Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Netflix ‘in şifre paylaşmayı engelleyen yeni bir özellik test ettiği ortaya çıktı. Halihazırda ülkemizde aboneliklere yaptığı zamla tepki çeken ABD merkezli dijital yayın akış servisi Netflix, yeni özelliği ile kullanıcıların hesap paylaşmasının önüne geçmek istiyor. 

ABD merkezli dijital yayın platformu Netflix geçen günlerde gündeme, Türkiye’deki aboneliklere yaptığı yüzde 30 ile yüzde 50’lik zamlarla gelmişti. Pek çok kullanıcının tepkisini çeken bu zam haberinin ardından şirketin yine eleştiri toplayacak yeni bir özelliği test etmeye başladığı ortaya çıktı. Bir Netflix sözcüsünün yaptığı açıklamayla, kullanıcıların birbirleriyle şifre paylaşmasını engelleyecek bir yenilik üzerinde çalışıldığı belli oldu. 

Netflix sözcüsü yaptığı açıklamada: “Bu test, Netflix hesaplarını kullanan kişilerin bunu yapmaya yetkili olmasını sağlamaya yardımcı olmak için tasarlandı ve hanenin dışındaki kişilerle şifreler paylaşılamayacak” dedi. Yani söz konusu özellik eğer platforma eklenirse, kullanıcılar giriş yaptıkları hesabın yetkilisi ya da sahibi olduğunu onaylamak zorunda kalacaklar. 

Netflix e-posta yoluyla hesap doğrulayacak

Hesabın sahibi ya da yetkilisi olduğunu doğrulamak için Netflix, e-posta servisini kullanacak. Kullanıcı Netflix’e girdiğinde öncelikle hesaptaki doğrulama aşamasını tamamlayacak. Kullanıcı daha sonra doğrulama işlemi yapmak isterse herhangi bir zamanda aynı doğrulama Netflix tarafından yeniden gönderilecek. Bu şekilde Netflix, er ya da geç hesabın sahibi ya da yetkilisi tarafından kullanılıp kullanılmayacağını anlayabilecek. Kullanıcılar eğer, doğrulama işlemini tamamlamazsa şirket yeni bir hesabın açılmasını isteyecek. 

Netflix’in neden böyle bir yeni özellik üzerinde çalışmaya başladığı pek çok kişi için oldukça anlaşılır bir durum. Bir kişinin aldığı ancak şifre dağıtılarak pek çok kişinin aynı hesabı kullandığını bilen şirket belli ki bu durumun önüne geçmek istiyor. Daha önce ücretsiz deneme süresini kötü amaçlarla kullanıldığı için kaldırdığını açıklayan Netflix belli ki, artık hesap paylaşımına da izin vermeyecek. 

Netflix’in test ettiği bilinen ve şifre paylaşmanın önüne geçmeye yarayacak özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı hakkında ise henüz bir açıklama yapılmadı. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

Netflix’in Türkiye’de Yayınlamadığı Dizi ve Filmler

Netflix’te Yayınlanan Türk Dizi ve Filmler

Netflix Türkiye Üyelik Fiyatlarına Zam Yaptı: Yüzde 30 ile Yüzde 50

En İlginç Mobil Uygulamalar: Deep Nostalgia, Helal App ve Fazlası! | Hepsini Test Ettik!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz