En Eğlenceli Video İçerikleri
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Oyun ve e-spor ajansı ‘Next in Game’ ve pazarlama platformu ‘Pollective’, yeni nesil sosyal medya tercihlerini araştırdı. Sosyal medya kullanıcılarının en çok tercih ettiği platformlara ve kullanıcıların bu platformlardaki davranışlara ışık tutan araştırmada; katılımcıların yüzde 51’i, en eğlenceli video içerikleri için doğru adresin YouTube olduğunu söyledi.  

Oyun ve e-spor ajansı ‘Next in Game’ ve pazarlama platformu ‘Pollective’, ortak bir çalışma yaparak yeni nesil sosyal medya tercihlerini araştırdı. Araştırma, sosyal medya kullanıcılarının en çok tercih ettiği platformlara ve kullanıcıların bu platformlardaki davranışlarına da ışık tuttu. 61 şehirden 16-35 yaş arası 1000 katılımcı ile yürütülen araştırmada YouTube, kullanıcıların en vazgeçemediği ve en eğlenceli bulduğu platform olarak ön plana çıktı. Katılımcıların yüzde 51’i, en eğlenceli video içerikleri için doğru adresin YouTube olduğunu söyledi. 

YouTube sırasıyla; InstagramTwitchTikTok ve Twitter takip etti. YouTube’tan sonra en eğlenceli ikinci platformun ne olduğu sorulduğunda ise tercihler cinsiyete göre farklılık gösterdi. Kadınların yüzde 35’inin ikinci tercihi, Instagram olurken erkeklerin ise yüzde 25’i ikinci sırada Twitch’i tercih etti. Katılımcılara yöneltilen “Ömrünün sonuna kadar tek bir platform kullanma hakkın var. Bu ne olur?” sorusuna verilen yanıtlarda YouTube, yüzde 40 oranla ön plana çık. Cinsiyet kırılımlı oranlara bakıldığında; erkeklerin ilk tercihiyüzde 48 ile YouTube olurken Twitch, yüzde 19 ile ikinci sıraya yerleşti. Kadınların ilk iki tercih sıralamasında ise Instagram, oyların yüzde 44’ünü alarak yüzde 31 oranında tercih edilen YouTube’u geride bıraktı. 

Sosyal medya kullanım davranışlarını da ölçümleyen araştırmada; en çok tercih edilen platformlarda vakit geçirenlerin yüzde 66’sı, yalnızca izleyici olarak o platformda bulunduklarını belirtti. Katılımcıların yüzde 7’si paylaşım yapmayı düşündüğünü, yüzde 25’i ise arada sırada paylaşım yaptığını ifade etti. Araştırmaya katılan 1000 kişiden yalnızca 20’sinindüzenli olarak içerik üretip paylaşım yaptığına dikkat çekildi.  

Katılımcıların çoğu, sosyal medya platformlarında ‘abonelik’ gibi sebeplerle para harcamadığını belirtti

Sosyal Medya Platformlarında Abonelik

Araştırmanın en dikkat çekici sonuçlarından biri de katılımcıların büyük çoğunluğunun; sosyal medya platformlarında abonelikpremium hesap kullanımı, ek özelliklerin kullanımı gibi sebeplerle para harcamayı tercih etmediğini belirtmesi oldu. Katılımcıların yüzde 47’si hiç para harcamadığını, yüzde 43’ü çok nadiren para harcadığını belirtti. Sıklıkla para harcayanların oranı ise yalnızca yüzde 10’du.  

Sosyal platformlarda para harcama alışkanlıkları da kadın ve erkek kullanıcılara göre değişiklik gösterdi. Kadınların çoğu, hiç para harcamadığını belirtirken erkek katılımcıların çoğunluğu ise çok nadiren para harcayan grupta yer aldı. Para harcadığını belirten sosyal medya kullanıcılarının yüzde 16’sıen son Twitch’e ödeme yaptığını ifade ettiSpotify, Youtube ve Netflix platformlarının her biriyüzde 10 oranla ikinci sıraya yerleşti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Araştırmalara Göre Uzayda Yaşam 10 Yıllık Bir Mesafede Duruyor! 

Yeni Nesil Online Araştırma Platformu Pollective, 1 Milyon TL Yatırım Aldı

Araştırmacılar, Yüzeyleri 90 Gün Boyunca Koruyabilen Bir Koronavirüs Dezenfektanı Geliştirdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz