Trump Twitter Hesabı Askıya Alındı

Donald Trump tarafından kullanılan ve ‘ABD Kongre Binası’ndaki çatışmalar sonrası 12 saatliğine kilitlenen resmi Twitter hesabı, kalıcı olarak askıya alındı. Twitter, konuya ilişkin açıklamasında “Liderlerin hesaplarının, platform kurallarımızdan daha üstün olmadığını net bir şekilde belirttik” ifadelerini kullandı.  

Geçen yılın Kasım ayında gerçekleşen ‘ABD Başkanlık Seçimleri’ni Joe Biden’a kaybeden Donald Trump, basına yaptığı ve sosyal medya hesapları üzerinden paylaştığı açıklamalarda sık sık seçimlere hile karıştığını ve seçim sonuçlarını kabul etmediğini yineledi. ABD Başkanı, kısa bir süre önce bu kapsamda destekçilerini ‘ABD Kongre Binası’ önüne yürümeye davet ettiği paylaşımlarda bulundu. Senato binası önünde kolluk kuvvetleri ile çıkan çatışmalar sonrası, 4 kişi hayatını kaybetti ve birçok yaralı olduğu ifade edildi. Bunun üzerine Trump, Facebook ve YouTube’da paylaştığı bir video aracılığıyla destekçilerine evlerine dönmeleri yönünde çağrıda bulunmuş olsa da seçimlere hile karıştığına yönelik iddialarını tekrarladı.

Yaşanan gelişmeler sonrası; söz konusu video, YouTube ve Facebook tarafından platformdan silindi. Twitter ise Trump’tan topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle üç mesajını kaldırmasını istedi ve 12 saatliğine hesabını kilitledi. Mesajların silinmemesi ve Trump’ın komplo teorileri içeren veya şiddete davet eden paylaşımlar yapması halinde, hesabın kilitli kalmaya devam edeceği belirtildi. Silinen paylaşımlardan birinde Trump, ‘ABD Kongre Binası’ önündeki eylemleri seçimdeki hilelere bağlamış ve göstericilere, “Bugünü sonsuza kadar unutmayın” ifadeleriyle seslenmişti. Twitter’ın hemen ardından Facebook ve Instagram da Trump’ın resmi hesaplarını 24 saatliğine askıya almıştı.  

Kısa bir süre önce ise Twitter, Donald Trump tarafından kullanılan hesaba ilişkin yaptırımını bir adım öteye taşıdı ve Trump’ın resmi Twitter hesabı, kalıcı olarak askıya alındı. Sosyal medya devi, konuya ilişkin açıklamasında “Liderlerin hesaplarının, platform kurallarımızdan daha üstün olmadığını ve Twitter’ı şiddeti yaymak için kullanamayacaklarını net bir şekilde belirttik” ifadelerini kullandı. ABD Başkanı tarafından kullanılan hesabın, şiddet olaylarına teşvik etme riski olduğu dile getirildi. 

Donald Trump, daha önce resmi Twitter hesabını birçok kez propaganda malzemesi olarak kullanmıştı

Donald Trump Twitter

Diğer yandan; ABD Başkanı Donald Trump, daha önce resmi Twitter hesabını birçok kez propaganda malzemesi olarak kullanmış ve yeni politikalarını, platform üzerinden duyurmuştu. ABD Başkanı ayrıca; Kasım ayındaki başkanlık seçimleri sonrası, platform üzerinden sık sık seçimlere hile karıştığıyla ilgili iddialarını yinelemişti. Bu durum; söz konusu hesabın, geniş kitleleri harekete geçirmesine ve şiddet olayları yaşanmasına neden olmuştu. Kısa bir süre önce ‘ABD Kongre Binası’nın basılması ve şiddetli çatışmaların meydana gelmesi, konuya ilişkin en belirgin örneklerden biriydi. Trump’ın, Twitter hesabında yaklaşık 88 milyon takipçisi bulunuyordu. 

Twitter’ın kalıcı olarak askıya aldığı tek hesap ise Donald Trump’ın hesabı olmadı. Sidney Powell, Mike Flynn ve Ron Watkins gibi ‘QAnon’ komplo teorilerini yayan birçok kişinin hesabı da kalıcı olarak kapatıldı. Söz konusu komplo teorilerinde, Trump’ın dünya genelinde şeytana tapan pedofili bireyler ile mücadele ettiği iddiaları yayılıyordu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Donald Trump’ın Sosyal Medya Hesapları Askıya Alındı!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter Şifresi Ortaya Çıktı! 

Facebook, ABD Başkanı Donald Trump Tarafından Yapılan Açıklamanın Yer Aldığı Bir Paylaşımı Sildi! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz