Okuma Süresi
1 dakika

Tasarımı ve uygun fiyat politikası sayesinde ülkemizde de sevilen Xiaomi, bundan sonra çıkaracakları cep telefonlarında kendi mesajlaşma ve arama uygulamaları yerine, Google uygulamalarını kullanacağını açıkladı.

Xiaomi, hem giriş ve orta seviyesi cep telefonları, hem de büyük markaların Amiral Gemileriyle mücadele edebilecek modeller çıkartıyor. Kullanıcıları tarafından sevilen MIUI arayüzünde bulunan MIUI Dialer (arama) ve MIUI Messaging (mesajlaşma) uygulamalarının bundan sonra olmayacağını ve onlar yerine Google arama ve mesajlaşma uygulamalarıyla geleceği söylendi. Xiaomi, yaptığı açıklamada MIUI arama ve mesajlaşma uygulamalarının kendine has özelliklerinin, örneğin yapılan konuşmanın kaydedilebilmesi gibi özellikleri 2020’nin sonuna kadar tekrar geri getireceğini de ekledi. 

Xiaomi, global pazarda Google uygulamalarını kullanırken, Çin pazarında yine kendi geliştirmiş olduğu arama ve mesajlaşma uygulamalarını kullanacak.  

Neden Xiaomi bu kararı aldı? 

Xiaomi bazı ülkelerle yaşadığı gizlilik anlaşmaları sorunları ve kısıtlamalardan kurtulmak için bu yola gittiğini söyledi. Xiaomi, dünyanın neredeyse her yanında kabul gören Google uygulamalarıyla bu durumdan kurtulmuş olacak.  

Ülkemizde, Rekabet Kurulu ve Google arasında yaşanan Google servisleri olaylarından sonra gelişen bu olaylar akıllara ülkemize gelecek yeni Xiaomi markalı cep telefonlarında hangi uygulamanın kullanılacağını getirdi. Yeni çıkacak Android cep telefonlarında Google servislerini kullanamayacak olan ülkemiz için, Xiaomi özel bir açıklama yapmadı.    

Xiaomi’nin katlanabilir telefonu Mi Mix Alpha’nın satışı süresiz olarak ertelendi

Xiaomi Redmi Note 8 Pro inceleme: Uygun fiyata oyunları yüksek ayarlarda çalıştırın

Xiaomi sesli komutla kontrol edilebilen akıllı yatak üretti