Xiaomi Kara Liste Açıklama

Çin merkezli teknoloji şirketi Xiaomi, Donald Trump liderliğindeki ABD hükumeti tarafından alınan kara liste kararının mahkeme emriyle kaldırılmasına ilişkin yeni bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada; kesinleşmiş kararla birlikte, ABD vatandaşlarının ve tüzel kişilerin Xiaomi menkul kıymetlerini satın alma veya tutma yetkisine ilişkin tüm kısıtlamaların resmen kaldırılmış olduğu dile getirildi.  

Donald Trump yönetimindeki ABD hükumeti; geçen yıl Çin hükumetine veri sızdırdığı ve Çin ordusuna hizmet ettiği gerekçesiyle Xiaomi’yi, içerisinde Huawei’nin de bulunduğu bir kara listeye dahil etmişti. Söz konusu kararın, Xiaomi’nin ABD’de yapacağı yatırımları ve tedarik ağını büyük oranda etkileyeceği ifade edilmişti. Bunun üzerine şirket, karara ilişkin itiraz hakkını kullanmış ve konuyu mahkemeye taşımıştı. Daha sonra Xiaomi, ABD hükumeti tarafından kendisine yönelik alınan kara liste kararına ilişkin açtığı karşı davayı kazandığını açıklamıştı. Davayı değerlendiren federal mahkemenin, kararı hatalı bulduğu ifade edilmişti. Bundan kısa bir süre sonra da ABD hükumeti, Xiaomi’yi Trump yönetimi tarafından hazırlanan kara listeden çıkarmayı kabul etmişti. Konuya ilişkin hazırlanan dosyada, tarafların davayı tartışmalı bir hale getirmeden çözecek şekilde uzlaşmayı kabul ettiklerine ve ortak bir yol üzerinde anlaştıklarına işaret edilmişti.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; Xiaomi, Donald Trump liderliğindeki ABD hükumeti tarafından alınan kara liste kararının mahkeme emriyle kaldırılmasına ilişkin yeni bir açıklama daha yayınladı. Açıklamada; kesinleşmiş kararla birlikte, ABD vatandaşlarının ve tüzel kişilerin Xiaomi menkul kıymetlerini satın alma veya tutma yetkisine ilişkin tüm kısıtlamaların resmen kaldırılmış olduğu dile getirildi. Açıklamanın yapıldığı tarihte şirketin yönetim kurulunun; Başkan ve İcra Direktörü olarak Lei Jun, Başkan Yardımcısı ve İcra Direktörü olarak Lin Bin, İcra Direktörü olarak Liu De, Yönetim Kurulu Üyesi olarak Liu  Qin, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak Dr. Chen Dongsheng, Prof. Tong Wai Cheung Timothy ve Wong Shun Tak’tan oluşmakta olduğunun da altı çizildi. 

İşte Xiaomi tarafından yapılan dava açıklaması! 

Xiaomi Dava Açıklaması

Xiaomi tarafından yapılan dava açıklaması şu şekilde: 

“Bu açıklama, Xiaomi Corporation (“Şirket” ve bağlı kuruluşları “Grup”) tarafından gönüllü olarak yapılmıştır. 

Şirketin 15 Ocak 2021, 31 Ocak 2021 ve 14 Mart 2021 tarihli açıklamalarına atıfta bulunulmuştur. 

ABD District of Columbia Bölge Mahkemesi, 25 Mayıs 2021 tarihinde saat 16.09’da (Doğu Standart Saati) ABD Savunma Bakanlığı’nın 14 Ocak 2021 tarihinde Xiaomi’yi “Komünist Çin Askeri Şirketi” (CCMC) olarak belirlemesini iptal eden kesinleşmiş kararını yayınladı. Kesinleşmiş kararla birlikte ABD vatandaşlarının ve tüzel kişilerin Xiaomi menkul kıymetlerini satın alma veya tutma yetkisine ilişkin tüm kısıtlamalar resmen kaldırılmış oldu. 

Xiaomi olarak dünya genelindeki tüm kullanıcılarımızın, iş ortaklarımızın, çalışanlarımızın ve hissedarlarımızın bu süreçte bize verdikleri destek ve güven için teşekkür ediyoruz. Açık, şeffaf, borsada işlem gören ve bağımsız bir şirket olarak faaliyet gösteren ve yönetilen bir şirket olduğumuzu yineliyoruz. Xiaomi olarak kullanıcılarımıza güvenilir tüketici elektroniği ürünleri ve hizmetleri sunmaya, dünyadaki herkesin yenilikçi teknolojilerle daha iyi bir yaşam sürmelerini sağlamak için en adil fiyatlarla harika ürünler sunmaya devam edeceğiz. 

Hissedarların ve potansiyel yatırımcıların, şirket menkul kıymetleriyle işlem yaparken dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir. 

Yönetim Kurulu Emriyle 

Lei Jun – Xiaomi Corporation Başkanı 

Hong Kong, 26 Mayıs 2021” 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

ABD Hükumeti, Xiaomi İçin Kara Liste Kararını Kaldırmayı Kabul Etti 

Xiaomi, ABD Hükumeti Tarafından Alınan Kara Liste Kararına İlişkin Açtığı Karşı Davayı Kazandı 

Xiaomi, ABD Hükumetine Ambargo Kararıyla İlgili Dava Açtı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz