Türkiye’de lityum üretileceği açıklandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yerli otomobil için kullanılacak lityumun Türkiye’de üretileceğini açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bu projeyle Türkiye ’de ilk defa lityum üretimine başlanacağını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yerli otomobil ve yerli otomobilde kullanılacak ekipmanlarla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez’in açıklamalarına göre yerli otomobilin bataryasında kullanılacak lityum, ithal edilmek yerine Türkiye ’de üretilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yerli otomobil ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Dönmez’in açıklamalarına göre yerli otomobilin bataryasında kullanılacak lityum ithal edilmeyecek. Bunun yerine Türkiye, tarihinde ilk defa lityum üretecek.

Lityum Türkiye ‘de üretilecek

Yerli otomobil bir ortak girişim grubunun sonucu. Geçtiğimiz aylarda fabrikanın temeli atıldı. Biz kendilerine, bataryada kullanılacak lityumun teminini yapabileceğimizi söyledik. 500 gram cevherden biz 0,1 gram lityum çıkaracağız. İthal ettiğimiz bir ürünü Türkiye’de üretir hale geleceğiz. Üretilecek lityum karbonatın tonu 20 bin dolar.

‘Önümüzdeki günlerde bir keşif yakalanırsa paylaşacağız’

Türkiye’de ilk defa lityum üretimine başlayacağız. Pilot tesiste lityum üretimini sağlamış olacağız. Bu tesisten sonraki planımız daha yüksek kapasiteli bir tesis hayata geçirmek

Ağustos ayında Cumhurbaşkanımızın açıkladığı bir keşif vardı. O dönemde biz iki katmanda çalışmalarımızı yaptığımızı söylemiştik. İnşallah önümüzdeki günlerde bir keşif yakalanır ve tespit yapılırsa Cumhurbaşkanımızla birlikte paylaşacağız. Şu an içinde bulunduğumuz tesisle alakalı gerçek maliyetler henüz çıkmadı. Çalışmalar devam ediyor. Bugünden maliyetle alakalı çalışmayı söylemek doğru olmaz. Ama şunu söyleyebiliriz, ekonomiktir. İthal ettiğimiz ürüne göre daha ekonomik olacağını söyleyebiliriz.

‘Bizim kimsenin malında gözümüz yok’

Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığımızda karbon arama faaliyetlerini yoğunlaştırdık. Şu anda 2 sondaj gemimiz var. Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz, Doğu Akdeniz’deki programına devam edecek. Bizim, kimsenin malında gözümüz yok. Diyalog süreci devam ediyor. Navtex sürecinde, diplomasi sekteye uğramadı. Biz masadayız.

İlginizi Çekebilir:

Yerli Otomobilin Plakası QR Kod’lu Olabilir

Yerli Otomobile Destek Verecek Alman Mühendislik Firması Gebze’de Ofis Açtı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz