Uzaya göndermek için hazırlıkların devam ettiği Türkiye’nin yeni uydusu TURKSAT 5A, dün akşam düzenlenen bir etkinlikte canlı yayında ilk kez gösterildi. GlobalSAT Show etkinliğinde ilk kez tüm dünyaya gösterilen uydunun yakın zamanda uzaya fırlatılması bekleniyor. 

ABD ve Rusya başta olmak üzere birçok ülke uzay ile alakalı çalışmalarını son zamanlarda hızlandırdı. Türkiye’de uzaya göndereceği yeni uydu TURKSAT 5A için geliştirmelerine devam ediyor. TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın desteğiyle yapılan GlobalSAT Show’u  izleyenler yakında uzaya yollamayı planladığımız uydu TURKSAT 5A’yı ilk defa canlı yayında tüm dünyayla aynı anda gördü.  

Dünyanın önemli uydu ve uzay fuarlarından biri olan GlobalSAT Show’un ikinci “TURKSAT 5A ve Fırsatları” başlığıyla yapılan etkinliğe TURKSAT Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok katıldı. Katılımcıların arasında  Airbus Savunma ve Uzay Bölümü Telekom Uyduları Uzay Sistemleri Başkan Yardımcısı François Gaullier bulundu. Ayrıca uydunun uzaya taşımasını sağlayacak olan SpaceX ‘in Ticari Fırlatma Baş Direktörü Stephanie Bednarek bazı açıklamalarda bulundu. 

Airbus DS ile ortak bir çalışma sonucunda geliştirilen uydunun 15 yıllık bir servis süresinin olacağı söyleniyor. Uydunun 2020 yılının son çeyreğinde Ekim – Aralık döneminde SpaceX’in Falcon 9 roketiyle uzaya gönderileceği belirtiliyor.

Rus Ulusal Uzay Programının geleceği konuşuldu

Etkinliğin ana konuşmacılarından olan Glavkosmos CEO’su Dmitry Loskutov, olası uzay yolcuları için bazı yeni seçeneklerine değindi. Ayrıca Rus ulusal uzay savaşı geleceği ve uzayında uluslararası işbirliği fırsatlarından bahsetti.

“Uydu Üretmek İçin En İyi Disiplin” konulu Toplantıda imkb Lockheed Martin Başkan Yardımcısı Mesut Çiçeker TÜBİTAK Başkan Vekili Mesut Gökten, uydu Üretimi konusunu konuştu.

T3 Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Alper Güzel, konuşma yaptı. Güzel, Türkiye’nin en büyük etkinliği olan TEKNOFEST’te yapılacak Model Uydu Yarışması ile ilgili bilgi verdi. Daha önce model uydu yarışmalarında dünya ikincisi olan ve yakında uydusunu uzaya göndermeye hazırlanan Grizu-263 takımının kaptanı Çağla Ayça Dursun ve milli gözlem uydusu RASAT’ın takım kaptanı Sedat Taha Şener de katıldı.

TURKSAT 5A uydusunun ilk kez gösterildiği GlobalSAT Show etkinliği, YouTube üzerinden düzenlenen bir canlı yayınla sunuldu. Bir saat 8 dakika süren yayında, kısa zaman sonra uzaya gönderilmesi planlanan TURKSAT 5A uydusunu görmek isteyenlerin zaman çubuğunu 12.20’ye getirmesi gerekiyor.

TURKSAT 5A uydusunun görüntülerini izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Virgin Galactic’ten, Uzay Turizmi için NASA ile Yeni Anlaşma!

SpaceX ve NASA, Crew Dragon Uzay Aracını Başarıyla Fırlattı!

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz