netflix-ucretsiz-belgeseller

Netflix, koronavirüsün sebep olduğu karantina sürecinde özellikle çocukların ve gençlerin eğitici içeriklere erişimini kolaylaştırabilmek için YouTube üzerinden ücretsiz izlenebilir belgeseller yayınladı. Belgeseller şimdilik sadece İngilizce yayınlanmış olsa da şirket, söz konusu içeriklere önümüzdeki haftalarda 10’un üzerinde dil desteği daha ekleyeceğine işaret etti.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19 salgını, pek çok ülkede karantina ve sosyal izolasyon çalışmalarının yapılmasına sebep oluyor. Durum böyle olunca birçok kişi, evde vaktini dijital yayın platformlarında bulunan içerikleri izleyerek geçiriyor. Bu nedenle HBO ve YouTube gibi yayın devleri, bazı içeriklerini ücretsiz olarak yayınlayarak süreci kolaylaştırmaya destek olmaya çalışıyor. Netflix de kısa bir süre önce benzer bir hamle yaparak bazı hizmetlerini ücretsiz erişime açan teknoloji devleri arasına katıldı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Netflix, küresel salgın nedeniyle okulların kapalı olduğu bu dönemde YouTube kanalı üzerinden ücretsiz izlenebilir belgeseller yayınladı. Dijital yayın platformu, bu hamlesiyle çocukların karantina sürecinde eğitim ve akademik yaşamlarına odaklanabilmesini kolaylaştırmayı amaçladıklarına işaret etti. 

netflix-ucretsiz-belgeseller

Bununla birlikte açıklamada, şirket tarafından atılan bu adımın dünya genelindeki tüm öğretmenlere destek olmasının umut edildiği aktarıldı. Netflix, halihazırda zaten eğitmenlerin sınıflarda ücretsiz olarak eğitim amaçlı belgeseller izletmesini mümkün kılan bir uygulamayı yürütüyordu. Fakat bu uygulamanın şu anda hayata geçirilmesinin mümkün olmaması ve her öğrencinin Netflix üyeliğinin bulunmuyor olması, şirketi böyle bir hamle yapmaya itti.  

Hangi içerikler ücretsiz yayınlandı?

Netflix Ücretsiz Belgeseller

Şirket tarafından ücretsiz olarak yayınlanan içerikler arasında “13th” isimli film,Abstract dizisinin ilk sezonu,Babies isimli dizinin bazı bölümleri, “Chasing Coral isimli film, dünyaca ünlüExplained isimli belgesel dizisinin seçili bölümleri, Knock Down the House” isimli film, Our Planet” isimli belgesel serisi, Period. End of Sentence.” isimli 25 dakikalık bir kısa film, The White Helmets isimli bir kısa film veZion isimli bir kısa film yer alıyor. Ücretsiz yayınlanan belgeseller yanında Netflix, öğretmenlerin öğrencilere izleme sonrası ödev verebilmesi için eğitici kaynaklar da sunuyor.  

İçeriklere ilişkin “Soru-Cevap” yayınları da yapılacak

Şirket, yakın zamanda bu içeriklerin yaratıcılarıyla bazı “Soru-Cevap” yayınları da yapmayı planlıyor. Bu yayınların, belgesellerle ilgili akıllarına bazı sorular takılan öğrencilerin doğrudan içerik üreticilerinden cevap alabilmesini kolaylaştıracağı da ifade ediliyor. Söz konusu belgeseller şimdilik yalnızca İngilizce olarak yayınlanmış olsa da Netflix, içeriklere önümüzdeki haftalarda 10’un üzerinde dil desteği ve alt yazı ekleyeceğini söylüyor.  

Netflix’in resmi YouTube kanalında yayınlanan ücretsiz belgesellere ilişkin oynatma listesine erişmek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir:

HBO, bünyesindeki onlarca dizi ve filmi ücretsiz yayınlayacak

YouTube Originals içerikleri koronavirüs nedeniyle bir süreliğine ücretsiz yayınlanacak

Karantina döneminde izleyebileceğiniz en iyi bulaşıcı hastalık filmleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz