YouTube Shorts Özelliği

TikTok ile yaygınlaşan kısa videoların sosyal medyayı kasıp kavurduğu şu günlerde, YouTube, Short içerik üreticileri için yeni programını duyurdu. İçerik üreticileri, reklam gelirlerinden daha büyük pay alacak ve telifli müzikler kullanabilecek.

TikTok’un yaygınlaşması, sosyal medya alışkanlıklarımızı değiştirdi. Uzun videolar yerine kısa videolar tüm sosyal medya platformlarında boy göstermeye başladı. Hal böyle olunca uygulama geliştiricileri de bu konsepte uygun fikirler geliştirmek için çalıştı. Daha fazla içerik ve dolayısıyla daha fazla kullanıcı çekmek isteyen platformlar, sürekli içerik üreticilerine yönelik yeni kazançlı programlar sundu.

Video içeriklerde 2007 yılından beri bir iş ortağı programı sunan YouTube ise bugün yeni bir programını duyurdu. YouTube Shorts için içerik üretecek kullanıcılara özel olan bu program, içerik üreticilerine daha fazla para kazanma fırsatı ve özel imkânlar sunulmasını sağlayacak.

Shorts Üzerinde Gösterilen Reklamlarden Elde Edilen Gelirin %45’i İçerik Üreticilerine Aktarılacak!

Youtube’un yeni iş ortağı programı ile içerik üreticileri, Shorts içerikleri arasında gösterilen reklamlardan elde edilen gelirin %45’ini alabilecek. Ödemeler aylık olarak yapılacak. Yeni programın kullanıcılara tek artısı da bu olmayacak.

Youtube, Shorts içeriklerinde telif hakkına sahip olan müziklerin kullanımını da serbest bırakacak. Programa katılan içerik üreticileri, telifli müzikleri içeriklerine ekleyebilecekler. Bu müzikler için daha önce bir telif ücreti ödememişlerse, reklamdan elde edecekleri gelirden bir miktar kesinti yapılacak ve bu kesinti, müziğin hak sahibine aktarılacak. İçerik üreticileri, böylelikle aslında telif nedeniyle para kazanamayacakları içeriklerden de para kazanmaya devam edecek.

Birçok Özellik Sunulacak!

Bununla birlikte içerik üreticileri, Creator Music üzerinden popüler ve telifli müzikleri telif bedelini ödemek koşuluyla kullanabilecekler. Müzikler için telif bedelinin ödenmemesi durumundaysa, az önce bahsettiğimiz kural geçerli olacak.

Tüm bunların yanı sıra içerik üreticileri, Süper Teşekkür, Süper Chat ve Süper Stickers ve kanal üyelikleri gibi özelliklerden de faydalanabilecek.

Program Ne Zaman Kullanılmaya Başlayacak? Kimler Başvurabilecek?

Youtube, programın 2023 yılında kullanıma sunulacağını söyledi ancak net bir tarih vermedi. Ancak başvuru şartları belirtildi: En az 1.000 aboneye sahip olan ve son 3 ay içinde en az 10 milyon izlenme kazanmış olan kullanıcılar programa başvurabilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz