Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “tuzak radar uygulaması ve elektronik radar uygulamasının” sona erdiğini açıkladı. Bakan Soylu, söz konusu uygulamanın yerini “hız koridoru” uygulamasının alacağını ve tuzak radarla ceza kesme sürecinin değişeceğini belirtti. 

Tuzak radarla ceza kesme süreci artık yeni uygulama ile kaldırılıyor. Elektronik ve tuzak radar uygulamasında, kanunların yanlış yorumlanmasının vatandaşları ağır trafik cezalarıyla karşı karşıya getirdiği gerekçesiyle elektronik radar uygulamasının sona erdiği açıklandı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Gölbaşı’ndaki Polis Akademisi yerleşkesinde komiser yardımcısı adaylarının mezuniyet töreninde yaptığı bir konuşmada tuzak radar uygulaması ve elektronik radar uygulamasının sona erdiğini ve bu sistemin yerini “hız koridoru” uygulamasının alacağını açıkladı. 

İçişleri Bakanı Tuzak Radar Uygulaması ‘nın Kaldırıldığı açıkladı

Bakan Soylu açıklamasında: “Trafik yönetimindeki önemli bir değişimi de denetim anlayışımızda gerçekleştirdik. Sürücülerde farkındalık oluşturan, algılanan yakalanma duygusunu arttırmaya dönük; hata yapılmasını bekleyen değil hata yapmadan farkındalık oluşturan, bir denetleme anlayışı getirdik. İşte, tuzak radar uygulamasının yerine ortalama hız koridoru yaklaşımı, bu şekilde ortaya çıktı.

2017 yılında Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar uzanan 2 bin 155 kilometrelik otoyol ağında sistemi kurduk. Sistemin kurulu olduğu otoyollarda; 2019 yılında toplam kazada yüzde 18,8; ölümlü kazada ise yüzde 6,6 azalma elde ettik. Şimdi bunu bir adım daha ileri taşıyoruz. PTS (Plaka Tanıma Sistemi) ve KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) kameraları üzerinden ortalama hız tespiti yapıyoruz.

İlave bir ekipman yatırımı yapmadan, tamamen yerli ve milli bir yazılımla, mevcut kameralar üzerine kurulacak bir yazılımla, aracın görüldüğü iki nokta arasındaki mesafe ile geçen zamanı hesaplayarak hız denetimi planlıyoruz” dedi.

Sürücülere hata yapmadan farkındalık oluşturmak isteniyor

Sürücülerin şikayetleri sebebiyle gündeme sık sık gelen ve vatandaşların ağır cezalarla karşı karşıya kaldığı uygulama ayrıca güvenilir bulunmaması sebebiyle de eleştiriliyordu. Genellikle şehirler arası yollarda, görünmeyen yerlere kurularak kesilen tuzak radar uygulaması artık kalkıyor. Yerini ise sürücülerin yol boyunca hız ortalamasının alındığı ve sonuçların daha güvenilir olduğu hız koridoru uygulaması aldı. Yeni uygulama ile sürücülerin “radara yakalandık mı” endişelerinin giderilerek vatandaşlara hata yapmadan farkındalık oluşturmak isteniyor. 

Hız Koridoru Uygulaması nedir?

Hız koridoru, 1 Temmuz 2017 yılında yürürlüğe giren ve Karayolları Genel Müdürlüğü Emniyeti ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında imzalanan bir uygulama. Hız koridoru uygulaması ile otoyollarda yer alan giriş ve çıkış gişeleri arasındaki uzunluğu ayrı ayrı ölçülerek azami bir ulaşma süresi belirleniyor. Sürücüler bu yeni uygulama ile, OGS / HGS gişelerinden otoyollara giriş yaptıktan sonra belirlenen süreden daha erken çıkmaları durumunda azami hız sınırın aştıkları kabul edilerek ceza kesilmesi planlanıyor. Yani sürücünün anlık hızlanma durumuna değil, yol boyunca geldiği hızın ortalaması alınarak cezai işlem uygulanıyor.

İlginizi Çekebilir:

Tesla Oto-Pilot Güncellemesi, Araçların Trafik Işıkları ve Hız Limiti Levhalarını Tanımasını Sağlayacak

Formula 1, 2020 Yılında 9 Yıl Aradan Sonra Yeniden İstanbul Park’ta!  

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz