Teknoloji devi Samsung, birden fazla telefon modeli ile ilgili yaptığı yanıltıcı reklamlar nedeniyle 9,8 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Detaylar Yazımızda!

Samsung, teknoloji devi olarak piyasada akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve benzer ürünlerin üretiminde ilk sırada yer alıyor. Her ne kadar cihazların kalitesinden şüphe duyulmasa da gösterilen yanıltıcı reklamlar sebebiyle Samsung zor günler geçiriyor.

Yanıltıcı Reklamlar Samsun’u Zor Durumda Bıraktı!

Teknolojinin öncü isimlerinden Samsung, bazı Galaxy model telefonların yüzme havuzlarında ve deniz suyunda kullanıma uygunluğunu tanıtan reklamlar sebebiyle Avustralya mahkemesi tarafından para cezasına çarptırıldı. Avustralya’da görülen son davada mahkeme, şirketin 14 milyon Avustralya doları (9.8 milyon dolar) ceza ödemesine hüküm getirdi.

Söz konusu davada Samsung, 2016 ve 2018 yılları arasında yer verilen dokuz reklamda Galaxy S7, S7 Edge, A5 (2017), A7 (2017), S8, S8 Plus ve Note 8 dahil olmak üzere yedi akıllı telefon modelinin suya dayanıklılığı hakkında yanlış ve yanıltıcı bilgiler paylaşmakla suçlanıyor. Ancak asıl sorun, telefonların su geçirmezliği yerine suya daldırıldıktan sonra şarj edilmeleri durumunda, Samsung’un şarj bağlantı noktasının bozulabileceği konusunda kullanıcıları uyarmaması olarak görülüyor. Bu sebeple birçok kullanıcı, bozulan soketlerin tamiri konusunda yüksek tamir ücretleri ile karşı karşıya kalıyor.

İlgililerden Açıklama Geldi!

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu Başkanı Gina Cass-Gottlieb, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Samsung’un suya dayanıklılık iddiaları, Galaxy telefonları için önemli bir satış noktasıydı. Tüketiciler, yeni bir telefon satın almadan önce yanıltıcı reklamlara maruz kalmış olabilir” ifadelerine yer verdi.

Dava kapsamında 9,8 milyon dolar ödemeyi kabul eden Samsung, ayrıca 200 bin dolarlık soruşturma maliyetini de karşılamak zorunda kaldı. Şarj bağlantı noktası sorununun yalnızca 2016 ve 2017 yılları arasında piyasaya sürülen yedi modeli etkilediğini söyleyen Samsung, mevcut Galaxy telefonlarda benzer bir sorunun bulunmadığını açıkladı. Güney Koreli şirketten, dava ile ilgili başka bir açıklama gelmedi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz