ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un yeni işletim sistemi sürümü Windows 11, kısa bir süre önce gerçekleştirilen bir tanıtım etkinliğinde tüm özellikleri ile görücüye çıkarıldı. Windows 10’un tasarım dili ve teknik özellikleri açısından iyileştirilmiş bir versiyonu olan yeni sürümün, bu yılın sonbahar aylarında piyasaya sürüleceği belirtildi.  

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un yeni işletim sistemi sürümü Windows 11, kısa bir süre önce gerçekleştirilen bir tanıtım etkinliğinde tüm özellikleri ile resmen görücüye çıkarıldı. Windows 10’un tasarım dili ve teknik özellikleri açısından iyileştirilmiş bir versiyonu olan yeni sürümün, bu yılın sonbahar aylarında piyasaya sürüleceği belirtildi. Şirket, Windows 11’in Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz ve isteğe bağlı bir yükseltme olarak dağıtılacağının da altını çizdi. Teknoloji devi, geçen haftalarda da Windows 10 desteğini 2025’in Haziran ayına kadar sürdüreceğini açıklamıştı. Bu nedenle; kullanıcıların, bu tarihe kadar Windows 10 kullanmaya devam edebileceği dile getirildi. Windows 11’in deneme sürümlerinin ise gelecek haftadan itibaren yayınlanmaya başlanacağı ifade edildi.  

Diğer yandan; Microsoft, Windows 10’u sayısız güncellemenin ardından stabil bir hale getirmişti. Şirketin, bu yılın Haziran ayında Windows 10X ismini verdiği akıllı telefon, tablet ve bilgisayar uyumlu bir işletim sistemi tanıtması bekleniyordu. Fakat Windows 10X, şirket tarafından verilen ani bir kararla iptal edilmişti. Bu nedenle Windows 10X ile gelmesi beklenen birçok özelliğin, Windows 11’e entegre edileceği düşünülmüştü.  

İşte Windows 11 sürümünün öne çıkan özellikleri! 

Windows 11

Windows 11 sürümünün öne çıkan özellikleri ise şu şekilde: 

 • Yeni Animasyonlar: Windows 11, keskin animasyonları rafa kaldırarak çok daha yumuşak geçişler ve yeni animasyonlarla geldi.  
 • Daha Yuvarlak Kenarlara Sahip Arayüz Tasarımı: Şirket, Windows 11 ile birlikte Windows 10’daki keskin kenar ve çerçeve görünümünden de vazgeçti. Yeni sürüm, çok daha yuvarlak kenarlara sahip bir arayüz tasarımı ile kullanıcı beğenisine sunuldu. 

Windows 11

 • Çoklu Görevler İçin Ekran Bölümleri: Windows 10’da yer alan çoklu görev yönetimi, Windows 11’de kullanımı ve geçişleri çok daha kolay bir hale getirildi. Söz konusu hamlenin, tek ekranda birden fazla pencerede çalışmayı kolaylaştırdığı ifade edildi. 

Windows 11

 • Dokunmatik Ekran Özellikleri: Windows 10’da bulunan ‘Tablet Modu’, kullanıcılara dokunmatik ekranlara özel bir arayüz sunuyordu. Windows 11’in ise arayüzü değiştirmeden dokunmatik ekranlarla çalışmayı mümkün hale getirdiği ve dokunmatik ekranlarda ihtiyaç duyulan klavyelere erişimi kolaylaştırdığı ifade edildi. 
 • Daha Kolay Yönetilebilen Çoklu Masaüstü Yönetimi: Şirket, Windows 11 ile birlikte çoklu masaüstü özelliğini de daha kullanışlı bir hale getirdi. Kullanıcıların ‘trackpad’ üzerinden farklı monitörlerde farklı masaüstleri açabileceği ve parmaklarıyla hızlı geçişler yapabilecekleri kaydedildi. 

Windows 11

 • Yeni Bildirim ve İşlem Merkezi: Windows 10 ile tanıtılan bildirim ve işlem merkezinin tasarımı da Windows 11 ile uyumlu olacak şekilde değiştirildi. Yeni tasarımın, daha geniş boşluklar ve daha yumuşak bir görünüme sahip olduğu görüldü.  
 • Yeni Widget’lar: Windows 7 ile kaldırılan Widget’lar, Windows 11 ile birlikte geri geldi. Tamamen özelleştirilebilir araçlar sayesinde, ‘Başlat’ menüsünün eski konumundan Widget’lara ulaşmanın mümkün hale geldiği belirtildi.  
 • Yeni Nesil İkonlar: İkonların tasarımı da daha sade olacak şekilde değiştirildi. Yeni nesil ikonların ayrıca, farklı içerik türlerine göre farklı renklere sahip olduğu görüldü.  

Windows 11

 • Yeni Karanlık Mod: Karanlık mod, Windows ekosistemine Windows 10 ile birlikte gelmişti. Söz konusu mod, Windows 11’de daha siyah tonlara sahip olacak şekilde değiştirildi. Yapılan değişikliğin en büyük nedeni ise LCD ekranların, yerini giderek artan oranda OLED ve AMOLED ekranlara bırakması olarak gösterildi. OLED ve AMOLED ekranların da siyah ve koyu renklere daha uyumlu olduğu biliniyordu. Bu sayede Windows 11’in karanlık modunun, uyumlu ekranlarda daha az güç tüketeceği belirtildi. 

Windows 11

 • Yeni Açılış ve Uyarı Sesleri: Windows 11, yeni tasarım diline uygun bir biçimde daha yumuşak açılış ve uyarı sesleri ile birlikte geldi.  

 • Yeni Görev Çubuğu, Başlat Menüsü ve Arama Ekranı: Önceki tüm sürümlerde sol alt köşede yer alan ‘Başlat’ menüsü, Windows 11 ile birlikte görev çubuğunun ortasına taşındı. Menü açıldığında ise ekranın artık yan yana değil, üst üste ikiye bölünmüş bir tasarımda olacağı görüldü. Kullanıcıların üst bölümden seçtikleri uygulamalara, alt bölümden ise bilgisayarlarındaki önemli dosya ve klasörlere hızlıca ulaşabilecekleri belirtildi. Bununla birlikte ‘Başlat’ menüsünün yanına da artık, macOS’taki gibi favori uygulamaların kısayollarının eklenebildiği görüldü. İsteyen kullanıcıların, ‘Başlat’ menüsünü sol alt köşeye taşıyabileceğinin de altı çizildi.  

Windows 11 Minimum Sistem Gereksinimleri

Windows 11 Sistem Gereksinimleri 

Yeni ‘Windows 11’ işletim sistemi sürümünün minimum sistem gereksinimleri ise şu şekilde: 

 • 1 GHz 64 bit çift çekirdekli işlemci 
 • 4 GB RAM 
 • 64 GB depolama 
 • 9 inç ekran 
 • 1366 x 768 piksel çözünürlük 
 • DirectX 12 uyumlu grafik kartları / WDDM 2.x 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Microsoft, Windows 10 Desteğinin 2025 Yılının Ekim Ayında Sona Ereceğini Açıkladı 

Google; Android, iOS, Chrome ve Windows’ta 7 Güvenlik Açığı Bulduğunu Açıkladı 

Microsoft, Piyasa Değeri 2 Trilyon Doları Aşan İkinci ABD’li Şirket Oldu! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz