Son yaşanan gelişmeyle YouTube’un, kısa video formatı Shorts’a alışveriş özelliği getirmeyi düşündüğü ortaya çıktı. Bu özellik ile kullanıcılar, Shorts videolarında gezinirken karşılarına çıkan ürünleri satın alabilecek.

Birçok kişinin günün büyük zamanını geçirdiği sosyal medya platformları, eğlence platformu olmanın yanı sıra alışveriş uygulamalarına da dönüşmeye başladı. Örneğin; Twitter, Instagram, TikTok ve YouTube gibi sık kullanılan platformlar, bu tarz özellikleriyle ürünler satın almayı sağlarken birer ‘mağaza’ işlevi görüyor.

Yakın zamanda YouTube’un da bu alanda bir hamle daha yapacağı belli oldu. Financial Times’ın bildirdiğine göre Alphabet çatısı altında faaliyetlerine devam eden platform, TikTok benzeri kısa video formatı olarak öne çıkan Shorts’a alışveriş özelliklerini getiriyor. Aynı zamanda, içerik üreticileri için yeni bir komisyon sistemi üzerinde çalışıldığı da bildiriliyor.

Shorts İzlerken Aynı Zamanda Alışveriş de Yapılabilecek

Ortaya çıkan rapora göre YouTube’un bu hamlesi, ekonomik gerileme ve reklam gelirlerinde yaşanan azalmanın ardından geliyor. Platform, geçtiğimiz haftalarda son çeyreğe ilişkin bir rapor yayınlayarak gelirlerinde beklentilerin altında kalarak %1,9’luk bir düşüş yaşandığını duyurmuştu. Tam da bu yüzden şirketin son zamanlarda farklı gelir elde etme yolları aradığını biliniyordu.

YouTube’un, TikTok ve Instagram’a benzerlik gösteren e-ticaret konusundaki adımlarını büyüten yeni alışveriş özellikleri, kullanıcıların Shorts videoları izlerken karşılarına çıkan ürünleri satın almasını sağlayacak.

Özellik, 2023 Yılı İtibarıyla Kullanılmaya Başlayacak

Gelen bilgiler doğrultusunda, yeni özellik 2023 yılı itibarıyla kullanıcılara sunulacak. Tüm bu ayrıntılara ek olarak Financial Times, platformdaki ürünleri tanıtan içerik üreticilerinin komisyon almasını amaçladığını da ekliyor.

Son olarak YouTube’un, geçtiğimiz aylarda Shorts üreticileri için ayrı bir gelir elde etme hamlesinde bulunduğunu da belirtelim. Bu sisteme göre içerik üreticileri, videolar arasında çıkan reklamlardan %45 oranında pay alabilecek. Kalan %55’lik kısmın ise platforma kalacağı verilen bilgiler arasında yer alıyordu.

YouTube’un gelir elde etmek için denediği yeni yollardan biri, Shorts videolardan alışveriş yapmak olarak karşımıza çıkıyor. Diğer platformlar tarafından da denenen bu özellik, bakalım YouTube’un bu alanda başarı yakalamasını sağlayacak mı?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz