YouTube TikTok Benzeri Özelliği

Sosyal medya devi YouTube, uzun bir süredir Hindistan ağında test edilen ‘Shorts’ isimli TikTok benzeri bir özelliği ABD ağında da kullanıma sunmaya başladı. Kullanıcıların kısa, dikey ve döngüsel videolar oluşturabilmesini mümkün kılacak olan özelliğin, abone sayısından bağımsız olarak tüm içerik oluşturucular tarafından kullanılabileceği ifade edildi. 

Popüler video platformu YouTube, özellikle pandemi süreci sonrası büyüyen TikTok tehdidine karşı geliştirdiği ‘Shorts’ isimli TikTok benzeri özelliği ABD ağında kullanıma sunmaya başladı. Kullanıcıların kısa, dikey ve döngüsel videolar oluşturabilmesini mümkün kılacak olan özelliğin, abone sayısından bağımsız olarak tüm içerik üreticiler tarafından kullanılabileceği ifade edildi. Söz konusu özelliğe ilişkin bir deneme sürümü sekmesi, halihazırda bazı kullanıcıların mobil uygulamalarına eklenmişti. Bununla birlikte özellik, 2020 yılının Eylül ayından bu yana Hindistan ağında da test ediliyordu. 18 Mart tarihi itibarıyla ise şirketin, ‘Shorts’ özelliğini biraz daha geliştirerek ABD ağında da test etmeye başladığı dile getirildi.  

Aktarılan detaylara göre; özellik üzerinde yapılan değişiklikler kapsamında kullanıcılar, ‘Shorts’ videolarını düzenleyerek ve metin ekleyerek daha kolay bir biçimde oluşturabiliyor. Sosyal medya devinin, söz konusu özellik ile TikTok’un yarattığı furyaya katılarak kullanıcı sayısını artırmayı hedeflediği tahmin ediliyor. Instagram’ın da kısa bir süre önce, ‘Reels’ özelliğini kullanıma sunarak benzer bir hamle yapmış olduğu biliniyor.  

YouTubeShorts’ özelliği, henüz son haline getirilmedi 

YouTube Shorts Özelliği

Diğer yandan; YouTube ‘Shorts’ özelliği, henüz son haline getirilmediği için TikTok’ta var olan birçok niteliği henüz bünyesinde barındırmıyor. Fakat YouTube, kısa bir süre içerisinde ‘Shorts’ üzerinden TikTok’un elde ettiği başarıya yaklaşmayı hedefliyor. YouTubeShorts’; güncel olarak videoya metin eklemek, müzik eklemek ve başka videolarda yer alan sesleri kullanmak gibi TikTok’ta yer alan bir dizi temel özelliği bünyesinde barındırıyor. Fakat yüz filtreleri gibi TikTok’ta oldukça sık ve yaygın bir biçimde kullanılan bazı özelliklerin de hala YouTubeShorts’ta yer almadığı dile getiriliyor.

Güncel olarak ABD’de seçili bir kullanıcı kitlesinin beğenisine sunulan özellik, henüz para kazanma aracıyla da entegre bir biçimde çalışmıyor. Ancak şirket, uzun vadede ‘Shorts’u içerik üreticilerin gelir elde edebileceği bir alan haline getirmeyi hedefliyor. Sosyal medya devi ayrıca, ‘Shorts’ videolarını en etkili biçimde nasıl derleyeceği ve önereceği konusunda da kullanıcı temelli testler gerçekleştiriyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

YouTube, TikTok’a benzer bir müzikli kısa video özelliği üzerinde çalışıyor

YouTube, Kısa Videolar Oluşturulabilmesini Mümkün Kılan ‘Clips’ İsimli Bir Özelliği Test Etmeye Başladı

YouTube, Shorts Özelliği için Değişikliğe Gidiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz