Ana Sayfa Haber Araştırmalara Göre Uzayda Yaşam 10 Yıllık Bir Mesafede Duruyor! 

Araştırmalara Göre Uzayda Yaşam 10 Yıllık Bir Mesafede Duruyor! 

KMPG’nin araştırmasına göre; uzayda yaşam, uzayda çalışma ve uzay tatili, günümüze 10 yıllık bir mesafede duruyor. Teknolojik gelişmeler ve insan merakının beklenenden kısa bir sürede uzay endüstrisini oluşturacağına işaret eden araştırma; 2030’ların, uzayın derinliklerinin keşfedileceği ve uzay işletme modellerinin ortaya çıkacağı yıllar olacağını gösteriyor. 

KMPG’nin insanlığın 2030’lu yıllarda uzaydaki varlığıyla ilgili öngörüleri araştırdığı çalışmaya göre; uzayda yaşam, uzayda çalışma ve uzay tatili, günümüze 10 yıllık bir mesafede duruyor. Uzay ajansları başkanları, avukatlar, cerrahlar, yatırımcılar, girişimciler, akademisyenler ve politikacılar gibi sektörünü temsil eden 30 uzmanla görüşen KPMG’nin, beklentilere dair heyecanlı ve zorlu bir gelecek vizyonu çizdiği ifade ediliyor. Buna göre; önümüzdeki 10 yıl içinde, küresel uzay endüstrisinin 600 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Uzay sektöründe, 2021-2030 yılları arasında yüzde 55’lik bir büyüme olması öngörülüyor. 

Birçok hükumetin iddialı uzay stratejileri başlattığını ve özel sektör oyuncularının heyecan veren atılımlar yaptığını belirten araştırmada, “Uzayı bir sektör olarak değerlendirip geleceği düşünerek bütün endüstrilere meydan okumak mümkün. Hükumetler ve büyük şirketler liderliğindeki fikirler, bu vizyonla bir teoriden daha fazlası olabilir. Uzayı gelecek 10 yıldaki potansiyele bakarak ticari faaliyet ve yatırım alanı olarak görmek gerek. Keşiflere paralel olarak iyi finanse edilen küresel programlarla dünyadaki yaşamlarımıza fayda sağlayabilir, 2030’a kadar ilham veren fikirlerin önünü açabiliriz” ifadelerine yer veriliyor. 

Uzayda Hayat ile İlgili Araştırmadan Ortaya Çıkan Öngörüler 

Uzayda Hayat Öngörüler

KMPG tarafından yapılan araştırmadan uzayda hayat ile ilgili ortaya çıkan öngörüler ise şu şekilde: 

 • İnsanlar uzayda yaşayacak, çalışacak, uzaya tatile gidecek. Uzay seyahatleri çok uluslu ve ortak çalışmaya dayalı girişimlerden oluşacak. Uzaya yolculuk pahalı olacak ama hızla gelişen sanal gerçeklik teknolojisi insanların bu deneyimi yaşamasını sağlayacak. 2030’a kadar birçok insan bu deneyimi hayatında en az bir kez yaşayacak. 
 • Astronot tanıdıklar çoğalacak. 
 • Sıfır yer çekimi, yeni tıbbi araştırmalar yapmamızı sağlayacak. Daha önce mümkün görünmeyen pek çok tedavinin gerçekleştiğini göreceğiz. 
 • İnsan genomu, uzayın derinliklerini keşfedebilmek için değişecek. 
 • 2030’a kadar su bulmak için ‘ay madenciliği’ yapacağız. 
 • Uzayda yaşam olduğuna dair kanıtları keşfedeceğiz. 
 • Uzayda tarım sıradan bir iş olacak. Yeni teknolojilerle suyu bileşenlerine ayırıp aydaki tarımı destekleyebileceğiz. 
 • Teleskop teknolojileri sayesinde Big Bang’den sonra oluşan ilk galaksileri gözleyebileceğiz. Zamanda dört milyar yıl geriye bakabileceğiz. 
 • İş dünyasındaki her şirket aynı zamanda bir uzay işletmesi olacak. Çalıştıkları sektörler ve müşteriler uzayla ilgili olsun ya da olmasın her şirket özel uzay ekipleri ve kaynaklarıyla uzaya yatırım yapacak. 
 • 2030’un öncü uzay işletmeleri bugünün start-up’larından çıkacak. 
 • Devletler, uzaydaki sivil işletmelerin müşterisi olacak. Uzayda özel sektör-kamu iş birliklerini daha çok göreceğiz. 
 • Dünyadaki temel endüstriler uzayda da varlık gösterecek. 
 • Uzayda imalat gerçek olacak. Şirketler her sektörde uzayda yenilikler deneyecekler. Piyasaya yeni ürün ve hizmetler sunacaklar. 
 • Uzay verileri tamamen metalaşacak. 
 • Uzay verisi için düzenleyici kurum oluşturulacak. 
 • Veri sahipliği olmayacak, veriler paylaşılacak. 
 • Kişisel veri güvenliğinin korunması zorlaşacak. 
 • Devletler nüfus sayımını uzaydan yapacak. 
 • Uzay ekolojisini milenyum jenerasyonu yönetecek. 
 • Üniversitelerde ‘Uzay Ekolojisi’ master programları olacak. 
 • Uzayın kendi yasal yargı sistemi olacak. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Trump Yönetimi, Uzayda Siber Güvenliği Artırmayı Amaçlayan Yönerge İmzaladı

Uzaya Gönderilen 60 Starlink Uydusu İnternet Hızını 100 Mbps’e Çıkardı

Uzaya Göndereceğimiz TURKSAT 5A Canlı Yayında İlk Kez Gösterildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Doğal Afetlerde Sosyal Medyada Hızla Yayılan Yanlış Bilgiden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler!

Deprem, sel, kasırga ve yangın gibi doğal afet anlarında; birçok asılsız haber, çeşitli platformlarda yayılıyor. Özellikle sosyal medyada; yanlış bir bilginin, doğru bilgiden çok daha...

Spotify, Son Mali Çeyreği Aylık 320 Milyon Aktif Kullanıcı Sayısı ile Kapattı 

Spotify, 30 Eylül itibarıyla sonlanan mali çeyreğe ilişkin finansal sonuçlarını yayınladı. Aktarılan detaylara göre; Spotify, son mali çeyreği aylık 320 milyon aktif kullanıcı sayısı ile...

Metro Market, 2021 Sonuna Kadar Tüm Kategorilerde Vegan Ürün Bulundurmayı Hedefliyor! 

Metro Market, 2021 yılı sonuna kadar tüm ürün kategorilerinde vegan ürün bulundurmayı hedeflediğini açıkladı. Vegan beslenme tarzının son yıllarda daha çok tüketicilerin hayatına girdiğini belirten perakende zinciri, halihazırda Türkiye...

Huawei CEO’su, 200W Gücünde Hızlı Şarj Teknolojisi Geliştirdiklerini Açıkladı 

Huawei CEO’su Richard Yu, 200W gücünde hızlı şarj teknolojisi geliştirdiklerini açıkladı. Bu tip bir teknolojiye yalnızca büyük bataryalarda ihtiyaç duyulduğunu belirten Yu; 120W ve 200W hızlı şarj teknolojilerini,...

İzmir Depremi Sonrası AFAD, Telefon Görüşmelerine İlişkin Yeni Bir Uyarı Metni Paylaştı 

Kısa bir süre önce meydana gelen ve Ege ve Marmara Bölgesi’ndeki birçok şehri etkilediği ifade edilen İzmir depremi sonrası AFAD (Afet ve Acil Durum Müdürlüğü),...