Intel ve UCSC şirketleri şu sıralar bir proje üzerinde çalışıyorlar. Bu proje ile Intel ve UCSC beraber, NVIDIA’nın DLSS sistemine benzer bir teknik üretmeyi deniyor.

Intel ve UCSC, 20 Aralık’ta SIGGRAPH ASIA etkinliğinde ayrıntılı olarak açıklanacak olan DLSS benzeri bir yapay zeka görüntü yükseltme tekniği üzerinde çalışıyor. Intel vs UCSC, bu yeni yapay zeka yükseltme görüntü yeniden yapılandırma teknolojisini sergilemek için Unreal Engine 4 Infiltrator Tech Demo’yu kullanıyor. Intel ve UCSC, bu teknolojiyi NVIDIA’nın DLSS teknolojisine bir alternatif olabilmek için gerçekleştiriyor gibi görünüyor. Teknik ekip bu teknolojinin teknik detaylarını da paylaştı.

Bu yeni yapay zeka yükseltme tekniğine QW-Net deniyor. Ekiplerin yaptığı açıklamalara göre, QW-Net hesaplamaların %95’ine yakın bir kısmında 4 bitlik tamsayılarla uygulanabildiği görüntüyü yeniden yapılandırması için oluşturulan bir sinir ağıdır.

Ekipler, “Bu, çıktı görüntüsünü yeniden yapılandıran bir filtreleme ağına bağlı U-Net mimarisine dayalı bir özellik çıkarma ağı olan, farklı görevler için özelleştirilmiş iki U-Net ağının bir kombinasyonu ile elde edilir. Özellik çıkarma ağının daha fazla hesaplama karmaşıklığı vardır, ancak niceleme hatalarına karşı daha dayanıklıdır. Diğer yandan filtreleme ağı, önemli ölçüde daha az hesaplamaya sahiptir, ancak daha yüksek hassasiyet gerektirir. Ağımız, önceki kareleri tekrar tekrar çarpıtmak ve biriktirmek için oluşturucu tarafından oluşturan hareket vektörlerini kullanıyor. Bu, TAA’dan önemli bir ölçüde daha iyi kalitede geçici olarak istikrarlı sonuçlar üretiyor. Mevcut oyunlarda yaygın olarak kullanılan bir tekniktir.” yorumlarında bulunuyor.

Intel ve UCSC ‘nin DLSS Tekniğini Oyunlarda Göremeyebiliriz

Ne yazık ki, bu görüntü rekonstrüksiyon tekniği şimdilik çevrimdışı kullanım içindir. UCSC, gerçek zamanlı çıkarım için optimize edilmiş olan bir uygulamanın gelecekte kalacağını iddia ediyor. Başka bir deyişle de, bu tekniği oyunlarda asla göremeyebiliriz. Yine de, DLSS gibi bir tekniğin alternatiflerine şahit olmak etkileyici görünüyor. Aynı zamanda NVIDIA’nın görüntüyü yeniden yapılandırma tekniğiyle zamanın ne kadar ilerisinde olduğunu da gözler önüne seriyor.

NVIDIA’nın DLSS Teknolojisi Zamanın İlerisinde Sonuç Gösteriyor

Karşılaştırma amacıyla, “Çalışmamıza eş zamanlı olarak Xiao, U-Net’e dayalı bir yeniden yapılandırma tekniği geliştirdi. Optimiza edilmiş bir çıkarım uygulaması kullanarak, yüksek kaliteli bir GPU’da 18 ila 20 ms’lik bir 1080p görüntüyü yeniden oluşturdular. Buna karşılık olarak DLSS, 4K görüntü kalitesine sahip bir görüntüyü 2 ms’in altında bir sürede yeniden oluşturuyor.” yorumları yapılıyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

F1 2020 Oyununa Son Güncellemeyle Beraber DLSS Teknolojisi Ekleniyor

Call of Duty: Black Ops Cold War, Ray Tracing ve DLSS’i Destekleyecek

NVIDIA, Fortnite İçin ‘Ray Tracing’ ve ‘DLSS’ Desteğini Duyurdu!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz