Cuma, Eylül 18, 2020
Ana Sayfa Yazılım Xampp Nedir? Xampp İndirme ve Xampp Kurulumu Nasıl Yapılır?

Xampp Nedir? Xampp İndirme ve Xampp Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bilgisayarımıza local bir sunucu kurmamızı sağlayan xampp nedir ve nasıl kurulur? Bu yazımızda sizler için Xampp hakkında detayları derledik ve Xampp kurulumu hakkında detayları paylaştık. 

Xampp basit bir şekilde söylemek gerekirse web sunucusu yazılımıdır. Xampp kurulumu oldukça basit olan ve bilgisayarınızda sanal bir web sunucusunu zahmetsiz ve ücretsiz bir şekilde kurabilmenizi sağlayan bir yazılımdır. Genel olarak kullanıldığı kısım ise bilgisayarınızda basitçe bir web sunucusu oluşturup Apache, PHP ve MySQL kurulumlarını tek seferde halledip, tek bir program üzerinden yönetmektir. Peki Xampp nasıl kurulur?

Öncelikli olarak Xampp indirme sayfasına gidip işletim sistemimize uygun olan ve web geliştirme yapmak istediğimiz PHP ve MySql sürümlerine göre ilgili dosyayı indiriyoruz. İndirme linki buraya tıklayınız. (Sizlere aşağıda anlatacağım örnekte ise Windows işletim sistemi kullandığımı belirtmek isterim.)

Xampp Kurulumu

Xampp Kurulumu 1

Yukarıda bahsettiğimiz linkten ilgili dosyayı indirip açtığınızda karşınıza ilk çıkan ekran buradaki gibi olacak. Aslında standart program kurulumlarında olduğu gibi bu kısmı “Next” diyerek geçiyoruz.

Xampp Kurulumu 2
Xampp Kurulumu 2

Bu aşamaya geldiğimizdeyse yüklemek istediğimiz bileşenleri belirlememiz gerekiyor. Eğer yazılıma yeni başlamış veya sadece PHP yazılımlar geliştiren biriyseniz, seçili olması gereken seçeneklerin Apache, PHP, phpMyAdmin olması yeterli olacaktır. Buradaki seçimlerimizi yaptıktan sonra artık Next diyerek bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

Xampp Kurulumu 3
Xampp Kurulumu 3

Bu aşamada sistemi kuracağımız klasör yolunu seçiyoruz. Normal şartlarda herhangi bir program kurarken çok dikkat etmediğimiz bu kısım, Xampp için önem kaydediyor. Buradaki seçimimiz bilgisayarımızda yapacağımız web çalışmalarını barındıracağımız alanı belirtecek. Bu sebeple yüksek önem arz etmekte. Sizlere kişisel tavsiyem ise default olarak gelen dizini değiştirmemenizdir.

Xampp Kurulumu 4
Xampp Kurulumu 4

Dil seçeneğimizi de belirledikten sonra yine Next butonuna tıklayarak bir sonraki kurulum aşamamıza geçebiliriz.

Xampp Kurulumu 5
Xampp Kurulumu 5

Kurulumumuzun bu aşamasında karşımıza aslında başka bir program sayılabilecek Bitnami geliyor. Bitnami, Xampp üzerinde Drupal, Joomla ve WordPress gibi bazı açık kaynak yazılımların yüklenmesini sağlayan bir sistemdir. Kişisel olarak hazır web sistemlerini kullanmadığım için buradaki seçim işaretini kaldırıp ilerliyorum. Lakin daha sonraki yazılarımnızda Bitnami detaylarına indiğimiz mini bir yazı da yayınlayacağız.

Xampp Kurulumu 6
Xampp Kurulumu 6

Kurulumdan önceki son çıkış uyarımızı aldığımız bu ekrana de Next diyerek kurulum sayfamıza ilerliyoruz.

Xampp Kurulumu 7

Xampp Kurulumu 8

Yukarıda gördüğünüz yıllardır program kurulumu yaparken beklediğimiz dosyalar yükleniyor ekranımız. Bilgisayar hızınıza bağlı olarak bir kaç dakika içerisinde kurulum tamamlanıp ikinci görselde yer alan ekrana ulaşıyoruz. Ve tebrikler! Artık bilgisayarımıza bir local sunucu kurmuş olduk. Son olarak Finish butonuna tıkladığımızda ise karşımızda aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

Xampp Kurulumu 9

Artık bilgisayarımızda bir web sunucusu oluşturduğumuzu söylemiştik. Şimdi bunu aktif edip yazılım dünyasına kanatlarımızı açabiliriz. Burada Php ile çalışan ve veritabanı olarak MySQL kullanan bir sistem planlıyorsak Apache ve MySQL alanlarında yazan Start butonlarına tıkladığımız anda local sunucumuz çalışmaya başlıyor. Eğer tüm aşamaları sorunsuz bir şekilde tamamladıysak tarayıcımızda adres satırına localhost yazdığımızda karşımıza Xampp ın ekranı çıkacaktır.

Artık yazılım dünyasına ilk adımımızı atıp, hayal ettiğimiz projeleri geliştirmeye başlayabiliriz. Bu ve benzeri yazı dizilerin devamında görüşmek üzere..

İlginizi Çekebilir:

Karanlık Ağ Üzerinden Satışa Çıkan Parolalar, 15 Dolardan Satılıyor 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TikTok ve WeChat 20 Eylül’den İtibaren ABD’de Yasaklanıyor

Donald Trump’ın kullanıcı verilerini Çin ile paylaştığı gerekçesiyle ABD’de bulunmasını ve kullanılmasını istemediği TikTok’un 20 Eylül’den itibaren artık ABD’de indirilemeyeceği bilgisi edinildi. ABD Ticaret...

‘Disintegration’ Oyununun ‘Multiplayer’ Modu, “V1 Interactive” Tarafından Kapatılıyor

"Private Division" ve "V1 Interactive" oyun stüdyoları tarafından geliştirilen ve 16 Haziran tarihinde piyasaya sürülen 'Disintegration' oyununun 'Multiplayer (Çok Oyunculu)' modu kapanıyor. "Private Division" ve...

‘Empire of Sin’ Oyununun Çıkış Tarihi Belirlendi!

"Paradox Interactive" tarafından geliştirilen ve kısa bir önce duyurusu yapılan 'Empire of Sin' oyununun çıkış tarihi belirlendi. Şirket, oyunun 1 Aralık 2020 tarihinde çıkış...

Yandex, Koronavirüs Etkileri Nedeniyle Türkiye Ofisini Kapatıyor 

Marketing Türkiye’nin haberine göre; Yandex, Türkiye ofisi ile ilgili kapatma kararı aldı. Söz konusu kararın, koronavirüs salgını sürecinde düşen şirket gelirleri nedeniyle alındığına işaret edildi.  Marketing Türkiye’nin haberine göre Yandex, Türkiye...

Booking, Koronavirüs Etkileri Nedeniyle Dünya Genelindeki En Az 5 Ofisini Kapatıyor 

Yaklaşık 1 ay önce koronavirüs etkileri nedeniyle çalışanlarının yüzde 25’ini işten çıkaracağını duyuran Booking; ABD, İngiltere, Kanada ve Hırvatistan’da bulunan en az 5 ofisini kapatıyor olduğunu açıkladı. Hırvatistan’ın ‘Split’ şehrindeki...