Microsoft Windows 10

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Windows 10 desteğini 2025 yılının Ekim ayında sonlandıracağını açıkladı. Şirketin, 24 Temmuz 2021 tarihinde Windows’un yeni sürümünü tanıtması bekleniyordu.  

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Windows 10 desteğinin sona ereceği tarihi açıkladı. Şirket, güncel işletim sisteminin 14 Ekim 2025 tarihinden itibaren desteklenmeyeceğine işaret etti. Windows’un yeni sürümünün ise 4 yıllık bir aranın ardından 24 Temmuz 2021 tarihinde tanıtılması bekleniyordu. Teknoloji devinin, 14 Ekim 2025 tarihinden itibaren bu yıl tanıtılan yeni sürüme tamamen geçiş yapacağı tahmin edildi.

Diğer yandan; söz konusu gelişme, şirketin resmi internet sitesindeki ‘Destek’ bölümünde yapılan bir güncelleme ile sessizce duyuruldu. Şirket, Windows 10 Home ve Windows 10 Pro desteğini 29 Temmuz 2015 tarihinde desteklemeye başlamıştı. Yapılan yeni güncelleme, şirketin halihazırda kullanılan işletim sistemi sürümünün emeklilik tarihini de ortaya koymuş oldu. Belirlenen tarih, Windows 10’un yaşam döngüsünü 10 yıldan biraz uzun bir süre içerisinde tamamlamış olacağına işaret etti.  

Microsoft, Windows 11 işletim sistemi sürümünü 24 Temmuz’da tanıtacak 

Microsoft Windows 11

Öte yandan; Microsoft, Windows 11 işletim sistemi sürümünü 24 Temmuz’da tanıtmaya hazırlanıyor. Yeni bir tasarımla gelmesi beklenen sürümün, yenilenmiş bir Windows Mağazası da içereceği ifade ediliyor. Şirketin, kısa bir süre önce çift ekranlı cihazlar için geliştirilen Windows 10X’i iptal etmiş olduğu da biliniyor. Söz konusu işletim sistemi sürümüyle kullanıcı beğenisine sunulması planlanan bazı özelliklerin, Windows’un standart sürümüne entegre edileceği belirtiliyor. Bu durumun, yazılımcı ve uygulama geliştiricilerin ayrı bir Windows sürümüyle çalışmak zorunda kalmadan çift ekranlı cihazları destekleyen içerikler geliştirmesini mümkün kılacağı dile getiriliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Microsoft, Windows 10 Görev Çubuğu’nda Sadeleşmeye Gidiyor

Google; Android, iOS, Chrome ve Windows’ta 7 Güvenlik Açığı Bulduğunu Açıkladı 

Microsoft Başkanı Brad Smith, Kontrolsüz Yapay Zeka Teknolojilerinin ‘1984 Toplumu’ Yaratabileceğini Söyledi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz