Apple iPadOS 14

Apple, kısa bir süre önce online olarak gerçekleştirdiği Worldwide Developers Conference” etkinliğinde iPadOS 14 işletim sistemi güncellemesini de görücüye çıkardı. Teknoloji devinin yeni işletim sisteminde; “ARKit 4” ile geliştirilmiş bir artırılmış gerçeklik (AR) deneyimi sunması, “Apple Pencil” destekli yeni özellikler sayesinde el yazısını metne dönüştürmeyi mümkün hale getirmesi ve veri güvenliğini iyileştirmeyi hedefliyor olması dikkat çekti.

Teknoloji devi Apple, kısa bir süre önce online olarak gerçekleştirdiği “Worldwide Developers Conference” etkinliğinde iPad’e özel yeni özelliklere ve tasarımlara sahip iPadOS 14 işletim sistemi güncellemesini de tanıttı. Yapılan tanıtımda; işletim sisteminin kompakt bir tasarıma sahip olması, yeniden tasarlanan kenar çubukları sayesinde gelişmiş bir uygulama deneyimi sunması ve artırılmış gerçeklik özelliklerinin geliştirilmiş olması dikkat çekti.  

Aktarılan ilk detaylara göre Apple iPadOS 14; gelen FaceTime ve telefon aramaları, Siri etkileşimleri ve arama için kullanıcıların elindeki işe odaklanmasına yardımcı olan yeni ve kompakt bir tasarım sunuyor. Yenilenen kenar çubukları ve araç çubukları ise tüm kontrolleri tek bir yerde topluyor. Böylece uygulamalar, çok daha akıcı ve güçlü bir hale geliyor. Scribble isimli yeni Apple Pencil özelliği, el yazısıyla not alarak çalışma deneyimi iyileştiriyor.  

Apple; gelen FaceTime ve telefon çağrılarıSiri etkileşimleri ve Arama için iPad’e özel olarak hazırlanan yeni tasarımın, kullanıcıların yaptıkları işe odaklanmalarına yardımcı olduğunu ifade ediyor. Gelen FaceTime ve telefon aramaları, şimdi tüm ekranı kaplamayan küçük bir sembol şeklinde görünüyor. Bu sayede kullanıcılar, kolayca cevap vermek için hızla ekrana dokunabiliyor veya kaydırıp reddederek işe geri dönebiliyor. Siri etkinleştirildiğinde ise çağrılar, ekranın alt kısmında görünüyor. Kullanıcılar böylece, Siri’den bir istekte bulunurken ekrandaki bilgilere rahatlıkla bakabiliyor. Siri ayrıca, diğer uygulamaları açarken veya müziği kontrol ederken hızla ekrandan kayboluyor.  

iPadOS 14 için geliştirilen arama çubuğu sayesinde uygulamadan çıkmadan arama yapmak mümkün!

iPadOS 14 Arama Çubuğu

Paylaşılan diğer detaylara göre, iPad’teki arama çubuğu işlevi de iPadOS 14 için tamamen baştan geliştirildi. Yapılan geliştirmelerle birlikte bu işlev; uygulamaları bulup çalıştırmaktan kişilere, dosyalara ve hızlı bilgilere erişmeye ve insanlar veya mekanlar hakkında sık sorulan sorulara yanıt bulmaya kadar hemen her şeyin hızla bulunabileceği bir yer haline geldi. Bu alanda kullanılan yeni kompakt tasarım, kullanıcıların içinde oldukları uygulamadan çıkmak zorunda kalmadan istedikleri yerden arama yapabilmesini de mümkün hale getirdi. Daha güçlü ve özenli hale gelen web aramaları ise kullanıcılar yazmaya başlar başlamaz ilgili öneriler sunarak arama sonuçlarına hızlıca ulaşma imkanı sunmaya başladı.  

iPadOS 14 için yapılan tanıtımda en çok dikkat çeken yeniliklerden biri de “Fotoğraflar”, “Dosyalar”, “Notlar”, “Takvim” ve “Apple Music” gibi birçok uygulamada yeniden tasarlanan kenar çubukları oldu. İşletim sistemi güncellemesi için tasarımı yenilenen kenar çubuklar, gezintiyi tek bir yere toplayarak içeriği önde ve ortada tutarken kullanıcıların uygulama içinde aradığını da daha kolay bulmasını sağlıyor. Sadeleştirilen araç çubukları ve yeni aşağı açılır menüler ise uygulama kontrollerine tek bir noktadan erişim imkanı sunuyor.  

iPadOS 14, el yazısını metne dönüştürme özelliğini de beraberinde getiriyoriPadOS 14 El Yazısını Metne Dönüştürme

Apple’ın yeni güncellemelerinde Apple Pencil ile ilgili geliştirmelere odaklanacağı da bir süredir teknoloji basınında konuşulan konulardan bir tanesiydi. Yapılan etkinlikte teknoloji devi, iPad’e Apple Pencil ile birlikte Scribble” özelliğini eklediğini de ifade etti. Bu sayede iPadOS 14, kullanıcılar herhangi bir metin alanına el yazısıyla not aldıklarında otomatik olarak el yazısını metne dönüştürme işlemi gerçekleştiriyor. Böylece iMessage’da yanıt vermek veya Safari’de arama yapmak gibi işlemler, daha hızlı ve kolayca yapılabiliyor. Apple; el yazısıyla yazılan her şeyin ve dönüştürülen metinlerin, cihazda gizli ve güvenli bir şekilde tutulduğunu ifade ediyor. 

Benzer şekilde, Akıllı Seçenek özelliği de not alırken aygıt içi yapay öğrenmeden yararlanarak el yazısını çizimden ayırıyor. Böylece el yazısıyla yazılan metinler, kolayca seçilip kesilerek diğer bir belgeye klavye fontlarıyla yapıştırılabiliyor. Şekil Tanıma özelliği ise kullanıcıların geometrik olarak mükemmel şekiller çizmesine ve bunları, Notlar uygulamasına faydalı şemalar ve illüstrasyonlar eklerken istenilen yere yerleştirmesine olanak veriyor. Veri algılayıcıları; el yazısıyla yazılan telefon numaralarını, tarihleri ve adresleri tanıyor ve kullanıcıların; yazılan numaraya dokunarak arama yapmak, bir etkinliği doğrudan Takvim uygulamasına eklemek veya Harita uygulamasında bir yer göstermek gibi işlemler yapabilmesini sağlıyor.  

Apple; Scribble özelliğinin öncelikle İngilizce ile Geleneksel ve Basitleştirilmiş Çince desteği sunacağını ifade ediyor. Özelliğin ayrıca, Çince ve İngilizceyi karışık olarak da algılayabileceği ve böylece kullanıcıların, dili değiştirmeden İngilizce ve Çince kelimeleri birlikte yazabileceği belirtiliyor. 

Apple, yeni işletim sistemiyle artırılmış gerçeklik (AR) deneyimini de iyileştiriyorApple Artırılmış Gerçeklik

Teknoloji devi Apple, iPadOS 14 ile iPad’teki artırılmış gerçeklik deneyimini de geliştirdiğine işaret ediyor. Paylaşılan detaylara göre; ARKit 4 ile birlikte sunulan Depth API, geliştiricilerin iPad Pro’daki yeni LiDAR Tarayıcısı ile elde edilen daha hassas derinlik verilerine erişebilmesini mümkün kılıyorKullanıcılar Depth API ile uygulamalarına, bir odayı boyamadan önce renklerin nasıl görüneceğini test etme gibi güçlü özellikler ekleyebiliyor. ARKit 4 ayrıca, iOS ve iPadOS uygulamaları için Location Anchors özelliğini de içerisinde barındırıyor. Harita uygulamasındaki yeni haritanın yüksek çözünürlüklü verilerinden yararlanan bu özellik, sunulduğu yerlerde dünyanın belirli noktalarına artırılmış gerçeklik (AR) deneyimleri ekleme imkanı veriyor.  

Bununla birlikte artık tüm uygulamalar, takibe başlamadan önce kullanıcı iznini almak zorunda. Bu yüzden geliştiricilerin gizlilik çalışmalarına dair hazırladıkları metinler, sade ve anlaşılır biçimde App Store’daki ürün sayfalarındaki yerini alacak. Ayrıca kullanıcılar; mevcut hesaplarını Apple ile Giriş Yap özelliğinden yararlanarak yükseltebilecek, uygulama geliştiricilerle tam konumları yerine yaklaşık konumlarını paylaşmayı tercih edebilecek ve uygulamaların mikrofon ve kamera kullanımı hakkında daha şeffaf bilgilere erişebilecek. 

Diğer iPadOS 14 Özellikleri 

iPadOS 14 Özellikleri

iPadOS 14 ‘ün etkinlikte tanıtılan diğer özellikleri ise şu şekilde:  

  • Yeniden tasarlanan araç takımları, tek bakışta güncel bilgiler sunuyor. Kullanıcılar araç takımlarını bir araya getirerek zamana, konuma ve aktiviteye uygun araç takımını ön plana çıkarmak için aygıt içi akıllı teknolojilerden yararlanan bir “Smart Stack” oluşturabiliyor.  
  • İletişimin merkezinde yer alan Mesajlar uygulamasında bağlantıda kalmak ve önemli mesajlara hızla erişmek daha kolay hale geliyor. Kullanıcılar; sohbetleri mesajlar listesinin üst kısmına tutturabiliyor, bahsetme ve satır içi yanıt özellikleri sayesinde canlı grup sohbetlerini kolayca takip edebiliyor ve bir görsel ya da emoji kullanıp grup fotoğrafı belirleyerek sohbetleri özelleştirebiliyor. Mesajlardaki yeni Memoji seçenekleri ise ilave saç stilleri, baş aksesuarları, yüz örtüleri ve başka niteliklerle daha fazla çeşitlilik sunuyor. 
  • Bilgi dağarcığını artıran Siri, internetten elde ettiği bilgilerle soruları yanıtlayabiliyor ve artık sesli mesaj da gönderebiliyor. Klavye dikte özelliği; mesaj, not, mail ve diğer içerikleri dikte ederken aygıt içinde çalışıyor. 
  • Harita uygulaması, bisiklet için yeni yol tarifleri ve özel olarak derlenmiş şehir rehberleriyle gezinmeyi ve keşfetmeyi daha kolay hale getiriyor. Bisiklet için yol tariflerinde yokuşlar, sokağın trafik yoğunluğu ve rotada merdiven olup olmaması gibi detaylar dikkate alınıyor. Rehberler ise bir şehirdeki ziyaret edilmeye değer ilginç yerlerin, güvenilir kaynaklar tarafından derlenmiş bir listesini içeriyor. Rehberler yeni restoranları keşfetmek, popüler turistik yerleri bulmak ve AllTrailsComplexThe Infatuation, Time Out Group ve The Washington Post gibi saygı duyulan markaların yeni önerilerine göz atmak için yeni bir yol sunuyor. 

iPadOS 14, daha geliştirilmiş bir akıllı ev sistemleri entegrasyonu da sunuyor

iPadOS 14 Akıllı Ev Sistemleri

  • Ev uygulaması, otomatik önerilerle akıllı ev kontrolünü daha da kolay hale getiriyor ve Denetim Merkezindeki daha kapsamlı öneriler sayesinde aksesuarlara ve ortamlara daha hızlı erişim sağlıyor. Uyarlanabilir Işık özelliği, uyumlu HomeKit özellikli ışıkların renk sıcaklığını gün boyunca otomatik olarak ayarlıyor. Aygıt içi Yüz Tanıma özelliği ise uyumlu görüntülü kapı zilleri ve kameraların, arkadaşları ve aileyi tanıyabilmesini mümkün kılıyor. Gizli ve güvenli olacak şekilde geliştirilen Ev uygulaması ve HomeKit, kullanıcının ev aksesuarlarıyla ilgili tüm bilgilerin uçtan uca şifrelenmesini sağlıyor. 
  • SafariGizlilik Raporu özelliğiyle kullanıcıların hangi siteler arası izleyicilerin engellendiğini kolayca görmelerini sağlıyor, veri ihlaline karışmış olabilecek kayıtlı parolaları belirlemelerine yardımcı olmak için güvenli parola takibi sağlıyor ve web sayfalarının tamamı için yerleşik çeviri hizmeti sunuyor. 
  • Erişilebilirlik özellikleri arasında müzikler, filmler, telefon aramaları ve podcast’lere ait seslerin daha net ve keskin olmasına yardımcı olmak için belirli frekansları yükselten veya azaltan Headphone Accommodations ve Grup FaceTime ile görüntülü görüşmelerde işaret diliyle konuşan kişiyi öne çıkaran işaret dili algılama özelliği de kullanıcı beğenisine sunuluyor. Sektörün görme engelliler topluluğuna yönelik önde gelen ekran okuyucusu VoiceOver, şimdi ekranda gösterilenleri otomatik olarak algılayarak daha fazla uygulama ve web deneyimini daha fazla kişi için erişilebilir kılıyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

AppleTV Yeni Güncellemesi tvOS 14 Özellikleri

Apple WWDC 2020: iOS 14, ARM Mac, iMac ve daha fazlası

Apple’ın Katlanabilir Ekranlı iPhone Üzerinde Çalıştığı İddia Ediliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz