Türkiye İnternet Hızı

Kitle kaynaklı internet hız ölçüm platformu Speedtest, 2020 yılının Haziran ayında küresel sabit internet indirme hızını ortalama 78,26 Mbps, yükleme hızını ise 42,06 Mbps olarak duyurdu. Platform, Türkiye’nin ortalama indirme hızını 26,30 Mbps, yükleme hızını ise 9,05 Mbps olarak açıkladı. Açıklanan veriler ışığında Türkiye, internet hızı konusunda dünya genelinde 101. sıraya yerleşti.  

İnternete bağlı cihazların sayısı hızla artarken, kullanıcılar da daha hızlı bir deneyim talep ediyor. Pandemi önlemleri kapsamında evde geçirilen sürenin artması; kullanıcıların, bağlantılı cihazlarıyla eskisinden çok daha fazla vakit geçirmeye başlamasına sebep oluyor. Google verileri; dünya genelindeki internet kullanıcılarının, karantina ve sosyal izolasyon sürecinin başladığı 2020 yılının Nisan ayında rekor sayıda “daha iyi internet” ve “hızlı internet” aramaları gerçekleştirdiğini gösteriyor. Kullanıcıların daha hızlı internet ihtiyacının, yeni bir gündem maddesi olmadığı da biliniyor.  

Kitle kaynaklı internet hız ölçüm platformu Speedtest ise 2020 yılının Haziran ayında küresel sabit internet indirme hızını ortalama 78,26 Mbps, yükleme hızını ise 42,06 Mbps olarak duyurdu. Türkiye’deki kullanıcıların gerçekleştirdiği hız testlerinden toplanan veriler ışığında platform; Türkiye’nin ortalama indirme hızını 26,30 Mbps, yükleme hızını ise 9,05 Mbps olarak açıkladı. Açıklanan veriler kapsamında Türkiye, internet hızı konusunda dünya genelinde 101. sıraya yerleşti. Diğer yandan, son 10 yıl içerisinde internet bağlantısı da geniş bant ölçeğine giriş yaptı. Güncel olarak hızlı internet kullanabilmek için hızlı bir bağlantı satın almanın yeterli olmadığı ifade edildi. İyi bir ağ altyapısı kurmadan, sahip olunan hızın tam anlamıyla kullanılamayacağı ifade edildi.  

Zyxel tarafından en yeni teknolojilerle donatılan ağ ürünleri, internet bağlantısını iyileştirmeyi hedefliyor

Zyxel Ağ Ürünleri

Zyxel tarafından en yeni teknolojilerle donatılan ağ ürünleri ise interneti gerçek hızında yaşamak isteyenler için kesintisiz ve yüksek performanslı bir deneyim sunmayı hedefliyor. Şirketin, bu konuda fiyat-performans dengesini kuran ve maksimum hız ile güvenliği aynı bünyede toplayan çözümleriyle takdir topladığı ifade edildi. Zyxel’in üstün teknolojilerle donatılmış ağ cihazlarının, kullanıcıların internet servis sağlayıcılarından aldığı bağlantı hizmetinden mümkün olan en iyi şekilde faydalanabilmesini sağladığının da altı çizildi.  

Aktarılan detaylara göre; ‘802.11ac’, eski kablosuz standartlarına göre daha hızlı bir protokol olma niteliği taşıyor. Söz konusu teknoloji, veri transfer hızının ‘802.11b/g/n’den 3 kat daha fazla hızlanmasına imkan tanıyor ve internet bağlantısını güçlendiriyor. Öte yandan ‘802.11ac’, router/modem çift bant işlevselliği de sunuyor. Zyxel’in AC teknolojisine sahip ‘VMG3625 T20A’ modemi de internet bağlantısını iyileştirmeye uygun bir seçenek olarak ön plana çıkıyor.  

‘Zyxel WRE 6602’, üzerinde yer alan LED göstergesi ile en iyi konumu bulmaya yardımcı oluyor

Zyxel WRE 6602

Kullanıcılar ayrıca, ev veya iş yerindeki Wi-Fi performansını artırmak için ‘Zyxel Multy U Mesh Wi-Fi Sistemi’ni de tercih edebiliyor. 2100 Mbps veri erişim hızına sahip olan ‘Multy U’, 128 cihazı Wi-Fi ağına dahil edebiliyor. Modem ya da ‘router’ı değiştirmeden kablosuz internetin kapsama alanını artırmayı sağlayan ve bağlantı hızı ile kalitesini de en uç noktaya taşıyan kablosuz menzil genişleticiler, bağlantı performansını artırmanın bir diğer yolu olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. ‘Zyxel WRE 6602’ ise üzerinde yer alan LED göstergesi ile en iyi konumu bulmaya yardımcı oluyor. LED gösterge aynı zamanda, kaç cihazın bağlı olduğunu ve performansı nasıl etkilediğini de gösteriyor. Ürün doğrudan elektrik prizine takılarak çalışıyor. Kullanıcılar, ek bir erişim noktası ile evde Wi-Fi sinyallerinin ulaşamadığı bölgeleri de kapsama alanına dahil edebiliyor. ‘Zyxel WAP3205 v3’, ‘NBG418N v2 Access point /router’ ve ‘NBG6615 access point/gigabit router’ ürünleri de kullanıcı ağını performanstan ve güvenlikten ödün vermeden genişletmeyi hedefliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Zyxel Armor G1 Router, Oyuncular İçin Wi-Fi Deneyimini Bir Üst Seviyeye Taşımayı Hedefliyor! 

Zyxel’den Siber Tehditler için Yeni Koruma: Sandboxing

Zyxel, Yeni ‘ZLD 4.60’ Aygıt Yazılımını ve Yeni Güvenlik Duvarı Serisini Kullanıma Sundu 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz