Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Android 12 hakkında ortaya yeni bilgiler çıktı. Google’ın yeni işletim sistemi sürümü Android 12’nin kullanıcılara sunacağı yeni özellikler XDA Developers tarafından paylaşıldı. 

Yakın zaman sonra ilk geliştirici önizleme sürümünün yayınlanması beklenen Android 12’nin bazı özellikleri ortaya çıktı. Şu an için geliştirilme aşamasında olan yeni sürümle Android kullanıcıları pek çok yeni özelliğe kavuşacak. 

XDA Developers tarafından paylaşılan bilgilere göre Google, Android ile birlikte kullanıcılarına oyun modu, akıllı otomatik döndürme, parlak renkleri azaltma ve daha pek çok yenilik sunacak. Bunun yanı sıra kullanıcı arayüzünde değişikliğe gitmesi beklenen Google’ın Android 12 işletim sistemi için sunacağı yenilikleri ise geliştirici önizleme sürümü çıktığında daha net bir şekilde görebileceğiz. 

Oyun modu

Google’ın Android 12’ye eklemesi beklenen özelliklerden ilki oyun modu olarak anılıyor. Hakkında şu an için neredeyse hiç bilgi bulunmayan özelliğin, telefonlarda temel bir oyun modunu aktif edecek bir API olması bekleniyor. Kullanıcılar Oyun Modu’nu aktif ettiklerinde ise parlaklık, ekran döndürme ve Rahatsız Etme modunun otomatik olarak değişmesi bekleniyor. 

Akıllı otomatik döndürme

Android 12’ye eklenecek bir diğer özellik ise pek çok kullanıcının zaman zaman canını sıkan ekran döndürme ile ilgili olacak. Telefonlardaki  jiroskop ve ivmeölçer sensörlerin verilerini kullanarak çalışan bu özellik yerine Google, akıllı otomatik döndürmeyi getirecek. Android 12 ile sunulması beklenen akıllı otomatik döndürme özelliğinin, ön kamerayı kullanarak kullanıcının kafa pozisyonunu tespit edeceği ve bununla birlikte yan döndürme açık olsa bile kullanıcı dik pozisyondayken ekranı yan döndürmeyeceği söyleniyor. 

Parlak renkleri azaltma

Android 12 ile birlikte gelmesi beklenen parlak renkleri azaltma özelliği sayesinde, görme problemleri olan kullanıcılar artık daha rahat edecek. Erişilebilirlik özelliği olan bu yenilik sayesinde göz bozuklukları olan kullanıcılar bu durumun önüne daha rahat geçebilecek. 

Tek el modu

Android kullanıcılarına sunulması beklenen bir diğer yenilik ise, git gide büyüyen ekranları rahatlıkla kullanmayan kişiler için eklenecek. Büyüyen telefon ekranları sebebiyle elde tutması zor olan cihazlar için, Android 12’ye tek el modu eklenecek. Halihazırda pek çok akıllı telefonda bulunan bu özelliğin ne gibi değişiklikler sunacağını ise birlikte göreceğiz.

Google’ın yeni mobil işletim sistemi sürümü Android 12’de ayrıca önemli arayüz güncellemelerinin olacağı aktarılanlar arasında yer alıyor. Bu bağlamda şirketin  always-on-display ve kilit ekranında önemli değişiklikler yapması bekleniyor. Bunun yanı sıra  ayarlar, widgetlar, bildirim ekranı, sohbet baloncukları yeniliklerin de Android 12 ile sunulacağı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir:

Android 12 ’nin Sunacağı Yenilikler Ekran Görüntüleriyle Sızdırıldı

Google, Tüm Android Telefonlara Kalp Atış ve Nefes Alış Hızı Ölçme Özelliği Ekliyor

Fiyatı ve performansıyla çok konuşulan telefon Xiaomi Mi 10T inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz