Uyuma Uygulamasında Uyuşturucu İhbarı Nasıl Yapılır?
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Bu haberimizde, 2018’de hayatımıza giren ve çeşitli güncellemelerle günümüze kadar gelen Uyuma uygulamasını adım adım anlattık. İçişleri Bakanlığı’nın projesi olan Uyuma uygulaması, uyuşturucu ticaretine karşı vatandaş duyarlılığını artırmayı ve toplumsal sorumluluk bilincini yaratmayı hedefleyerek mobil uygulamalar arasındaki yerini almıştı. Nasıl kullanılacağını fotoğraflarla birlikte ve tüm detaylarıyla anlattığımız haberimizde, kullanıcıların da yorumlarını inceleyerek uygulamaya dair düşüncelerine ve eleştirilerine yer verdik. İşte; ‘Uyuma uygulaması nedir’? ‘Uyuma nasıl kullanılır’? ‘Uyuma uygulamasında uyuşturucu ihbarı nasıl yapılır’? ‘Uyuma kullanım şartları’. Detaylar yazımızda… 

Uyuma uygulamasının kullanım şartları, Emniyet Genel Müdürlüğü takibinde olması nedeniyle önem taşıyor. Dolayısıyla gizlilik politikası ve kullanım şartlarına da yer verdiğimiz uygulamanın, tüm özelliklerini sizlerle paylaştık. Size en yakın Emniyet Genel Müdürlüğü’nü de bulabildiğiniz Uyuma, acil durumlar için geliştirilen diğer mobil uygulamalarda olduğu gibi kullanımı oldukça basit ve sade bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.  İşte; ‘Uyuma uygulaması nedir’? ‘Uyuma nasıl kullanılır’? ‘Uyuma uygulamasında uyuşturucu ihbarı nasıl yapılır’? ‘Uyuma kullanım şartları’ haberimizin devamında. 

Uyuma Uygulaması Nedir? 

Uyuma Nasıl Kullanılır?

Uyuma; İçişleri Bakanlığı uyuşturucu ile mücadele aplikasyonudur. Uyuşturucu ile mücadele kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen uygulama, tamamen ücretsizdir. Uyuma uygulamasıyla, sokakta şahit olduğunuz herhangi bir uyuşturucu ticaretini yetkili kişilere ihbar edebiliyorsunuz. Uygulamanın amaçları arasında, uyuşturucu ile mücadelede vatandaş duyarlılığını oluşturmak ve böylece toplumsal sorumluluk bilincini aşılamak yer alıyor. Ayrıca ihbarda bulunan kişinin kimlik bilgileri gizli kalıyor ve soruşturma aşamasında üçüncü kişilere bilgileriniz verilmiyor. Peki; ‘Uyuma nasıl kullanılır’? ‘Uyuma uygulamasında uyuşturucu ihbarı nasıl yapılır’? ‘Uyuma kullanım şartları’ haberimizin devamında. 

Uyuma Nasıl Kullanılır? 

Uyuma Uygulamasında Uyuşturucu İhbarı Nasıl Yapılır?

Öncelikle cihazınızın konum hizmetlerini Uyuma uygulamasına açıyorsunuz. Daha sonra telefon numaranızı giriyorsunuz. 

Uyuma Uygulamasında Uyuşturucu İhbarı Nasıl Yapılır?

Ardından telefonunuza gelen doğrulama kodunu uygulamaya giriyorsunuz. 

Uyuma Uygulamasında Uyuşturucu İhbarı Nasıl Yapılır?

Uyuma uygulamasında sağ üstte gördüğünüz ‘en yakın polis merkezleri’ yazısına dokunduğunuzda karşınıza bir konum haritası çıkacaktır. 

Uyuma Uygulamasında Uyuşturucu İhbarı Nasıl Yapılır?

Fotoğrafta gördüğünüz gibi bu konumdan size en yakın polis merkezini bulabiliyorsunuz. 

Uyuma Uygulamasında Uyuşturucu İhbarı Nasıl Yapılır? 

Uyuma Nasıl Kullanılır?

Uyuma uygulamasında uyuşturucu ihbarını yapmak için ekranda okla gösterdiğimiz butona dokunuyorsunuz.  

Uyuma Nasıl Kullanılır?

Karşınıza çıkan ekrandan isterseniz açıklamanızı giriyor, fotoğraf veya video ekleyebiliyorsunuz. Ardından ‘gönder’ yazan kutucuğa dokunuyorsunuz.  Böylece uyuşturucu ihbarınızı gerçekleştiriyorsunuz. Uygulamayı kullanırken konum bilgileriniz açık olacağı için, ihbarınız konumunuzla birlikte yetkili kişilere iletiliyor ve konumunuza en yakın ekip ihbar yerine yönlendiriliyor. 

Uyuma Uygulaması Kullanım Şartları 
  • Telif hakkı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait olan Uyuma uygulamasını kullanmadan önce kullanıcıların gizlilik koşullarını okuması gerekiyor. Uygulamaya kullanmaya başladığınız anda gizlilik koşullarını kabul etmiş oluyorsunuz. 
  • Uyuma uygulaması üzerinden yaptığınız ihbarlardan farklı olarak yardım için emniyet güçleriyle iletişime geçtiğinizde, size tekrar ulaşabilmeleri için sağladığınız bilgiyi kullanırlar. 
  • EGM bilgilerinizin veri denetleyicisidir. Dolayısıyla EGM, verilerin denetlenmesi için üçüncü bir tarafa gizli kalmak kaydıyla kendi adına bu yetkiyi verdiğinde üçüncü tarafa da bilgilerinize erişim imkanı sunar. Bununla birlikte bilgileriniz kanun ve denetimlerle uygun olarak saklanır.  
  • Kişisel bilgileriniz kanun çerçevesinde paylaşılabilir. 
  • Bilgilerinizin yetkisiz olarak erişilmeye, açıklanmaya, kullanılmaya ve değiştirilmeye karşı korunması amacıyla teknik, idari ve fiziksel güvenlik önlemler alınmıştır. Ancak uygulamanın kullanım şartlarında, günümüzde ön görülemeyen sistem ve güvenlik dışı erişimler söz konusu olabileceği ve bu tür durumlardan EGM’nin sorumlu tutulamayacağı belirtiliyor. Bu nedenle, bilgilerinizin daha uzun süre tutulması talep edilmediği sürece, gizlilik politikasında belirtilen amaçlar doğrultusunda gereken süre boyunca tutulacaktır.  

Uyuma, toplumsal sorumluluk bilinci amaçlanan bir uygulama olması nedeniyle takdir edilebilir. Fakat uygulamaya dair kullanıcı yorumlarını incelediğimizde genellikle, ihbarı yapanların bilgilerinin gizli kalmayacağı endişesinin paylaşıldığını gördük. Her ne kadar İçişleri Bakanlığı tarafından, ihbarı gerçekleştirenlerin bilgilerinin gizli kaldığı denilse de kullanıcılar bu kaygıyı taşıyor. Aynı zamanda beğenilen fakat geliştirilmesi gereken bir uygulama olduğuna dair kullanıcı yorumları da söz konusu. Uyuma uygulamasının avantajları arasında ise fotoğraf ve video yükleme özelliği yer alıyor. Böylece yapılan ihbarın doğruluğu kanıtlanmış oluyor. Ayrıca büyük şehirlerde ihbar yerine geç ulaşmak oldukça yüksek ihtimal. Bu gibi durumlarda da ihbarı yapan kişi tarafından yüklenen fotoğraf ve video önemli olabiliyor. 

Uyuma uygulamasını Play Store ve App Store‘dan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Teknolojide Kadın Derneği ve IMPACT 2030 Türkiye Etki Konseyi, Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü Kapsamında Yeni Bir Etkinlik Düzenledi 

‘Amerikadaniste’, Clubhouse Üzerinden İlk Kez Açık Artırma Yapan Platform Oldu 

Facebook, Clubhouse Uygulamasına Rakip Olacak Bir Platform Üzerinde Çalışıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz