç boyutlarda mevcut), HD ve 4K içeriğin bu ekstra piksellerden yararlanmasına yardımcı olmak için XR yükseltmeden destek alacak. Kii, bilişsel zekaya odaklanmanın özellikle 8K TV’ler için yararlı olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda Sony’nin işleme işini görüntünün önemli kısımlarına odaklamasına izin veriyor.

Bilişsel İşlemci XR, Z9J’nin yanı sıra şirketin Master Serisi A90J ve A80J 4K OLED TV’lerinin yanı sıra X95J ve X90J 4K LED setlerine de güç verecek. Bu yıl Sony’nin tüm setlerinde yerleşik işletim sistemi olarak Google TV, eller serbest Google Asistanı ve Amazon’un Alexa desteği de yer alacak. HDMI 2.1’i de yeni Sony TV’lerde bulunacak. Bu da yeni nesil oyun konsolları için 120 fps’de 4K’nın yanı sıra eARC ve değişken yenileme oranlarını destekleyecekleri anlamına geliyor.

Sony’nin CES 2021 etkinliği çerçevesinde tanıttığı yeni akıllı TV serilerinin çıkış tarihi ve fiyatı hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. Ancak şirketin yeni teknolojileri kullandığı serinin özellikleri oyunseverleri memnun edecek özellikleri dikkat çekecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir:

Sony CEO’su, Üretilen Tüm PS5’lerin Tükendiğini Açıkladı

LG, Kıvrılabilir OLED Oyuncu Monitörünü CES’te Tanıtacak

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz