YouTube İçerik Üreticilere Ücret

YouTube CEO’su Susan Wojcicki’ye göre popüler video platformu, son 3 yıl içerisinde içerik üreticilere toplam 30 milyar dolar ücret ödedi. Platformun, 2019 yılında ABD ekonomisine yaklaşık 16 milyar dolar katkıda bulunduğu ifade edildi. 

YouTube, son birkaç yıl içerisinde yalnızca bir video paylaşım platformu olmaktan öteye geçerek binlerce içerik üreticisinden oluşan bir topluluk haline geldi. Google çatısı altında faaliyet gösteren sosyal medya devi, çok sayıda içerik üreticisinin profesyonel kariyerini geliştirmesine yardımcı oldu. YouTube CEO’su Susan Wojcicki, platformun son 3 yıl içerisinde içerik üreticilere toplam 30 milyar dolar ücret ödediğini açıkladı. Raporlar; şirketin, 2019 yılında ABD ekonomisine yaklaşık 16 milyar dolar katkıda bulunduğuna işaret etti. Söz konusu rakamın, ülkedeki 345 bin tam zamanlı işçi maaşına karşılık geldiğinin de altı çizildi. 

Wojcicki ayrıca; son 3 yılda, içerik oluşturucuların gelir akışlarının da önemli oranda çeşitlendirildiğini dile getirdi. ‘Super Stickers’, ‘Super Chats’ ve ücretli abonelikler gibi yeni YouTube özelliklerinin, 2020 yılında içerik üreticilerin gelirlerini üç katına çıkardığı belirtildi. Ayrıca şirketin ‘İş Ortaklığı Programı’na katılan kanal sayısının da geçen yıl ikiye katlandığı ifade edildi.  

YouTube CEO’su, şirketin 2021 yılı planları ve hedeflerinden de bahsetti  

YouTube 2021 Planları

YouTube CEO’su, şirketin platformu içerik üreticiler için iyileştirmek üzere hayata geçirmeyi düşündüğü 2021 yılı planları ve hedeflerinden de bahsetti. Bu kapsamda; platformun, içerik üreticilere odaklanan politikalarında daha şeffaf olacağına ve itiraz sürecinin daha verimli bir hale getirileceğine işaret edildi. Sosyal medya devi ayrıca; ABD’deki içerik üreticileri, kendi istekleri doğrultusunda cinsiyetleri, etnik kökenleri, ırkları ve cinsel yönelimlerine ilişkin ayrıntıları paylaşmaya davet etti. Bu paylaşımın, YouTube’daki farklı topluluklar için geniş ölçekte neler olduğunu anlamaya ve platformu iyileştirmeye yardımcı olacağının da altı çizildi.   

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

YouTube, Kısa Videolar Oluşturulabilmesini Mümkün Kılan ‘Clips’ İsimli Bir Özelliği Test Etmeye Başladı

YouTube, PWA İle Uygulama Gibi Masaüstüne Eklenecek

YouTube, ‘Hashtag’ Aramaları İçin Yeni Bir Sonuç Sayfası Oluşturdu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz