Online Anneler Günü Alışverişi

AdColony, Türkiye’deki kullanıcılar ile bu dönemdeki satın alma alışkanlıkları ve tercihlerini daha iyi analiz etme amacıyla gerçekleştirdiği ‘Anneler Günü Alışveriş Tercihleri Araştırması’nın sonuçlarını yayınladı. Araştırma sonuçları, pandemi süreci sonrası mobilin yükselişini bir kez daha gözler önüne serdi. Katılımcıların yüzde 53’ü, daha önce Anneler Günü için online alışveriş yaptıklarını belirtirken yüzde 40’ı, bu sene online alışverişi tercih edeceğini dile getirdi. Akıllı telefonlar ise online satın alma işleminde yüzde 67 ile en çok tercih edilen cihazlar oldu. 

Anneler Günü, bu yıl ikinci kez karantina dönemine denk geldi. Bu durum, klasik Anneler Günü kahvaltıları ve hediye verme heyecanını diğer senelerden daha farklı bir hale getirdi. Birçok analist, bu sene de alışveriş tercihlerinde mobile ilgi ve ihtiyacın en üst seviyeye çıkacağına işaret etti. AdColony ise kendi envanterinde Türkiye’deki kullanıcılar ile bu dönemde ortaya çıkan satın alma alışkanlıkları ve tercihlerini daha iyi analiz etmek için gerçekleştirdiği ‘Anneler Günü Alışveriş Tercihleri Araştırması’nın sonuçlarını yayınladı. Araştırma sonuçları, pandemi süreci sonrası mobilin yükselişini bir kez daha gözler önüne serdi. 

Aktarılan detaylara göre; katılımcıların yüzde 65’i geçmişte Anneler Günü için alışveriş yaptığını ve bu sene de alışveriş yapacağını dile getirdi. Yüzde 53’ü, daha önce Anneler Günü için online alışveriş yaptıklarını belirtirken yüzde 40’ı, bu sene online alışverişi tercih edeceklerini bildirdi. Akıllı telefonlar ise online satın alma işleminde yüzde 67 ile en çok tercih edilen cihazlar oldu. Bununla birlikte, katılımcılara hediye seçiminde hangi kriterleri göz önünde bulundurdukları da soruldu. Katılımcıların yüzde 47’si, online reklamların hediye alma kararlarını etkilediklerini belirtti. Bunu yüzde 31 ile online alışveriş siteleri, yüzde 21 ile ürün karşılaştırma siteleri ve yüzde 12 ile markalardan gelen e-postalar takip etti.  

Katılımcıların yüzde 73’ü, Anneler Günü alışverişi yaparken akıllı telefonlarını kullanıyor

Anneler Günü Alışverişi

Diğer yandan; ankete katılanların yüzde 73’ü, ne olursa olsun Anneler Günü alışverişi yaparken akıllı telefonlarını her zaman kullandıklarını belirtti. Katılımcıların yüzde 63’ü, aldıkları hediyeyi annelerine kişisel olarak vereceklerini söylerken yüzde 28’i ise hediyeyi annelerinin evlerine göndereceğini dile getirdi. Bunun yanında; yüzde 84’lük bir kesim, bu yıl pandemi sebebi ile daha fazla online alışveriş yapacaklarına işaret etti. Bu tercihin sebepleri sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 53’ü online alışverişin daha güvenli olduğunu, yüzde 43’ü de fiyatları karşılaştırmanın daha kolay olduğunu ifade etti. Ayrıca kullanıcıların yüzde 96’sı; akıllı telefonlarından alışveriş yaparken hızlı ve sorunsuz bir işlem sürecinin, güvenilir bir markadan satın almanın ve kolay iade sürecinin en önemli faktörler olduğunu söyledi. 

Mobil cihazlarda kullanıcıların karşısına çıkan reklamların da satın alma davranışını çok büyük oranda etkilediği görüldü. Ankete katılanların yüzde 71’i, mobil cihazları üzerinden kendileri ile ilgili bir ürünü doğrudan bir mobil reklam aracılığı ile satın alacağını belirtti. Yüzde 39’luk bir kesim ise mobil cihazlarında Anneler Günü ile ilgili karşılarına çıkan bir reklama tıkladıklarını ve ürünü satın aldıklarını bildirdi. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir:

Anneler Günü İçin 3 Anneden 2’si, Hediye Olarak Teknolojik Ürün İstiyor! 

Karcher, Anneler Günü İçin Hediye Önerilerini Paylaştı! 

Annelere Hediye Almak İçin Daha Çok Para Harcamışız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz