AppAnnie” isimli analiz şirketi tarafından hazırlanan rapor, YouTube’un mobil video platformları arasında lider pozisyonda olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre sosyal medya devi, Android işletim sistemli telefonlarda en çok kullanılan 5 video platformu arasında izlenme süreleri açısından yüzde 70’lik bir oranla ilk sırada yer alıyor.  

AppAnnie” isimli ABD’li analiz şirketi, Android işletim sistemlerinde bulunan mobil video uygulamalarının izlenme saatlerini ortaya koyan yeni bir araştırma yayınladı. 2019 verileri baz alınarak hazırlanan araştırma, YouTube’un en çok kullanılan 5 video ağı arasında izlenme süreleri açısından yüzde 70’lik bir oranla ilk sırada yer aldığını ortaya koydu. Araştırma sonrası ortaya çıkan verilere göre, özellikle genç yaştaki akıllı telefon kullanıcıları YouTube’da diğer platformlara kıyasla daha fazla vakit geçiriyor ve sosyal medya devi, insanların dikkatini koruyabilme konusunda lider pozisyonda yer alıyor. 

Analistler bu noktada; YouTube ve Netflix, WarnerMedia, NBCUniversal, Disney gibi diğer dijital yayın platformlarının birbirinden farklı hizmetler sağlıyor olduğuna dikkat çekiyor. YouTube, içerikleri kullanıcıların ürettiği ve reklam gelirlerinden kar elde eden bir platformken diğer dijital yayın platformları, kullanıcı aboneliğine dayanarak hizmet veriyor ve yayınlayacağı içeriklere kendisi yatırım yapıyor. Fakat izlenme süreleri göz önünde bulundurulduğunda; artık yayın platformlarının en iyi içeriği üretmek için değil, izleyici dikkatini daha uzun süre tutabilmek için birbirleriyle rekabet ediyor olduğu görülüyor. Bu durum da farklı hizmetler sağlıyor olsa da YouTube’u Netflix gibi diğer dijital platformlarla rakip hale getiriyor. 

Netflix CEO’su Reed Hastings’in de 2019’un Temmuz ayında yaptığı açıklamada, doğrudan bu konuya işaret ettiği görülüyor. Açıklamada YouTube kadar büyüyüp büyüyemeyeceklerini sorgulayan Hastings, ücretsiz bir platform olan YouTube’un izlenme oranlarının kendilerinden 7 kat fazla olduğunu ifade ederken kendileri için artık asıl sorunun insanların para vererek izlemek isteyecekleri kadar iyi içerikler üretebilip üretemeyecekleri olduğunu da sözlerine ekliyor. 

YouTube, 2019’daki mobil internet trafiğinin de yüzde 37’sini oluşturuyor

Bununla birlikte, 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre hazırlanan bir makale de kullanıcıların YouTube’da geçirdikleri zamanın ve siteye ziyaret sıklıklarının diğer mobil yayın platformlarında geçirilen süreleri geride bıraktığını gösteriyor. Bu araştırmaya göre YouTube, dünya genelindeki mobil internet trafiğinin yüzde 37’sini oluşturuyor. Netflix özellikle dünyanın belli bölgelerinde önemli bir büyüme gösterse de kullanıcılar, telefonlarından bu tip platformlarda giderek daha az oranda vakit geçiriyor ve mobil ortamda YouTube, TikTok ve Instagram gibi nispeten kısa süreli videolar yayınlayan uygulamaları daha fazla tercih etmeye başlıyor.  

Uzmanlar, YouTube’un baskınlığının ana sebebini kullanıcı üretimi içeriklere dayanması olarak görüyor. Bugün YouTube’un video ağına, kullanıcılar tarafından dakikada 500 saatlik içerik ekleniyor. Bu durum da yerel ağda izleyiciler için daha fazla seçenek oluşmasına ve her ülkede, her izleyici için bir içerik bulunmasına sebep olduğu için sosyal medya devini herkes tarafından takip edilebilir bir platform haline getiriyor. YouTube’un diğer içerik platformlarına göre bir başka üstünlüğü ise müzik yayıncılığı yapması olarak görülüyor. Araştırmayı gerçekleştiren analiz şirketi AppAnnie, hazırladığı raporda “YouTube Music”in Aralık 2017 ve Aralık 2019 arasında önemli bir büyüme gerçekleştirdiğine de işaret ediyor.  

YouTube Music’e yeni özellik: Kullanıcılar bilgisayarlarından müzik yükleyebilecek

YouTube, ABD’deki başkanlık seçimleriyle ilgili yeni kurallar düzenledi 

YouTube ilk kez reklam gelirini açıkladı: 15 Milyar Dolar