Samsung Yapay Zeka Destekli Robot Süpürgesi

Samsung, bu yıl pandemi önlemleri nedeniyle online olarak gerçekleştirilen ‘CES 2021’ fuarında yapay zeka destekli yeni robot süpürgesi ‘JetBot 90 AI+’ı tanıttı. Intel yapay zeka destekli dünyanın ilk akıllı robot süpürgesinin, kullanıcıların evlerini zahmetsiz bir şekilde temizlemelerini mümkün kılacağı ifade edildi.  

Samsung, ‘CES 2021’de günlük ev işlerinde otomasyon sağlayan yeni elektrikli ev aletlerini de tanıttığı etkinlikler kapsamında yapay zeka destekli yeni robot süpürgesiJetBot 90 AI+’ı görücüye çıkardı. Süpürgenin, Intel yapay zeka destekli dünyanın ilk akıllı robot süpürgesi olma niteliği taşıdığı belirtildi. Şirket; ‘JetBot 90 AI+’ın, kullanıcıların evlerini zahmetsiz bir şekilde temizlemelerini mümkün kıldığına işaret etti. Süpürgenin ayrıca, temizlik rotasını optimize eden ve çevresine tepki verebilmesini sağlayan akıllı teknolojilerle donatıldığı ifade edildi. ‘CES İnovasyon Ödülleri’ kapsamında ödül de alan ‘JetBot 90 AI+’ın, 2021’in ilk yarısında ABD’de satışa sunulacağı dile getirildi.  

Elektrikli Aletler Bölümü Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı John Herrington ise konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Herrington, açıklamasındaSamsung olarak, evlerde ilham verici elektrikli aletler konusunda yepyeni inovasyonlara imza atmayı hedefliyor, evlerdeki yaşamı daha önce akla gelmeyen biçimlerde kolaylaştırmanın yollarını buluyoruz. Yer temizliğinde otomasyon sağlayan bu yeni ürünümüzle insanların ev işlerini azaltıyor, böylelikle sevdikleri aktiviteleri yapabilmeleri için daha fazla zaman yaratıyoruz” ifadelerine yer verdi.  

Aktarılan detaylara göre; JetBot 90 AI+’, en az eforla temizliği mümkün hale getiriyor. Sensörle birlikte çalışan yapay zeka destekli nesne algılama teknolojisi sayesinde süpürge, evin her yerinde dolaşarak en az kullanıcılar kadar özenli ve verimli bir biçimde temizlik yapıyor. Süpürgenin ayrıca; sürücüsüz araçlarda kullanılan sensörlerin bir benzeri olan ‘LiDAR’ sensörle donatıldığı belirtiliyor. Bu sensör sayesinde süpürge, mesafeyi algılayabiliyor ve doğru hareket edebilmek için konum takibi yapabiliyor. Üç boyutlu sensörüyle oyuncak ve sandalye ayağı gibi nesneler arasındaki farkı algılayabilen akıllı robot süpürge, yerdeki en küçük nesneleri dahi tespit ederek dolaştığı odanın şeklini anlayabiliyor.  

Samsung JetBot 90 AI+’, ‘SmartThings’ uygulaması üzerinden de kontrol edilebiliyor 

Samsung JetBot 90 AI+

Bununla birlikte akıllı süpürgenin; nesne algılama algoritması sayesinde, tüm nesneleri tanıdığı ve böylece en güvenli ve verimli rotayı oluşturduğu dile getiriliyor. Samsung JetBot 90 AI+’, bu bilgileri daha sonra tekrar kullanarak yerdeki nesnelerin yakın çevresini temizlerken hassas veya kırılabilir nesnelerle arasındaki mesafeyi de koruyabiliyor. Ayrıca süpürge, mobilyaların altına girerken kendi yüksekliğini de azaltabiliyor. Süpürgenin, herhangi bir nesnenin tehlikeli olduğunu ya da daha fazla kirlenmeye yol açabileceğini fark etmesi durumunda ise o nesneye yaklaşmadığı ifade ediliyor.  

Paylaşılan diğer bilgilere göre; ‘JetBot 90 AI+’ın gelişmiş dijital inverter motoru, temizlik esnasında ‘Jet Cyclone’ sisteminin sahip olduğu 30W emiş gücünü en yüksek seviyeye çıkararak havadaki tozları ve yerdeki kirleri yakalıyor. Süpürgenin kendi kendini temizleyebilen ve yumuşak dokulu ince kıllardan oluşan fırçası, sert zeminden tozu kaldırıp robotun içine alıyor. Temizlik sona erdiğinde ise ‘JetBot 90 AI+’, otomatik olarak Samsung’un özel olarak geliştirdiği bir boşaltma sistemi olan ‘Clean Station’ bölmesine giriyor. Robot süpürge; daha sonra topladığı kir, toz ve saç teli gibi maddeleri bu bölmedeki torbaya boşaltıyor. Süpürge torbasının da iki ya da üç ayda bir değiştirilmesi yeterli oluyor.  

Samsung SmartThings’ uygulaması üzerinden akıllı telefonlara da bağlanabilen ‘JetBot 90 AI+’ın, temizlikteki gücünü kullanıcıların avucuna sığdırdığı belirtiliyor. Kullanıcılar böylece; süpürgeyi istedikleri yerden kumanda edebiliyor, zaman ayarı yapabiliyor, girilmemesi gereken alanları evin krokisi üzerinde ayarlayabiliyor ve hatta süpürgenin kamerasına bağlanarak evin içini veya evcil hayvanları dahi kontrol edebiliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Samsung, Yeni Amiral Gemisi İşlemcisi Exynos 2100’ü Tanıttı

Samsung, CES 2021’de Gelecek Vizyonu Ürünlerini Tanıttı

Samsung, 8K Çözünürlük Sunan Yeni Amiral Gemisi TV’lerini Tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz