Google, YouTube’u bilgisayarlara uygulama olarak indirmeye yönelik bir adım attı. YouTube ‘u PWA haline getiren Google, artık kullanıcıların YouTube’u uygulama olarak kullanmasına olanak tanıyacak.

ABD merkezli teknoloji üreticisi Google, popüler video platformu YouTube’un Progressive Web Apps (PWA) versiyonunu getirdi. Spotify, Pinterest, Twitter ve daha pek çok büyük platformun da kullandığı PWA şimdi de YouTube için geçerli olacak. Normal internet sitelerinden farklı olarak telefona indirilebilen bu sistem, çevrimdışı da kullanım imkanı sunuyor.

Google da son dönemlerde tarayıcısı Chrome için PWA’ların sunduğu bu çevrimdışı kullanım hizmetine yöneldi. ABD merkezli teknoloji üreticisi aralık ayının sonunda geliştiricilerden PWA’ları çevrimdışı hizmete getirmelerini istemişti. Şirketin halihazırda bu sistem üzerinde çalışmaya devam ettiği biliniyordu. Bu bağlamda Google, geçen günlerde Fotoğraflar uygulamasını PWA olarak yüklemeye imkan tanımıştı. Şimdi ise açıklanna yeni bir bildiriyle YouTube ’un da PWA ’sı yayınlandı.

Google’ın YouTube’un PWA olarak indirilmesine olanak tanıyan bu yeni haberinin ardından kullanıcılar, PWA’nın vadedettiği özellikler sebebiyle konuyu merak etmeye başladı. Peki kullanıcıların merak ettiği bu yeni sistemle birlikte YouTube, mobil uygulamasındaki gibi çevrimdışı video izleme imkanı sunacak mı? Henüz konuyla alakalı Google’dan gelen resmi bir açıklama olmasa da, PWA’nın bu hizmeti sunacağı tahmin ediliyor.

YouTube PWA olarak bilgisayara nasıl indirilir?

Kullanıcılar YouTube ‘u PWA olarak bilgisayarına yüklemek için ilk olarak YouTube’a girip tarayıcı adres çubuğunun en sağında görülen “+” işaretine tıklamalılar. Söz konusu “+” işarete basıldığında kullanıcıların karşısına “Uygulama yüklensin mi?” yazan bir pencere çıkacak. Pencerede açılan “Yükle” seçeniğine basılmasıyla birlikte YouTube uygulamasının kısayolu masaüstüne ekleniyor. Bununla birlikte YouTube’a artık tarayıcı üzerinden değil tıpkı telefonda olan uygulama gibi masaüstünden de YouTube’a giriş yapılabilir.

İlginizi Çekebilir:

YouTube, 3 Ay İçerisinde 3 Kez Telif İhlali Yapan Kanalların Tamamen Kapatılacağını Açıkladı 

YouTube, ‘Hashtag’ Aramaları İçin Yeni Bir Sonuç Sayfası Oluşturdu 

Samsung’un En Güçlü Tableti – Samsung Galaxy Tab S7 Plus inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz