usb-c iphone

Dünya’nın ilk USB-C girişli iPhone ‘u 86.001 dolara satıldı. Telefon ve satış hakkında detaylar haberimizde.

Lightning girişi yerine USB-C girişi olan bir iPhone X 86.001 dolara eBay üzerinde satıldı. Robotik mühendislik öğrencisi olan Kenn Pillonel‘in eseri olan telefon, USB-C girişi üzerinden hem veri hem de güç aktarımına imkan veriyor. Ancak Pillonel satın alanı, cihazı tamamen normal bir iPhone gibi kullanayabileceği konusunda uyarıyor:Yazılımı güncellemek, ya da cihazı açmak cihazın bozulmasına sebep olabilir.

Değiştirilmiş bu telefon orijinalinin 80 katından fazla bir fiyata satıldı. Ayrıca Pillonel projesinin açık-kaynaklı bir hale getirerek Github üzerinde paylaştı. Paylaşımda teknik detaylar, CNC talimatları ve kullanılan değiştirilmiş PCB tasarımı da mevcut. Ancak kasanın içerisinde ekstradan hatlar çekilmesi gerektiren bu modifikasyonu yapmak pek de kolay değil.

Açık arttırma 1 dolar ile başladı ve ilk günün sonunda 3.000 doları gördü. Akabinde hızlı bir şekilde onbinlerce dolara yükseldi. Ayrıca açık arttırma bitmeden geri çekilen bir kaç daha yüksek teklif de vardı ki onlar 100.000 dolar civarındaydı. toplamda 116 teklif yapıldı.

Dünya’nın ilk USB-C girişli iPhone ‘u satılmış olmasına rağmen, Pillonel bu konuda çalışmaya devam etme niyetinin olduğunu önceden söylemişti. Çalışmaları ile USB-C iPhoneların hızlı şarj, suya dayanıklılık ve USB-C aksesuarları destekleyebilmesi gibi konularla ilerleme kat etmek  istiyor. Tasarımın açık-kaynaklı hale getirilmesi ve prototipin vahşi doğaya açılmış olması ile bu projenin ivme kazanabileceğini düşünebiliriz.

usb-c girişli ilk iphone satıldı

Lightning girişi yasaklanabilir

Avrupa komisyonu geçtiğimiz haftalarda aldığı öneri kararıyla tüm telefonların şarj girişlerini standardize etme önerisinde bulunmuştu. Bu öneri gereği telefonlarda Micro-USB ya da Lightning girişinin kullanılması yerine tüm yeni telefonların USB-C girişi ile gelmesi bu sayede tüketicilerin kablo karmaşasından korunması amaçlanmıştı.

Apple bu öneriye karşı çıkıyor. Ancak Avrupa Birliği üyesi ülkeler bu öneriye uymaya karar verirse Apple cephesinde uzun zamandır kullanılan Lightning girişi yasaklanabilir. Bu durumda gelecekte satılacak iPhone’larda USB-C girişi zorunlu hale gelecek.

Teknolojiden haberdar olmak için Tekno Safari’yi sosyal medya hesaplarımızdan da takip etmeyi unutmayın!

Tekno Safari YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir:

Samsung Galaxy S22 Ultra Render Görüntüleri Ortaya Çıktı

Çin Merkez Bankası tüm kripto para işlemlerini yasadışı ilan etti

iPhone 14 Serisi Tamamen Çentiksiz Ekran ile Gelebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz