Sosyal medya devi Twitter, kullanıcıların ‘tweet dizilerine’ doğrudan metin yazma kutucuğu içinden devam edebilmeleri için yeni bir özellik test ediyor. Özellik test aşamasından sonra uygulamaya eklenirse kullanıcılar, “Neler oluyor?” kutucuğundan en son attıkları ‘tweet’ için bir ‘tweet dizisi’ oluşturabilecek. 

Geçen günlerde bazı Twitter kullanıcıları, uygulamanın metin kutucuğunda bir tweet dizisine devam etmelerini kolaylaştıran yeni bir özellik fark etti. Özellik sadece belli bir sayıda Twitter kullanıcısının uygulamasında test edildi. Yeni özellik kalıcı olarak uygulamaya eklenirse artık kullanıcılar “Neler oluyor?” kutucuğunun içinde en son attıkları tweet’e bağlanan bir buton yardımıyla ‘tweet dizisi’ oluşturabilecek veya diziye devam edebilecekler.  

Android Police’e göre de “Tweet dizisine devam et” butonu “Neler oluyor?” metnini içeren metin kutusu içerisinde görünüyor. Kullanıcılar metin kutusu içerisinde aşağı kaydırdıklarında en son attıkları tweet’in alt kısmında butona erişebiliyor.  

Test edilen yeni butonla sadece en son atılan tweet’e ulaşılabiliyor 

Şimdiye kadar testte göründüğü şekliyle kullanıcılar, “Tweet dizisine devam et” butonundan sadece en son attıkları tweet’e ulaşabilecek. Bu da daha eski bir tweet’i için ‘tweet dizisi’ oluşturmak isteyen bir kullanıcının, profili üzerinden ulaşarak ona bağlı yeni tweet’leri el yardımıyla eklemek zorunda kalacağı anlamına geliyor. Sosyal medya devinin eski bir tweet için de hızlıca tweet dizisi oluşturulabilsin diye özelliği geliştirip geliştirmeyeceği ise merak konusu.  

Tweet dizisine devam et” butonunun ne kadar kullanıcı üzerinde test edildiği hala bilinmiyor; fakat test içerisindeki kullanıcı sayısının küçük bir sayı olduğu tahmin ediliyor. Herhangi bir testte olduğu gibi Twitter, özelliği tamamen rafa kaldırabilir ya da onu tüm kullanıcıların beğenisine açmadan önce önemli oranda değiştirerek sunabilir.  

Platform tweet’lerdeki karakter sayısını sınırlandırdığı için kullanıcılar daha uzun düşünceleri ifade etmek adına ‘tweet dizileri’ oluşturmak zorunda kalıyordu ve yöntem, uzun zamandır Twitter genelinde kullanımı en yaygın yöntemlerden biriydi. Sosyal medya devinin test ettiği yeni özellikle bu süreci kolaylaştırma çabasında olduğu düşünülüyor.