Twitter Cumhurbaşkanı Türkiye Devlet Görevlisi

Sosyal medya devi Twitter, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hesabına ‘Türkiye Devlet Görevlisi’ etiketi ekledi. Platform, kısa bir süre önce ‘Devlet Yetkilisi’ ve ‘Devlet Güdümlü Medya’ etiketi ekleme uygulamasını Türkiye’nin de içlerinde bulunduğu 16 ülkeye daha genişleteceğini duyurmuştu.  

Sosyal medya devi Twitter, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hesabına ‘Türkiye Devlet Görevlisi’ etiketi ekledi. Söz konusu profil etiketi; Erdoğan’la birlikte, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İletişim Bakanı Fahrettin Altun gibi bir grup devlet yetkilisinin daha hesabına eklendi. Platform, Ağustos ayında kullanıma açtığı ‘Devlet Yetkilisi’ ve ‘Devlet Güdümlü Medya’ etiketi ekleme uygulamasını 17 Şubat itibarıyla Türkiye’nin de içlerinde bulunduğu 16 ülkeye daha genişleteceğini duyurmuştu. Özellik; halihazırda ABD, Birleşik Krallık, Rusya, Çin ve Fransa ağında kullanıma sunuluyordu.  

Uygulamanın genişletileceği ülkeler arasında ise Türkiye dışında, Kanada, Küba, Ekvator, Mısır, Almanya, Honduras, Endonezya, İran, İtalya, Japonya, Suudi Arabistan, Sırbistan, İspanya, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri de yer alıyordu. Belli bir hesabın bir devlet kurumu veya yetkilisi tarafından yönetildiğini gösteren yeni etiketlerin, gelecek haftalarda ilgili hesaplara eklenmeye başlanacağı dile getirilmişti. Yaşanan gelişme sonrası Twitter, Türkiye’deki devlet yetkilileri için de ilgili etiketi eklemeye başladı. Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da hesabına ‘Türkiye Devlet Görevlisi’ etiketi eklendi.  

‘Devlet Güdümlü Medya’ etiketi, henüz Türkiye’deki herhangi bir Twitter hesabına eklenmedi 

Twitter Devlet Güdümlü Medya Etiketi

Diğer yandan Twitter, bir Twitter hesabının devlet kurumlarıyla herhangi bir bağlantısı olup olmadığının daha kolay anlaşılabilmesi için hükumet hesapları ve hükumeti temsil eden hesaplar yanında, devlet güdümlü medya hesaplarına da bu durumu belli eden etiketler eklemeye başlayacağını açıklamıştı. Söz konusu etiketlerin, hem ilgili hesapların profil sayfalarında hem de yaptıkları paylaşımlar içerisinde görüneceği ifade edilmişti. Devlet güdümlü medya kuruluşu hesaplarında Twitter; ilgili medya kuruluşunun resmi hesabı yanında, kurumun baş editörü ve üst düzey yetkililerine ait hesapları da etiketleyeceğine işaret etmişti.  

Devlet güdümlü medya hesaplarının; devletin finansal kaynaklar, doğrudan veya dolaylı siyasi baskılar, üretim kanalları ve dağıtım kanalları üzerinde denetim yoluyla editoryal içerik hakkında kontrole sahip olduğu tüm medya kuruluşlarına ait hesapları kapsadığının da altı çizilmişti. Söz konusu etiketin bulunduğu hesapların, artık Twitter önerilerinde görünmemeye başlayacağı da belirtilmişti. Fakat ‘Devlet Güdümlü Medya’ etiketi, henüz Türkiye’deki herhangi bir medya kuruluşunun resmi Twitter hesabına eklenmedi. Sosyal medya devinin, yakın bir gelecekte bu etiketi de eklemeye başlayacağı tahmin edildi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitter, ‘Hükumet’ ve ‘Devlet Güdümlü Medya’ Etiketi Ekleme Uygulamasını Daha Fazla Ülkeye Genişletiyor: Listede Türkiye de Var!  

Jay-Z ve Twitter CEO’su Jack Dorsey, Yeni Bir Bitcoin Gelişim Fonu Kuracak

Twitter, Hindistan’da Hükumet Müdahalesi ile 500’den Fazla Hesabı Askıya Aldı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz