Xiaomi elektrikli moped 

Çin merkezli teknoloji şirketi Xiaomi, Youpin isimli kitlesel fonlama platformu üzerinden yeni elektrikli moped modellerini tanıttı. Xiaomi, elektrikli moped modelleri şık tasarımı ile ön plana çıkıyor. 

Artık tüm firmalar, hatta lider otomobil üreticileri bile elektrikli araç üretimine girmiş durumda. Özel üretim elektrikli otomobiller, tasarımları ve güçlü motorları ile dikkat çekerken bir taraftan da moped pazarı da gelişmeye davam ediyor. Mopedleri tanımlamak için scooter ve motosiklet birleşimi diyebiliriz. Yüksek hızlara ulaşmıyor olsa bile, elektrikli mopedler şehir içinde ulaşım için en iyi seçeneklerden biri haline dönüşmüş durumda. Xiaomi, elektrikli moped modelleri A1 ve A1 Pro ‘yu Youpin isimli kitlesel fonlama platformu üzerinden tanıttı.  

70mia isimli bir şirket tarafında üretilecek olan mopedler, şık ve minimalist tasarımları ile dikkat çekiyor. Youpin üzerinden tanıtılan iki yeni elektrikli moped modeli bulunuyor. Bunlar A1 ve A1 Pro olarak isimlendirilmiş durumda. Tanıtılan modellerin ağırlığı 52 kilogram. Yani bir şekilde yolda kalma durumu karşısında, çok zorlanmadan itilebilecek elektrikli moped modelleri gibi duruyor.  

Xiaomi A1 moped özellikleri – Xiaomi A1 Pro moped özellikleri

Xiaomi A1 moped özellikleri - Xiaomi A1 Pro moped özellikleri

Her iki modelin tekerlek genişliği 16 inç çapa sahip. 48 V elektrik sistemine sahip olan bu mopedlerin motoru, arka tekerleğinin tam ortasında yer alıyor. A1 ve A1 Pro modellerinin arasında olan fark ise menzil. A1 modelinde, 768 Wh’lık bir batarya bulunuyor. A1 modeli bu batarya miktarı ile birlikte 60 kilometre gidebiliyor. A1 Pro modelinde ise 960 Wh’lık bir batarya bulunuyor. A1 Pro modeli bu batarya ile toplamda 70 kilometre gidebiliyor. Ayrıca her iki modelin bataryası çıkartılabiliyor. Bu sayede daha kolay bir şarj etme imkanı sağlıyor. Tanıtılan Xiaomi elektrikli moped modelleri, Çin’de olan yasalar gereği 25 km/s hızın üzerine çıkamıyor. Yüksek bir hız olmadığı ortada fakat şehir içi kullanımda, kullanıcısını memnun edeceği kesin. Her iki modelde de hidrolik disk fren sistemi bulunuyor. Yüksek hız yapmıyor olsak bile iyi bir fren sistemine sahip olması, güvenlik açısından son derece güzel.  

xiaomi elektrikli moped

Elektrikli mopedlerin her ikisinde de dokunmatik bir ekran bulunuyor. Bu ekran ile dahili GPS’e ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca sesli komut sistemini de destekliyor. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra mopedlerde 1080p video kaydedebilecek, 130 derecelik kameralar bulunuyor. Çekilen bu videoları, kaydedebilmek için A1 Pro modelinde dahili hafıza bulunuyor ama A1 modeli için ek olarak satın alınması gerekiyor. 

Şu an sadece Youpin platformu üzerinden satılacak olan elektrikli mopedlerin başka pazarlarda satışa çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor. Ama şu an A1 modelinin resmi satış fiyatı 425 dolar. A1 Pro modelinin resmi satış fiyatı ise 566 dolar.  

iPhone 12 Eylül’de Çıkacak Mı? Timur Akkurt ve Ekin Kollama “Pazar Sohbeti”

Samsung Galaxy M11 ‘in tüm teknik özellikleri ortaya çıktı

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz