Pazartesi, Ocak 25, 2021
Ana Sayfa Teknoloji NVIDIA Yeni Amiral Gemisi Ekran Kartlarını ve Teknolojilerini Tanıttı

NVIDIA Yeni Amiral Gemisi Ekran Kartlarını ve Teknolojilerini Tanıttı

NVIDIA’nın tanıttığı yeni nesil RTX GPU’ları serisi GeForce RTX 30 ailesi bir önceki nesle nazaran iki kat daha fazla performans sunuyor ve NVIDIA Ampere mimarisine dayanıyor. GeForce RTX 30 serisi ayrıca 1,9 kat daha fazla verimlilik sağlıyor. 

NVIDIA CEO’su Jensen Huang NVIDIA tarihinin en büyük atılımların olan GeForce RTX 30 serisinin yanı sıra, ayrıca oyuncular için bir dizi yeni platformlar da sundu. Bunlar, rekabet etmeyi seven oyuncuları daha hızla hale getiren NVIDIA Reflex, yayıncıların sanal yayın stüdyoları oluşturması için yapay zekadan yararlanan NVIDIA Broadcast ve film oluşturmak için gerçek zamanlı bilgisayar grafik motorları kullananlara yönelik ise NVIDIA Omniverse Machinima’yı içeriyor.

NVIDIA, yeni GPU üçlüsüne ek olarak (amiral gemisi GeForce RTX 3080, GeForce RTX 3070 ve “amansız” GeForce RTX 3090) GeForce oyuncuları için bir dizi yeni platformlar sundu.

Kısıtlı bir süre için, yeni bir GeForce RTX 30 Serisi ekran kartları ya da bu ekran kartları yüklü olan sistemlerden satın alan oyuncular, Watch Dogs: Legion’ın PC için dijital bir sürümünü kazanacaklar. Ayrıca bir yıllık NVIDIA GeForce Now servisine abonelik kazanacaklar.

GeForce RTX 3080: Amiral Gemisi

Orijinal RTX 2080’den 2 kat daha hızlı olan RTX 3080’nin, 4K oyunlar için tasarlandığı ve 4K çözünürlükte 60 fps’den fazlasını sunduğu belirtiliyor. 8 nanometre özel üretim süreci üzerine inşa edilen yeni amiral gemisi GeForce RTX 3080, ayrıca 28 milyar transistöre ve yeni Micron GDDR6X belleğe sahip. NVIDIA’nın yeni amiral gemisi 17 Eylül’den itibaren 6.690 TL’lik fiyatıyla ulaşılabilir olacak. 

GeForce RTX 3070: İdeal Fiyat / Performans

Fiyat / performans bir ürün olarak adlandırılan RTX 3070’in, 4.805 TL’lik fiyatıyla 1.200 dolarlık 2080’e nazaran daha hızlı olduğu aktarılıyor. Yine aynı fiyata sahip olan RTX 2070’ten yüzde 60 daha hızlı olduğu söylenen RTX 3070’in oyun ve yaratıcı türler için şimdiye kadar geliştirilmiş en hızlı GPU ve 8K çözünürlükte 60 fps’ye güç verecek şekilde tasarlandığı biliniyor. Bellek en zorlu yapay zeka algoritmalarının üstesinden gelebildiği aktarılan ve büyük verileri aynı anda işlemeye ihtiyaç duyan iş yüklerinin altından kalkabilen 24GB GDDR6X 24 Eylül’den itibaren 14.400 TL’den satışa sunulacak.

GeForce RTX 3090: “Amansız GPU”

Üç yuvalı, çift eksenli hava akışı, TITAN RTX’ten 10 kata kadar daha sessiz bir tasarımla kullanıcı karşısına çıkıyor. GPU’yu 30 dereceye kadar daha soğuk tutabiliyor. 

Yeni ekran kartları, “dünyada ilk”lere de imza atıyor

Çift Eksenli Hava Akışlı Termal Çözüm – Etkileyici yekpare tasarımı ile 2 kata kadar daha fazla soğutma performansına sahip. Oyuncular ve içerik üreticileri, hem her zamankinden daha sessiz hem de serin çalışırken bu performansın keyfini çıkarabilecek.

Mekanik ve Elektrik Tasarımı – Daha güçlü mekanik bir yapı ile yeni bir düşük profilli yaprak yay ve 12 pimli güç konektörü, bileşenler ve soğutma için daha fazla alan bırakırıyor. Ayrıca dahili adaptör ise mevcut güç kaynağındaki 8 pimli konektör ile uyumlu olduğu söyleniyor.

HDMI 2.1– HDMI 2.1 tarafından sağlanan artırılmış bant genişliği bulunuyor. Ultra yüksek çözünürlüklü oyunlar için 8K HDR TV’lere ilk kez tek kablolu bağlantıya da izin veriyor.

AV1 Codec – AV1 codec’i destekleyen ilk ekran kartı olma özelliği taşıyor. Bu özellik sayesinde oyuncular, %50’ye kadar daha az bant genişliği kullanan 8K’ya kadar HDR videoları görüntüleyebiliyor.

NVIDIA Reflex ile Daha da Rekabetçi!

NVIDIA Reflex, sistem gecikmesini optimize eden ve ölçen yeni teknoloji paketini temsil ediyor. Bunlar arasında, gecikmeyi yüzde 50’ye kadar azaltan ve Apex Legends, Call of Duty: Warzone, Fortnite ve Valorant gibi popüler espor oyunlarına entegre edilen NVIDIA Reflex Düşük Gecikme Modu da yer alıyor. NVIDIA Reflex Latency Analyzer ise mouse’lardan gelen girdiyi algılayan ve ardından ortaya çıkan piksellerin (örneğin, bir tabanca namlusundaki patlamanın ışığı) ekranda değişmesi için geçen süreyi ölçüyor. Reflex Latency Analyzer, bu sonbaharda piyasaya çıkacak olan Acer, Alienware, ASUS ve MSI’ın yeni 360Hz NVIDIA G-SYNC® Esports monitörlere entegre edilmiş olacak. Bu özellik aynı zamanda ASUS, Logitech, Razer ve SteelSeries’in en iyi e-spor çevre birimleri tarafından da desteklenecek.

Her Mekanı Yayın Stüdyosuna Çevirin

NVIDIA, yayıncılar için de NVIDIA Broadcast’ı duyurdu. Bu teknoloji her mekanı bir yayın stüdyosuna dönüştürmek için standart web kameralarını ve mikrofonları akıllı cihazlara dönüştürüyor.

Sesteki gürültüyü giderme, sanal arka plan efektleri ve web kamerası görüntüsünü otomatik çerçeveleme gibi RTX hızlandırmalı yapay zeka efektleriyle mikrofonların ve web kameralarının kalitesini artıran evrensel bir eklenti olan NVIDIA Broadcast ile evlerini bir yayın stüdyosuna dönüştürüyor.

Omniverse Machinima

Şimdilerde video oyunlarını kısa fimler yapmak için kullananlar için (Machinima olarak bilinen bir sanat dalı) Omniverse 3D workflow platform temelli NVIDIA Omniverse Machinima da tanıtıldı.

Omniverse Machinima ile içerik oluşturucular, web kameralarını karakterleri canlandırmak için yapay zekaya dayalı poz algılama ile kullanabiliyor. Kullanıcılar sesleriyle yapay zeka yüz animasyonunu çalıştırabiliyor. Parçacıkları ve sıvıları gerçek hallerine en yakın şekilde canlandırıyor. Maddeler fiziksel olarak en doğru şekilde yansıtılıyor.

NVIDIA GeForce RTX 30 Serisi avantajı

NVIDIA GeForce RTX 30 Serisi ekran kartları, içerik üreticilere zamandan kazandıran avantajlar sağlıyor. Bu yeni ekran kartları daha hızlı ışın izleme ve yapay zeka destekli yeni nesil araçlar sunarak yaratıcı çalışmalardaki sıkıcı işleri tarihe gömüyor. 24 GB GDDR6X belleği, en zorlu AI algoritmalarının üstesinden gelebiliyor ve içerik üreticilerinin çok veri işlemeyi gerektiren büyük iş yüklerinin altından kalkabiliyor.

İlginizi Çekebilir:

NVIDIA, ARM İşlemci Mimarisini Satın Alabilir

Tom Clancy’s The Division, 8 Eylül’e Kadar Uplay’de Ücretsiz Olacak

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR