gunluk-televizyon-izleme-suresi-teknosafari

TİAK Televizyon İzleme Araştırmaları, Türkiye’de 2020 yılında kişi başı günlük televizyon izleme süresinin, dünya ortalamasının üzerine çıkarak, 4 saat 33 dakika olarak gerçekleştiğini açıkladı. 

Türkiye’de televizyon izleme araştırmalarını organize eden TİAK, Türkiye Televizyon İzleyici Ölçümü Araştırması 2020 sonuçlarını paylaştı. Düzenlenen basın toplantısı ile duyurulan veriler, hiç de iç açıcı değil.

Basın toplantısında paylaşılan bilgilere göre, Dünya genelinde günlük televizyon izleme süresi ortalama 2 saat 54 dakika. Bu sayı, Türkiye’de ise 4 saat 33 dakika süresine kadar yükseldi. Türkiye’de, 2019 yılın kıyasla bu süre, 19 dakika arttı.

2020 yılı verilerine göre, hafta içi %18.91 ile en çok Çarşamba günleri televizyon izleniyor. Hafta sonu dahil tüm günler hesaba katıldığında en çok izlenme %19.49 oranı ile Pazar günü oluyor. Yıl ortalamasına bakıldığında ise en fazla televizyon izlenen saat aralıkları 20:00 – 23:00 olarak belirlendi. 2020 yılında en çok televizyon izlenen ay Nisan, en az izlenen ay ise Ağustos oldu.

turkiye-tiak-televizyon-suresi-tekosafari

İzlenme payı en yüksek programlar, %29 ile diziler, %21.1 ile çocuk programları oldu. Türk dizileri, yurt dışında da büyük bir ilgi odağı oldu. 25 Türk dizisi, 11 ülkede, yayınlandığı ülkede 2020 yılı boyunca en çok izlenen 10 program arasında yer aldı.

Bu diziler arasında ‘Bir Zamanlar Çukurova’ 3 ülkede, ‘İstanbullu Gelin’ ve ‘Sen Anlat Karadeniz’ 2 ülkede listeye girmeyi başardı. Ayrıca ‘İstanbullu Gelin’, ‘Fazilet Hanım ve Kızları’, ‘Beni Affet’, ‘İkizler Memo-Can’ ve ‘Siyah Beyaz Aşk’ yapımları yayınlandıkları ülkelerde tüm programlar arasında 2. sırayı aldı.

2020’de Dünyada en çok televizyon izleyen ülke ise 5 saat 45 dakika ile Romanya iken, İzlanda 1 saat 16 dakika ile en az televizyon izleyen ülke oldu.

İlginizi Çekebilir:

BÖRÜ Markası da NFT Dünyasına Giriş Yapacak

Vivo’dan Yerli Üretim Sertifikalı Y21s: İşte Özellikleri!

Sponsor Arayanlar için Yeni Platform: we-link-you

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz