MediaMuv adlı medya şirketi YouTube üzerinden haksız yere 23 milyon dolarlık telif hakkı toplamakla suçlanıyor.

YouTube’un içerik oluşturuculara yardımcı olmayı amaçlayan Content ID sistemi, kendilerine ait olmayan içerikten para kazanmak için kötü niyetli kişiler tarafından çokça kullanılır hâle geldi. Bunun en güzel örneği ise MediaMuv’un 23 milyon dolarlık telif dolandırıcılığı oldu.

23 Milyon Dolarlık Dev Dolandırıcılık!

Her şey, Jose “Chenel” Medina Teran ve Webster Batista tarafından kurulan MediaMuv adlı medya şirketi ile başlıyor. Çeşitli Latin müzik şarkılarının ve bestelerinin haklarına sahip olduklarını iddia eden şirket, 2017’den bu yana toplamda 50 binden fazla telif hakkına sahip olduğunu iddia ediyor.

Bu telif haklarını talep etmesi ve YouTube’un Content ID sistemi aracılığıyla telif fiyatlarını toplaması için, MediaMuv’un YouTube’un CMS ve Content ID araçlarına erişim sağlayabilen ve sanatkarların dijital telif haklarını yönetmesine yardım eden bir üçüncü taraf şirket olan AdRev ile ortak olması gerekiyordu.

MediaMuv’un, müziklerin kendilerine ilişkin olduğunu kanıtlamak için uydurma doküman oluşturduğu ve AdRev’e bu evrakları gönderdiği belirtildi. Bu dakikadan sonra ise AdRev, MediaMuv’un telif fiyatı toplamasına yardımcı olmakla kalmadı, tıpkı vakitte Terana ve Batista’ya YouTube’un CMS’sine direkt erişim sağlayarak telif haklarını kendi başlarına talep edebilmelerini sağladı.

Yargılama Süreci Devam Ediyor!

Teran ve Batista’nın dört yıllık telif hakkı soygunu, IRS’den gelen bir soruşturmanın akabinde geçen yılın sonlarında ortaya çıktı. İkili toplamda 30 komplo, elektronik dolandırıcılık, kara para aklama ve ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı suçlamalarıyla yargılanıyor.

Duruşması Kasım’da olan Teran hatasız olduğunu savunurken, Batista soruşturma hakkında iş birliği yaptı ve planlarını nasıl uyguladıklarının ayrıntılarını yetkililerle paylaştı. Duruşmanın sonucu merakla beklenirken, dolandırıcılığın boyutunun ise 23 milyon dolara ulaştığı belirtildi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz