discord-arka-plan-sesi-azaltma

Artan COVID-19 vakalarının sosyal izolasyon ve karantina çalışmaları yapılmasına sebep olmasıyla birlikte diğer pek çok online görüşme platformu gibi kullanım oranları yükselen Discord’la ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Programın deneme sürümü incelemeleri üzerinden paylaşılan iddialara göre Discord, kendi bünyesine arka plan sesi azaltma özelliği ekleyebilir.

Çin’in Wuhan şehrinden dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgını nedeniyle artan sosyal izolasyon ve karantina çalışmaları, pek çok kişinin günlük faaliyetlerini evden online olarak yürütmesine sebep oluyor. Bu nedenle sesli ve görüntülü konuşma platformlarına yönelik talep de hızla yükseliş gösteriyor. Buna paralel olarak pek çok online görüşme platformu, kullanıcı deneyimini iyileştirebilmek adına bünyesine yeni özellikler ekliyor. Son olarak salgın sürecinde popülaritesi oldukça artan ve oyun tutkunları tarafından yaygın biçimde kullanılan Discord ile ilgili de yeni bir iddia ortaya atıldı. Programın deneme sürümüne yönelik yapılan incelemeler baz alınarak paylaşılan iddialara göre Discord, kendi bünyesine arka plan sesi azaltma özelliği eklemeye hazırlanıyor. 

discord-arka-plan-sesi-azaltma

Söz konusu özellik, programın masaüstü versiyonuna uygun olarak hazırlanacak ve standart bir gürültü bastırma özelliği gibi işlev gösterecek. Arka plan sesini yok edecek veya en azından azaltacak olan özellik, sesli veya görüntülü görüşmedeki katılımcıların sadece kullanıcıların konuşma sesini duymasına yardımcı olacak. Bu sayede görüşmedeki kişiler, mekanik klavye seslerini veya kullanıcıların bulunduğu ev içerisindeki konuşma seslerini iletişimi engelleyecek kadar yüksek şekilde duyamayacak. Gürültü azaltma uygulaması Krisp’ten alınan teknoloji, tamamen yerel bazda çalışacak ve kullanıcı verilerini başkalarıyla paylaşmayacak.  

Diğer yandan şirket, söz konusu özellik üzerinde hala çalışıyor olduğunu ifade ediyor. Bununla birlikte yeniliğin, mobil uygulama bünyesine eklenebilmesi için de çalışmalar sürdürülüyor. Özelliğin test edilme ve platforma eklenme sürecinin ne kadar süreceği ise henüz net olarak bilinmiyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İlgili haberler: 

Zoom, güvenlik açığı nedeniyle kullanıcı güvenini 5 aşamada nasıl kaybetti?

Zoom, platforma yeni güvenlik ve gizlilik önlemleri getiriyor

Skype, bünyesine işlevsel özellikler ekledi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz