YouTube, geçen haftalarda kullanıcı beğenisine sunduğu Shorts isimli hizmeti için bünyesine yeni özellikler eklemeye devam ediyor. TikTok benzeri özellik Shorts,  platformun ana sayfasında yer alan navigasyon barındaki ikonlar arasına ekleniyor.

Pek çok sosyal medya platformu 2020’ye damga vuran ve 2 milyar indirilme sayısını geçen popüler uygulama TikTok’a rakip olmak için bünyelerine yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Bu bağlamda YouTube’da geçen haftalarda platforma Shorts isimli hizmetini eklemişti. Şirket yeni hizmetinin öne çıkması için çalışmalarını sürdürüyor.

Popüler kısa video düzenleme uygulaması TikTok’a gelen en büyük rakiplerden biri Instagram’ın Reels hizmeti olmuştu. Ancak pastadan pay almak isteyen YouTube’da bu bağlamda Shorts ismini verdiği yeni bir hizmetini kullanıcı beğenisine sunmuştu. Reels beklenildiği gibi ilgi görse de YouTube’un Shorts hizmeti henüz pek de popüler olmadı. Video paylaşım uygulaması YouTube’da, TikTok’la olan rekabetini artırmak için geliştirmelere devam ediyor. 

YouTube Shorts ikonunu ana sayfa navigasyon barına taşıyor

YouTube, Shorts videolarının daha fazla izlenmesi ve kullanılması için uygulamanın ana sayfasında üst bölümde yer alan Cast ikonuyla Shorts ikonun yerini değiştirdi. Ancak bu hamle pek işe yaramayınca şirketin, Shorts’u ana sayfada alt kısımda bulunan navigasyon barına taşıdığı görülüyor.

YouTube’un alt tarafında bulunan bu bardaki değişiklikle, şirketin yeni hizmetini öne çıkarmak istediği anlaşılıyor. Bir süredir kullanımda olan Shorts’un öne çıkması için YouTube’un daha fazla çalışma yapacağının sinyali de aslında bu değişiklikle anlaşılıyor.

YouTube’un alt tarafta bulunan navigasyon barına eklediği Shorts ikonun henüz tüm kullanıcılara sunulmadığını da belirtelim. Ancak yapılan değişiklik işe yararsa, YouTube bu değişikliği tüm kullanıcılarına getirebilir. Bunu görmek içinse biraz daha zamana ihtiyacımız olabilir. 

YouTube’un şu an için test ettiği Shorts ikonunun ana sayfada yer alan bara taşınmasının etkilerini ilerleyen dönemlerde göreceğiz. Ancak pek çok kişi bu durumun kalıcı olacağını ve global olarak kullanıma açılabileceğini düşünüyor. Konuyla alakalı gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

YouTube, Türkiye’de Yerel Temsilcilik Açma Kararı Aldığını Açıkladı!

YouTube, Billie Eilish’in Bad Guy Şarkısı için Sonsuz Video Döngüsü Oluşturdu

Bitcoin rekor kırdı, Cyberpunk 2077 Ps4, Netflix ‘te dizi dinleme dönemi başlıyor – DigiToll #46:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz