Amerika’da bir kadın, iPhone’un sahip olduğu “Acil SOS” özelliği ile cinsel saldırıya uğramaktan kurtuldu. Yaşadıklarını  anlatan kadın, polis yetkililerine ve Apple’a minnettar olduğunu ifade etti.

Teknolojinin veri güvenliğini tehlikeye attığı son dönemde sıklıkla konuşulsa da aynı zamanda insanların hayatını kurtarma konusunda haberler de gelmeye devam ediyor. Bunun son örneği Amerika’dan geldi. Sahilde dolaşmaya çıkan bir kadın, telefonu sayesinde daha korkunç bir olay yaşamaktan kurtulduğunu ifade etti.

Virginia sahilinde  dolaşmaya çıkan kadın, yanına düzgün giyimli ve bakımlı bir adamın yaklaştığını ve telefonunu kaybettiğini söyleyerek kadının telefonunu kullanmak istedi. Yetkililere verdiği ifadede kadın, yanına yaklaşan adamın giyim tarzı ve konuşmasından ötürü şüphelenmediğini ve ona yardım etmeye çalıştığını söyledi. 

Saldırıya uğrayan kadının ifadesine göre, saldırgan ‘’İPhone’mu kaybettim, senin telefonunla bulabilir miyiz?’’ gibi bir soruyla yaklaştı. “iPhone’umu Bul’’ özelliği sayesinde, kaybolan iPhone’nun bulunması kolay olacağından kadın ilk aşamada şüphelenmeyerek ve telefonunu adama verdi. Daha sonra saldırganın telefonu nasıl kullanacağını bilmiyor oluşundan ve bazı hareketlerinden şüphelenen kadın, cep telefonunu saldırgandan geri alarak hızlı bir şekilde yanından uzaklaştı.  

Kadın, adamın hala onu takip ettiğini fark edince iPhone’nun ses kısma ve kilit tuşuna basılı tutarak ‘’Acil SOS’’ özelliğini aktif ederek polisten yardım istedi. 911, çağrıyı alınca bölgeye yerel polisleri yönlendirerek kadını saldırgandan kurtardı. Kadın bu saldırıdan dolayı çok korktuğunu söylerken, polislere ve Apple’a minnettar olduğunu belirti.