Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

WhatsApp gizlilik sözleşmesinin gündeme gelmesiyle birlikte, Telegram ve  Signal kadar olmasa da alternatif uygulamalar arasında adından söz ettiren  Viber  uygulamasını inceledik ve tüm detaylarıyla adım adım anlattık. İşte; ‘Viber nedir’? ‘Viber uygulaması nasıl kullanılır’? ‘Viber  uygulamasında not alma’. ‘Viber gizlilik ayarları’. ‘Viber güvenli mi’? 

Viber uygulamasının nasıl kullanıldığından bahsettiğimiz haberimizde, güvenilirliğine de değindik. Gizlilik ayarları olmak üzere pek çok özelliğini anlattığımız Viber uygulaması haberimizin devamında. İşte; ‘Viber nedir’? ‘Viber uygulaması nasıl kullanılır’? ‘Viber uygulamasında not alma’. ‘Viber gizlilik ayarları’. ‘Viber güvenli mi’? 

Viber Nedir? 

Viber Nasıl Kullanılır?

ViberWhatsApp alternatifi uygulamalar arasında yer alan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Görüntülü ve sesli sohbetler gerçekleştirebildiğiniz uygulamada, 249 kişiye kadar grup kurabilir, sınırsız sayıda kişilerle topluluk oluşturabilir ve listeler kurabilirsiniz. Aynı zamanda 30 saniyelik videolarla anlık videolar paylaşabilirsiniz. Peki; ‘Viber uygulaması nasıl kullanılır’? ‘Viber uygulamasında not alma’. ‘Viber gizlilik ayarları’. ‘Viber güvenli mi’? 

Viber Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Viber Güvenli mi? 

 

Viber uygulamasında ilk olarak telefon numaranızı giriyorsunuz. 

Viber Güvenli mi?

Ardından uygulama telefon numaranızın doğrulanması için size bir kod gönderecektir. Bu kodun gönderilmesi için öncelikle fotoğrafta gördüğünüz gibi telefon numaranızı doğru yazdığınızı onaylıyorsunuz. 

Viber Güvenli mi?

Daha sonra gönderilen kod otomatik olarak giriliyor. 

Viber Güvenli mi?

Bu adımlardan sonra isminizi, doğum tarihinizi yazıyor ve isterseniz fotoğraf girebiliyorsunuz. 

Viber Güvenli mi? 

Uygulamada, altta gördüğünüz gibi sohbetler, aramalar ve diğer seçenekleri yer alıyor. ‘Sohbetler’ seçeneğinde sağ altta gördüğünüz ifadeye dokunduğunuzda birine mesaj gönderebilirsiniz. 

Viber Güvenli mi?

Aynı zamanda yine bu ifade aracılığıyla grup kurabilir, bir topluluk ve yayın listeleri oluşturabilirsiniz. Grup sohbetlerine 249 kişiye kadar oluşturabiliyorsunuz. Topluluk ise sınırsız üye ve birden fazla yöneticiyle oluşturulabiliyor. Yayın listesi ise aynı anda birden fazla kişiye ayrı mesajlar gönderebildiğiniz bir alandır. Ayrıca yalnızca telefon numaranızı kaydeden kişilere bu mesajlarınız gider ve 50 kişiye kadar yayın listesi oluşturabilirsiniz. 

Viber Güvenli mi?

Bir arkadaşınızla Viber uygulamasında sohbet başlattığınızda, üstte gördüğünüz ‘kamera’ ifadesine dokunarak görüntülü arayabilir veya ‘telefon’ ifadesine dokunarak da sesli arama başlatabilirsiniz. Alttaki alandan mesajınızı yazabilir, galerinizden bir fotoğraf paylaşabilirsiniz. Sohbette sağ üstte gördüğünüz ‘üç nokta’ ifadesine geldiğinizde sohbet ettiğiniz kişiyle grup oluşturabilir, paylaşılan medya, link ve dosyaları görebilir, sohbet bilgilerine bakabilir ve mesajlar seçebilirsiniz. 

Viber Güvenli mi?

Mesaj yazdığınız alanda ‘üç nokta’ şeklinde yer alan ifadeye dokunduğunuzda ise kişi paylaşabilir, konum ve dosya gönderebilirsiniz. Yine sağda okla gösterdiğimiz ifadeye geldiğinizde uzun süre basılı tutarak video çekebilir ve sohbete gönderebilirsiniz.  

Viber Güvenli mi?

‘Mikrofon’ ifadesine uzun süre basılı tutarak da sesli mesaj gönderebilirsiniz.  

Viber Güvenli mi?

‘Aramalar’ seçeneğine geldiğinizde Viber uygulaması üzerinden yaptığınız aramaları görebilirsiniz. Okla gösterdiğimiz ifadeye dokunduğunuzda ise klavyeniz açılacaktır ve burada telefon numarası girerek arama yapabilirsiniz.

Viber Güvenli mi? 

‘Diğer’ seçeneğinde ise profiliniz, ayarlar, notlarım, kişi ekle gibi ifadeler yer alıyor. Sağ üstte bulunan ‘kalem’ ifadesine dokunduğunuzda adınız, doğum tarihiniz, e-posta hesabınız olmak üzere profil bilgilerinizi düzenleyebilir ve fotoğraf ekleyebilir veya fotoğrafınızı değiştirebilirsiniz. 

Viber Uygulamasında Not Alma 

Viber Güvenli mi?

Burada dikkat çekenlerden biri de ‘notlarım’ ifadesi. Viber uygulamasında fotoğrafta gördüğünüz gibi çeşitli notlar alabilirsiniz. Bu notlara dosya ve konum gönderebilir, sesli ve görüntülü ileti gönderebilirsiniz. Bir arkadaşınızla mesajlaşmanız gibi notlar alarak uygulamada kendinize bir alan oluşturabilirsiniz.  

Viber Güvenli mi?

Sohbetlerime geldiğinizde fotoğrafta gördüğünüz gibi notlarınız da burada duracaktır.  

Viber Güvenli mi?

‘Ayarlar’ ifadesine geldiğinizde hesap, gizlilik, bildirimler, arama ve mesajlar, medya ve depolama, görünüm ve genel ayarları güncelleyebilirsiniz. Hesap ayarlarından ‘Viber yedekleme’ ifadesine gelerek hesabınızı Google Drive’a bağlayabilir böylece sohbet geçmişinizin yedeklenmesini sağlarsınız. Ayrıca telefon numaranızı değiştirebilir ve hesabınızı devre dışı bırakabilirsiniz. 

Viber Gizlilik Ayarları 

Viber Güvenli mi?

Gizlilik ayarları, bir uygulamayı kullanmaya başladığımızda ilk gezdiğimiz alanlardan biri oluyor. Viber uygulamasında ‘gizlilik’ ayarlarına geldiğinizde ise fotoğrafta gördüğünüz gibi çevrimiçi, görüldü durumlarınızı paylaşmayı aktif veya pasife alabilirsiniz. Fotoğrafınızın görünmesini engelleyebilirsiniz. Doğum gününüzün paylaşılmasına izin verebilir veya engelleyebilirsiniz. Arkadaş önerilerinin gösterilmesine izin verebilirsiniz. Sizi gruplara herkes veya kişilerim olmak üzere kimlerin ekleyebileceğinin ayarını yapabilirsiniz. Engellediğiniz kişileri görebilir, ayrıca gizli sohbetler için bir PIN kodu girebilirsiniz. Bildirimler seçeneği aracılığıyla doğum günü bildirimleri almayı, doğum günü hatırlatıcılarını göstermeyi, Viber’e katılan kişilerden bildirim gelmesi gibi ayarları düzenleyebilirsiniz. ‘Medya ve depolama’ seçeneği ise paylaşılan fotoğrafların galeriye kaydedilmesi, videoları otomatik oynatma ve fotoğraf kalitesini ayarlayabileceğiniz alandır.  

Viber Güvenli mi? 

Viber uygulamasında sohbetler uçtan uca şifreleme ile korunmaktadır. Fakat, Telegram ve Signal uygulamasında olduğu gelişmiş bir güvenlik söz konusu değil.

Viber uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Yeni Türk Yapımı VR Oyunu Naau: The Lost Eye’ın Çıkış Tarihi ve Fiyatı Belli Oldu

Android 12 ile Gelecek Yeni Özellikler Ortaya Çıktı

Nvidia GeForce Now Türkiye ’ye Geliyor

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz