YouTube Hashtag Sonuç Sayfası

Popüler video platformu YouTube, ‘Hashtag’ aramaları için yeni bir sonuç sayfası oluşturdu. Belirli bir ‘hashtag’ ile paylaşılan ilgili videoları kategorize ederek arama sonuçlarında listeleyecek olan hedef sayfasının, gelecek haftalarda tüm kullanıcılar için yaygın kullanıma açılacağı ifade edildi.  

Yıllar içerisinde özellikle Instagram ve Twitter’da popüler hale gelen ‘hashtag’ler, kullanıcıların belirli bir konuya ilişkin spesifik arama yapabilmesini mümkün kılıyor. Fakat YouTube’un, kullanıma sunulduğu günden bu yana ‘hashtag’leri kapsamlı bir şekilde kullanmamış olduğu da biliniyor. Çatı şirket Google ise platformun bu tutumunu değiştirmeye yönelik yeni bir hamle yaptı. Bu kapsamda YouTube, ‘hashtag aramalarında videoları kategorize ederek düzenleyen bir sonuç sayfası tasarımını bu hafta tamamladı. Kullanıcıların, belirli bir içerik üreticisinin videolarına eklediği etiketlerden herhangi birine tıklayarak o ‘hashtag’ altındaki videolara erişebileceği ifade edildi.  

Aktarılan detaylara göre; sonuç sayfası kullanıma sunulduktan sonra söz konusu ‘hashtag’ler, video açıklamalarının alt kısmında görülecek. YouTube’da uzun zamandır içerik üreten kişiler ise etiketleri en üst kısma da yerleştirebilecek. Özelliğe ayrıca, ‘URL’ üzerinden de erişilebilecek. ‘Hashtag’lere göre oluşturulan sonuç sayfası, gelecek haftalarda tüm kullanıcıların yaygın kullanımına açılacak.  

Normal şartlarda etiket üzerinden arama yapıldığında YouTube, konuyla ilgili videoları da görüntülüyor 

YouTube Etiket Arama

Diğer yandan; YouTube algoritmalarının ‘hashtag’ altındaki içeriklerden hangilerini öne çıkaracağı, hala net olarak bilinmiyor. Instagram’da, etiketlere göre yapılan aramalarda en popüler ve yeni içerikler ön plana çıkarılıyor. YouTube aramalarında ise yeni ve eski içeriklerin karışık olarak listeleneceği tahmin ediliyor. Güncellemenin ayrıca, platformun genel olarak ‘hashtag’leri değerlendirme şeklini de değiştireceği düşünülüyor. Normal şartlarda; belli bir etiket üzerinden arama yapıldığında YouTube, konuyla ilgili videoları da görüntülüyor. Yeni hedef sayfasının kullanıma sunulmasından sonra ise platformun, yalnızca içerik üreticiler tarafından doğrudan ve açıkça o etiketin kullanıldığı videoları görüntüleyeceği ifade ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

YouTube Videolarında Alışveriş Yapma İmkanı Sunan Özellik Test Ediliyor

YouTube, 3 Ay İçerisinde 3 Kez Telif İhlali Yapan Kanalların Tamamen Kapatılacağını Açıkladı 

Devlet Tiyatroları Oyunları, YouTube’a Geliyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz