youtube-muzikli-kisa-video-ozelligi

Sosyal medya devi  YouTube’un, TikTok ile olan rekabeti konusunda ciddi bir endişe yaşadığı ve konuyla ilgili yeni bir hamle yapmaya hazırlandığı iddia edildi. “The Information”ın haberine göre YouTube, TikTok’a benzer bir müzikli kısa video özelliği üzerinde çalışıyor. Şirketin bu hamlesiyle, rakibine kaybettiği kullanıcı sayısını azaltmayı hedeflediği tahmin ediliyor. Özelliğin, 2020 sonuna kadar platforma eklenmesi bekleniyor.

Çin merkezli sosyal medya ağı TikTok, dünya genelindeki popülaritesini hızla artırmaya devam ediyor. Bu durum, uzun yıllardır hayatımızda olan rakip platformların da kullanıcı ağını genişletmek için çeşitli hamleler yapmasına sebep oluyor. Popüler video platformlarından YouTube’un da benzer şekilde, TikTok ile olan rekabeti konusunda ciddi bir endişe yaşadığı ve konuyla ilgili yeni bir hamle yapmaya hazırlandığı iddia edildi. “The Information”ın haberine göre YouTube, kendi mobil uygulaması için TikTok’a benzer bir müzikli kısa video hazırlama özelliği üzerinde çalışıyor.  

Söz konusu özelliğin, TikTok ile oldukça benzer bir seslendirme ve müzik yayın ağına sahip olacağı düşünülüyor. Diğer yandan geniş bir lisanslı müzik kütüphanesine sahip olduğu için YouTube’un, film müziklerini kullanmak isteyen kişileri daha fazla tatmin edebileceği tahmin ediliyor. Konuyla ilgili bilgi sızdıran kaynaklar, özelliğin 2020 yılının sonuna kadar platforma eklenmiş olacağını iddia ediyor. YouTube ise konuyla ilgili yöneltilen soruları, şimdilik yanıtsız bırakıyor.  

YouTube, “Hikayeler” özelliğini de platforma eklemişti 

Sosyal medya devi, daha önce de Snapchat’in ve Instagram’ın “Hikayeler” özelliğini de platforma eklemiş ve rakip ağlardaki spesifik özellikleri bünyesine katma gibi hamleler yapmıştı. Şirketin bu hamlesiyle de yine rakip platformlara kaybettiği kullanıcı sayısını azaltmayı ve dakikalarca süren videolar yerine kısa klipler izlemeyi seven kişileri kendi platformuna çekmeyi hedeflediği düşünülüyorTikTok’un ise daha çok gençlere ve genç yetişkinlere hitap eden bir platform olduğu biliniyor. Bu yüzden daha geniş yelpazede bir kullanıcı kitlesine sahip olan YouTube’un, bu hamlesiyle başarısızlığa uğrayabileceği ve TikTok’un kendi kitlesini korumaya devam edebileceği tahmin ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

YouTube Music ‘e şarkı sözü takip etme özelliği geldi

YouTube Music ‘e şarkı sözü takip etme özelliği geldi

Reddit CEO’su TikTok ‘u eleştiri yağmuruna tuttu!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz