Xiaomi ABD Dava
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, kendisini “Çin ordusuyla iş birliği yaptığı” gerekçesiyle kara listeye alan ve tedarik yasağı getiren ABD hükumetine dava açtı. Şirket, konuya ilişkin dava dosyasında kara liste kararının kanun dışı ve anayasaya aykırı olduğuna işaret etti. 

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, kısa bir süre önce kendisini “Çin ordusuyla iş birliği yaptığı” ve “ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit ettiği” gerekçesiyle karar listeye alarak tedarik yasağı getiren ABD hükumetine dava açtı. Söz konusu mahkeme dilekçesi, ‘Washington Bölge Savcılığı’nda dolduruldu. Şirket, konuya ilişkin hazırlanan dava dosyasında kara liste kararının kanun dışı ve anayasaya aykırı olduğuna işaret etti. Xiaomi’nin, özellikle ‘ABD Savunma ve Hazine Bakanlığı’ ve Janet Yellen’dan davacı olduğu belirtildi.  

Diğer yandan; teknoloji devi, dava dosyasında firmanın Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından kontrol edilmediğinin de altını çizdi. İddia edildiği şekilde orduyla açık bir ilişkileri olması durumunda partnerleri ile iş yapmalarının imkansız hale geleceğini belirten Xiaomi, önemli bir kısmı ABD’li olan yatırımcılarıyla ilişkilerinin kritik öneme sahip olduğunu da vurguladı. ABD hükumeti ise ambargo kararını gerekçelendirirken şirketin Çin ordusuyla doğrudan bir ilişkisi olduğuna yönelik herhangi bir kanıt sunamamıştı. Xiaomi’nin yönetici hisselerinin yüzde 75’inin, şirket kurucuları Lin Bin ve Lei Jun’a ait olduğu da biliniyordu.  

Huawei için getirilen ABD ambargosunda ise şirketin, parça tedariki yapmasının da önüne geçiliyor 

Huawei ABD

Öte yandan; ABD’nin eski başkanı Donald Trump, geçmişte Huawei ile ilgili de benzer bir karar getirilmesine ön ayak olmuş ve Huawei’nin tedarik zinciri önemli oranda kırılmıştı. Bu ambargo kararında da yine Huawei’nin Çin hükumeti adına casusluk yaparak ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit ettiği vurgulanmıştı. Xiaomi hakkında alınan karar gereğince ise Xiaomi, hala ABD’ye ürün ithal edebiliyor olsa da lisans alamaz duruma geldi. Huawei için getirilen ABD ambargosunda ise şirketin, parça tedariki yapmasının da önüne geçiliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

ABD, Xiaomi’ye de Ambargo Uygulayacak: Xiaomi’den Açıklama Geldi!

Xiaomi Mi 11, 8 Şubat’ta Dünya Genelinde Piyasaya Sürülecek

Xiaomi Telefonları Uzaktan Şarj Eden Mi Air Charge’ı Duyurdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz