Google, gönderdiği bir e-mail ile haziran ayından itibaren ABD dışındaki YouTube içerik üreticilerine yaptığı ödemelerden vergi kesmek zorunda kalacağını açıkladı. Şirket, AdSense üzerinden içerik üreticilerinin vergi bilgilerini göndermelerini, gönderilmediği takdirde 31 Mayıs 2021’den sonra dünya genelindeki toplam kazançtan yüzde 24 kesinti yapacağını belirtti. 

Google, artık YouTube içerik üreticilerinin ABD’deki kazançları sebebiyle vergi kesmek zorunda kalacağını gönderdiği bir e-mail ile açıkladı. Şirketin açıkladığı bu yeni değişiklik ABD dışındaki içerik üreticileri için geçerli olacak. YouTube, birkaç hafta içinde üreticilerin kendisine vergi miktarını belirlemek için AdSense üzerinden vergi bilgilerini göndermelerini istedi. Vergi bilgilerini göndermeyen kişiler için ise 31 Mayıs 2021 tarihinden sonra dünya genelindeki toplam kazançlarından yüzde 24’lük kesintilerin yapılabileceğini açıkladı.

YouTube ABD vergi düzenlemesi için ne yapılması gerekiyor?

Şirket içerik üreticilerine gönderdiği bir e-mail ile vergi mükellefi olacak kullanıcılarının ne yapması gerektiğini de açıkladı. Bu bağlamda içerik üreticilerinin birkaç hafta içinde AdSense üzerinden vergi bilgilerini göndermeyi isteyen bir e-posta alacağı açıklandı. AdSense online vergi aracının, ABD vergilerinin geçerli olup olmadığını belirlemek üzere içerik üreticilerine altı adımda birtakım sorular soracağını belirtti. 

Google neden vergi kesintisi yapacak?

Google yapmış olduğu değişikliğin sebebini de açıkladı:

“Google, ABD Milli Gelirler Yasası’nın 3. Bölümü uyarınca ABD dışında para kazanan tüm içerik üreticilerden vergi bilgileri toplamakla ve ABD’deki izleyicilerden gelir elde etmeleri halinde söz konusu içerik üreticilerin kazançlarından vergi kesintisi yapmakla yükümlüdür.

ABD dışındaki içerik üreticilerle ilgili olarak, Hizmet Şartlarımızı yakında güncelleyeceğiz. Söz konusu güncellemeler yapıldığında, YouTube’dan elde ettiğiniz kazançlar ABD vergileri bağlamında imtiyaz hakkı olarak değerlendirilecek. Bu değişiklik, kazançlarınızın nasıl vergilendirildiğini etkileyebilir ve Google, ABD yasaları uyarınca vergi kesintisi yapabilir.” 

Üreticilerin kazançları nasıl etkilenecek?

Vergi bilgileri sağlandığında ABD vergileri yalnızca AdSense’ten elde edilen ABD’deki aylık kazançlar (reklam görüntülemeleri, YouTube Premium, Super Chat, Super Stickers ve Kanal Üyelikleri aracılığıyla ABD’deki izleyicilerden elde edilen gelir) için geçerli olacak. Vergi bilgilerinin sağlamaması durumunda ise vergi oranı için varsayılan olarak daha yüksek bireysel yedek stopaj oranı (dünya genelindeki kazançlarınızın %24’ü) geçerli olabilir. Söz konusu değişikliğin kazançlar üzerindeki olası etkisini hesaplamak için talimatların uygulanması gerektiği açıklandı. 

İlginizi Çekebilir:

YouTube, Android Uygulamasına 4K Video Oynatma Desteği Ekledi 

YouTube, Son 3 Yılda İçerik Üreticilere Toplamda 30 Milyar Dolar Ücret Ödedi 

Deepfake, hologram dokunmatik ekran, güneş enerjili akıllı bank | Haftalık Teknoloji Programı #8:

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz