youtube-originals-ucretsiz

Sosyal medya devi YouTube, koronavirüs nedeniyle uzayan karantina sürecini kolaylaştırabilmek adına onlarca YouTube Originals içeriğini bir süreliğine ücretsiz yayınlayacağını duyurdu. HBO ve Amazon Prime da kısa bir süre önce, konuya ilişkin benzer bir hamle yapmıştı.

Tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs, pek çok ülkede sosyal izolasyon ve karantina çalışmalarının yapılmasına sebep oluyor. Bu nedenle birçok kişi, evde vaktini dijital yayın platformlarında yer alan içerikleri izleyerek ve sevdikleriyle online görüşmeler sürdürerek yürütüyor. Bazı yayın devleri de online hizmetlerini bir süreliğine ücretsiz kullanıma açarak süreci olabildiğince kolaylaştırmaya çalışıyor. Kısa bir süre önce YouTube da benzer bir hamle yaparak onlarca YouTube Originals içeriğini bir süreliğine ücretsiz yayınlayacağını duyurdu. Ücretsiz yayınlanacak içerikler arasında “Escape the Night isimli suç dizisinin ilk 4 sezonu, “Step Up: High Water isimli serinin ilk 2 sezonu, Impulse isimli gerilim dizisinin ilk 2 sezonu, Foursome isimli komedi dizisinin ilk 2 sezonu ve Sherwood isimli animasyonun da yer aldığı aktarıldı.  

youtube-originals-ucretsiz

Söz konusu içerikler, daha önce sadece YouTube Premium aboneleri tarafından izlenebiliyordu. Normal koşullarda örneğin Amerika’daki YouTube Premium üyeleriYouTube’un abonelere özel online hizmeti için ayda 11.99 dolar ödeme yapıyordu. Konuyla ilgili iddialar, YouTube yetkilisi Susanne Daniels tarafından resmi olarak onaylandı. Daniels, konuya ilişkin açıklamasında dünya çapında her yaştan kullanıcılarına online hizmetlerine erişimi kolaylaştırırken sağlık ve güvenlik seviyesini de artırmaya çabaladıklarını ifade etti. Ödeme yapmadan izleyen kişiler için de bu içeriklerde reklam verilmeyeceğine işaret eden Danielsücretsiz erişimin 15 Nisan’dan itibaren açılacağının altını çizdi. Söz konusu hizmetin, ne kadar süreyle ücretsiz olarak verileceği ise henüz net olarak belirtilmedi. 

Bazı çocuk ve aile içerikleri de ücretsiz yayınlanacak

Diğer yandan We are Savvy,Hyperlinked, Fruit Ninja Frenzy Force” ve King of Atlantis” gibi çocuklara ve ailece izlemeye uygun bazı içerikler de ücretsiz olarak yayınlanacak. Justin Bieber’ın belgesel dizisi Seasons ve James Charles’ın Instant Influencer isimli dizisi ise halihazırda zaten YouTube’da reklamlı bir şekilde ücretsiz olarak izlenebiliyordu.

Kısa bir süre önce, HBO ve Amazon Prime gibi diğer bazı yayın devleri de bünyelerindeki onlarca içeriği koronavirüs nedeniyle ücretsiz erişime açtıklarını duyurmuştu. YouTubeun bu hamlesi, karantina sürecini dijital yayın platformlarındaki içerikleri tüketerek geçiren pek çok kişinin de beğenisini topladı.  

YouTube Originals üzerinden ücretsiz erişime açılan içeriklerin tam listesini görmek için tıklayınız.

YouTube Originals içeriklerini ücretsiz izlemek için tıklayınız.

İlgili haberler:

HBO, bünyesindeki onlarca dizi ve filmi ücretsiz yayınlayacak

“Evde Harry Potter” isimli online eğlence merkezi ücretsiz olarak hizmete açıldı!

Nikon, Nisan ayı boyunca online fotoğrafçılık kursları videolarını ücretsiz yayınlayacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz