mercedes-benz-c-serisi-teknosafari

Yeni Mercedes-Benz C Serisi otomobiller, 2021 yılı itibari ile yeni nesline kavuştu. Tekno Safari ekibi olarak Timur Akkurt ile katıldığımız lansmanda, yeni C serisinin özellikleri tanıtıldı.

Mercedes-Benz C Serisi otomobiller, Tekno Safari ekibi olarak Timurt Akkurt’un da katıldığı etkinlik ile tanıtıldı. Etkinlik, Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan’ın katılımıyla İzmir’de bir sürüş organizasyonuyla yapıldı.

W206 kasa kodlu yeni C Serisi, arka tasarımında bagaj kapağına da taşırılan stop lambaları, ikinci nesil MBUX, opsiyonel arka aks yönlendirmesi ve arka koltuklarda ısıtma gibi özellikler ile geliyor. Mercedes-AMG Petronas Formula 1 ekibiyle birlikte geliştirilen yeni turbo beslemesi ile çok daha verimli olan motor, her zamankinden düşük emisyon oranlarını karşılayabiliyor.

Edition 1 AMG: Teknoloji ve sportifliğin ideal birleşimi

mercedes-c-sportif-teknosafari

Yeni C Serisi içerisinde yer alan Edition 1 AMG adındaki ilk üretime özel pakette, kapsamlı bir donanım kombinasyonu bulunuyor. Maksimum ayrıcalık ve konfor için tasarlanan yeni C Serisi Edition 1 AMG, hayatı kolaylaştıracak özellikler ile donatıldı.

Otomatik bagaj kapağı kapatma sistemi ve KEYLESS-GO, sürücü ve yolcular için maksimum konfor sunuyor. Ayrıca 19 inç çok kollu jantlar ve AMG tasarımı gövde rengi bagaj üstü spoyleri, sportif bileşenleri oluşturuyor. Digital Light ve Kör Nokta Yardımcısı ise üst seviye güvenlik beklentilerini karşılıyor.

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan, lansman içerisinde “İlk olarak 1982’de ‘190’ ismiyle ve ‘Baby Benz’ olarak adlandırdığımız modelimiz, 1993 yılından itibaren ‘C-Serisi’ unvanıyla tam anlamıyla bir başarı hikayesine dönüştü. Dünya genelinde yaklaşık 10,5 milyon C-Serisi Sedan ve Estate satılırken, 2014 yılında yollara çıkan jenerasyonumuz, 2,5 milyondan fazla satış başarısını geride bıraktı. Yalnızca geçen sene satılan yedi Mercedes-Benz otomobilinden biri C-Serisi ailesinin bir üyesiyken, Türkiye’nin de bu oranda etkisi büyüktü. C-Serisi Türkiye’de en çok tercih edilen modelimiz olarak, bizi dünya sıralamasında da 6’ncı en büyük C-Serisi pazarı yapıyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İç mekan tasarımı: Sürücü odaklı sportiflik duygusu sunuyor

mercedes-benz-c-serisi-ic-mekan-teknosafari

Konsol, üst ve alt olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kanat profilini andıra mimaride uçak motoru benzeri düzleştirilmiş yuvarlak havalandırma ızgaralı ve gösterişli dekoratif yüzeyler, kaliteli ve sportif bir görünüş sunuyor.

Sürücü kokpitinde yüksek çözünürlüklü, 12.3 inç büyüklüğünde LCD ekran yer alıyor. Hava süzülüyor gibi duran ekran, kokpitin geleneksel yuvarlak göstergeli ekranlarından farklı bir görünüm sağlıyor.

Kabin içerisindeki dijitalleşme, tüm iç mekanı kaplıyor ve orta konsolda da devam ediyor. Araç fonksiyonları, yüksek çözünürlüklü 11.9 inç büyüklüğünde dokunmatik ekran üzerinden yönetiliyor. Gösterge ekranında olduğu gibi orta konsolda da sürücü odaklı bir tasarım sunuluyor.

Üst kalite krom çıta, yumuşak dolgulu kolçak bölümü ve hemen önünde parlak siyah bir alan olmak üzere orta konsol ikiye ayrılıyor. Orta ekran, üç boyutlu yüzeyden yükseliyor. Minimal ve modern tasarımlı kapı panelleri, konsol tasarımı ile bütünleşiyor.

Orta konsol gibi kapı panelinin orta bölümünde de metalik yüzeyler ile premium bir görünüm sağlanıyor. Tutma kolu, kapı açma kolu ve cam kumandalı bu bölümde bulunurken, merkezi kilit ve koltuk kumandaları daha yukarıda yer alıyor.

Hey Mercedes: Her geçen gün daha da akıllı hale gelen sesli asistan

mercedes-c-serisi-2021-hey-mercedes-teknosafari

“Hey Mercedes” sesli asistan, daha fazla diyalog kurabiliyor. Örneğin; gelen çağrıyı kabul etme gibi bazı eylemler “Hey Mercedes” aktivasyon sözcüğü olmadan da kullanılabiliyor. Ayrıca “Yardım” komutu ile “Hey Mercedes” araç fonksiyonuna ait destek ve açıklamalar da sunuyor. Sistem, yolcuların “Hey Mercedes” sesini bile tanıyabiliyor.

Diğer önemli MBUX özellikleri

İsteğe bağlı donanım olarak “Artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon” sunuluyor. Bir kamera, araç önündeki görüntüyü yakalıyor ve bunu orta ekranda gösteriyor. Ayrıca video görüntüsüne; trafik işareti, dönüş yönlendirmesi veya şerit değiştirme önerisi gibi sanal nesneler, bilgiler ve işaretler entegre ediliyor. Bu özellik, şehir içindeki navigasyon yönlendirmesini kolaylaştırıyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak ön camda renkli bir sanal gösterge paneli sunuluyor. Bu ekran sürücüye, motor kaputunun yaklaşık 4,5 m uzağında havada asılı gibi duran 23×8 cm boyutunda sanal bir görüntü gösteriyor.

İkinci nesil ISG ile dört silindirli benzinli motor

Yeni C Serisi içerisinde 20 bg ek güç ve 200 Nm fazladan tork kullanımı sunan ikinci nesil motor bulunuyor. Entegre marş jeneratörüne (ISG) sahip dört silindirli benzinli motor (M 254) ilk kez kullanıma sunuluyor.

Yeni turbo beslemesi, Mercedes-AMG Petronas Formula 1 ekibi ile birlikte geliştirildi. Teknolojinin seri üretime aktarılması, performans ve verimlilik konusunda standartları belirliyor.

mercedes-c-serisi-teknosafari

Sürüş destek sistemleri: Tehlikeli durumlarda sürücünün yükünü azaltıyor ve destekliyor

Sürücü destek sistemlerinin en güncel nesli, önceki C-Serisi’ne kıyasla ek ve daha gelişmiş işlevler içeriyor. Sürücünün yükünü hafifleten sistemler sayesinde sürücü çok daha rahat ve güvenli bir sürüş gerçekleştirebiliyor. Sistemler, olası bir tehlike anında sürücünün uygun şekilde tepki vermesine yardımcı oluyor. Sistemlerin işlevi, sürücü ekranındaki yeni bir ekran konseptiyle canlandırılıyor.

 • Aktif Mesafe Yardımcısı DISTRONIC; otoyol, kara yolu ve şehir içi olmak üzere farklı yol koşullarında öndeki araçla önceden ayarlanan mesafeyi otomatik olarak koruyor. Daha önce 60 km/s’ye kadar hızlarda duran araçlara tepki veren sistem geliştirildi ve artık 100 km/s hızda da duran araçlara tepki veriyor.
 • Aktif Direksiyon Yardımcısı; sürücüyü 210 km/s’ye kadar hızlarda şeridi takip etme noktasında destekliyor. Özellikle düşük hızlarda bir acil durum şeridi oluşturan 360 derecelik kamera ile birlikte şerit algılama, kara yollarında gelişmiş viraj alma performansı ve otoyollarda üstün şerit ortalama özellikleriyle sürüş güvenliğini destekliyor.
 • Gelişmiş trafik işareti algılama sistemi; hız sınırlaması gibi trafik işaretleri dışında yol üstü levhalarını ve yol çalışması işaretlerini de algılıyor. Dur işareti ve kırmızı ışık uyarısı (sürüş destek paketinin bir parçası olarak) önemli yenilikler olarak devreye alınıyor.

Teknik Özellikler

 • Motor hacmi: 1.496 cc
 • Maksimum güç: 204/150 bg/kW
 • Devir sayısı: 5.800 – 6.100 d/d
 • Ek güç (Boost): 20/15 bg/kW
 • Maksimum tork: 300 Nm
 • NEFZ yakıt tüketimi (karma): 6.9 – 6.5 It/100 km
 • Karbondioksit emisyonları karma: 157-149 gr/km
 • Hızlanma 0-100 km/s: 7.1 sn
 • Maksimum hız: 241 km/s

İlginizi Çekebilir:

Türkiye’de Günlük Televizyon İzleme Süresi 4.5 Saati Geçti

BÖRÜ Markası da NFT Dünyasına Giriş Yapacak

Sponsor Arayanlar için Yeni Platform: we-link-you

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz