WhatsApp internet kısıtlaması

İnternet kullanım oranlarının yükseldiği bu son dönemde bir kısıtlama da WhatsApp ‘dan geldi. WhatsApp, internet kısıtlaması kararından sonra, Hindistan’da WhatsApp üzerinden paylaşılan durum videolarının süresi 30 saniyeden 15 saniyeye düşürüldü.

Coronavirüs sebebiyle insanlar evlerine kapanmış durumda. Birçok insan hastalıktan kendisini ve sevdikleri korumak için evden çıkmamaya özen gösteriyor. Zorunlu olmadığı sürece evlerinden çıkmayan insanların en çok yaptığı işlerin başında, internet üzerinden vakit geçirmek geliyor. İnternette geçirmiş olduğumuz fazlaca zaman sonrasında, tabii ki tüm dünyada internet kullanım oranları artmış durumda. Bu yüzden firmalar bazı önlemler alıyor. Bu internet kısıtlama kararlarına WhatsApp’da katılmış durumda. WhatsApp, internet kısıtlaması kararı sonrasında Hindistan’da paylaşılan durum videolarının süresini 15 saniyeye düşürdü. Daha önce WhatsApp üzerinden paylaşılan durum videolarının süresi 30 saniyeydi. 

Yüksek internet kullanımı durumunda çıkabilecek olan, potansiyel erişim sorunlarının önüne geçebilmek için, şirketler tarafından önlemler alınıyor. WhatsApp’ın şu an Hindistan özelinde aldığı önlem, şimdilik Hindistan’da olan bazı kullanıcıları etkiliyor. İlerleyen dönemde tüm Hindistan için, hatta tüm dünya için böyle bir karar alınabilir. Daha önce WhatsApp, sunucularını iki katı büyütmüştü. Kendi sunucularında oluşan trafiği rahatlatmak amacının dışında, genel olarak kullanılan internettin, erişilebilir durumda kalması için böyle bir karar alındı.  

İnternet alt yapısında çıkacak olan olası sorunların önüne geçebilmek için yapılan bu kısıtlamayı sadece WhatsApp yapmıyor. Daha önce Netflix’de benzer bir internet kısıtlaması kararına almıştı. Netflix, tüm Avrupa için, görüntü kalitesini %25 düşürdüğünü açıklamıştı. Bu kararın bir benzeri de YouTube tarafından gelmişti. YouTube’daNetflix gibi görüntü kalitesini düşürmüştü. Hatta bu internet kısıtlamaları olayı sadece görüntü kalitesi ile kalmadı. Sony, PlayStation için indirilen oyunların, indirme hızlarının kısıtlanacağına dair bir açıklamada bulunmuştu. Bu açıklamada teknik bilgiye yer verilmiş olmasa bile, olası internet sorunlarının şimdiden önüne geçebilmek için böyle bir karar alındığı söylenmişti.  

90 gün ücretsiz Final Cut Pro X 

90 gün ücretsiz Final Cut Pro X 

Korona virüs sebebiyle artan internet kullanım oranları yüzünden gerçekleşen kısıtlamaların yanı sıra, bazı firmalarda kullanıcılarına hizmetlerini ücretsiz olarak vermeye başladı. Eset Türkiye, herkes için 3 aylık internet koruma hizmetini ücretsiz olarak sunduğunu açıklamıştı. Apple’da müzik düzenleme programı Logic Pro X ve video düzenleme uygulaması Final Cut Pro X yazılımlarını, 90 gün boyunca ücretsiz olarak kullanıma açtı. Bu açıklamaların dışında Google için de bir söylenti yayıldı. Google, yeni güncelleme ile birlikte Google Play Filmler kütüphanesinde olan filmleri ücretsiz ama reklamlı bir şekilde izletmeye başlayacaktı. Google tarafından daha resmi açıklama gelmemiş olsa bile, böyle bir özelliğin gelme ihtimali büyük.  

Sevdiklerinizi ve kendinizi korumak istiyorsanız, zorunlu olmadığı sürece evde kalın. #EvdeKal 

iPhone 12 Eylül’de Çıkacak Mı? Timur Akkurt ve Ekin Kollama “Pazar Sohbeti”

Xiaomi, elektrikli moped modelleri A1 ve A1 Pro ‘yu tanıttı 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz